Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Luk
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Libiąż

Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Post autor: Luk »

Witam.



Chciałbym zapytać zwłaszcza osób bawiących sie w tego rodzaju urządzenia elektryczne co to za "urządzonko" podane na filmiku po metalowej kulce :wink: . Wydaje mi sie że można by jakoś rozwinąć ten układzik gdyż wydaje sie fajną alternatywą dla układów opartych na kmz-cie :wink: .



strona z filmikiem: inverseengineering (nie mogę dodawać jeszcze pełnych linków ale myśle że fani rakietnictwa wiedzą co to za stronka :P )



filmik jest pod datą JULY 15, 2009, uwaga filmik waży 21 MB



Pozdr. Luk
pablo
*
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: pablo »

To jest przekaźnik z dwoma stykami przełącznymi. Ze schematu wynika, że wystarczą styki zwierne. Działanie całego układu zależy od tego, czy sprężynka przełącznika odepchnie kulkę w odpowiednim momencie. Z niezawodnością takiego rozwiązania może być różnie.
Luk
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Libiąż

Re: Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Post autor: Luk »

Witam.

Pozwolę sobie odświeżyć temat :wink:. Natknąłem się ostatnio na kilka filmików z wcześniej wspomnianym układem. Teoretycznie jest to bezwładnik, ale konstrukcja o tyle ciekawa, że nie wyzwala spadochronu tuż po zakończeniu pracy silnika lecz tuż przed uzyskaniem przez rakietę apogeum lotu. Na jednym z filmów autor pomysłu odpala w ciągu jednego dnia 3 razy tą samą rakietę z tym systemem i za każdym razem działa... :grin: Zastanawiam się, czy nie spróbować czegoś takiego, co myślicie o tym rozwiązaniu, czy gra warta świeczki?

Filmy:

1. Schemat i zasada działania w teorii
http://www.youtube.com/watch?v=ZEwKxbTmhmA&lr=1

2. Konstrukcja
http://www.youtube.com/watch?v=ldaHifNA ... re=related

3. Loty
http://www.youtube.com/watch?v=QY-CbbkXjdM

Pozdr.Luk
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Post autor: Templarious »

Taki system jest bardzo duzy gabarytowo wg.mnie

Nadal twierdze ze akcelerometr który wykrywa moment swobodnego spadania jest duzo bardziej efektywny , niezawodny i lepszy : )
Napisałem co nieco w dziale mini komputerek na temat mojego nowego projektu. mysle ze jeszcze dzisiaj wrzuce coś na jego temat itd.

Pozdrawiam ;)
karol
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Post autor: karol »

ludzie jaka elektronika jakie systemy ja w moich rakietach na końcu ziarna paliwa montuje lont który przechodzi przez zatyczke (żeby ciśnienie pracy paliwa nie wyrzuciło spadochronu przed czasem) za zatyczką daje troche luźnego prochu który wyrzuca spadochron oczywiście można tą reakcje spowolnić





gdyby mój super komp obsługiwał programy graficzne to bym to wam wrzucił
"Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry." Seneka Młodszy
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Ciekawy system wyzwalania spadochronu...

Post autor: ArturroKRK »

karol pisze:ludzie jaka elektronika jakie systemy ja w moich rakietach na końcu ziarna paliwa montuje lont który przechodzi przez zatyczke (żeby ciśnienie pracy paliwa nie wyrzuciło spadochronu przed czasem) za zatyczką daje troche luźnego prochu który wyrzuca spadochron oczywiście można tą reakcje spowolnić
Witam,

powiedzcie mi koledzy proszę, jaką elektronikę lub jakie systemy stosujecie w swoich rakietach. Ja osobiście zastosowałem klasyczny opóźniacz pirotechniczny zrobiony z wklejonego w zatyczkę lontu. Jako ładunku miotającego używam w tym wypadku prochu czarnego.


Wydaje mi się że taka forma wypowiedzi byłaby zdecydowanie lepsza na tym forum.

Otóż, drogi kolego, pytanie jakie stosujemy patenty do wyzwalania spadochronu w wątku poświęconym właśnie temu zagadnieniu to trochę bez sensu. Nie wiem czy to objaw lenistwa, czy też innej cechy, ale najpierw proponowałbym poczytać wątki które dokładnie opisują z jakich systemów odzysku korzystamy.

Do dzieła!


Pozdrawiam, czepiający się kolega
ODPOWIEDZ