Radionamiar

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Właściwie jesteśmy ograniczeni jedynie wymiarami modułu nadawczego który ma około 2cmx2cm. To oznacza że płytka mogłaby mieć <span style="font-weight: bold">2cm</span> szerokości i <span style="font-weight: bold">8cm</span> długości, lub jeśliby moduł nadawczy i wzmacniacz umieścić nad mikrokontrolerem - <span style="font-weight: bold">2cm</span> x <span style="font-weight: bold">4cm</span> ale wtedy wysokość nadajnika to około 2cm.



Zrobimy pomiary z różnymi antenami w postaci przewodu. Jeśli nie będzie różnicy między drutem 70cm, 35cm i 17,5cm wówczas można chyba zostać przy zamocowanym na stałe kawałku przewodu. Każdy sam zdecyduje gdzie to umieścić.

Dasz jakiś link do akumulatorków o których mowa ?



pzdr
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Male Li-Po akumulatorki mozna (w Niemczech) dostac tutaj:

http://www.wes-technik.de/Deutsch/d-Hauptseite.htm i dalej "Produktübersicht"

Oczywiscie podobne akumulatorki mozna rowniez otrzymac bodajze z Hong-Kongu z Chin , ale osobiscie jestem za krajowymi ofertami, gdzie mozna zadzwonic, pogadac czy nawet wymienic kupiony produkt. Mysle, ze i w Polsce sa sklepy gdzie mozna cos takiego kupic.

Dwie cele to waga ok. 7g (6do8V) a trzy cele (10 do 12V) ok 11g

Tak dla ciekawosci podam, ze SALT w Hipersonalu posiadal dwie cele o lacznej wadze 7,2g Typ: Fullriver 130



Paul
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Cześć

Odbyliśmy kolejny objazd naszego poligonu z poprawionym torem odbiornika.

Całość odbiornika zintegrowano w jednej obudowie z LNA.

Poprawione zostały połączenia liniami współosiowymi 50ohm.

Wyśrubowano rezonansem dopasowanie anteny kierunkowej do wejścia LNA.

Dzięki poprawkom wzmacniacz LNA uzyskał 50dB wzmocnienia dla 433 MHz.



Dzięki wnikliwym testom okazało się że da się oprogramować jedynie 6 poziomów czułości układu odbiornika, nie zaś 8 poziomów jak błędnie sugeruje data sheet. Oprogramowanie zyskało zatem ostateczną wersję.



Zbadaliśmy wpływ długości anteny nadajnika na jakość odbioru z odległości 1km. Wnioski są następujące:



:arrow: antena półfalowa 35cm jest gorsza od pełnofalowej 70cm o dwie działki wyświetlacza :)

:arrow: antena ćwierćfalowa 17,5 cm jest porównywalna lub lepsza od pełnofalowej gdyż udało się chwilami zobaczyć dodatkową działkę wyświetlacza.



W dalszych badaniach nadajnik pracował z drutem 17cm.

Zbadaliśmy wpływ położenia anteny nadawczej na jakość odbioru z odległości 1km:



:arrow: całkowity zanik transmisji następował gdy drut był równolegle do ziemi i wskazywał końcem obserwatowa

:arrow: najlepszy sygnał odbierany był gdy drut znajdował się równolegle do ziemi i prostopadle do obserwatora.

:arrow: optymalne położenie anteny drutowej (maksymalny sygnał z każdego kierunku) jest prostopadłe do ziemi gdy koniec drutu wskazuje niebo.

:arrow: przeszkoda w postaci kilkuset metrowego szpaleru wysokich drzew tłumi sygnał nadawczy całkowicie.

:arrow: uniesienie nadajnika na wysokość jednego metra nad ziemię zapewnia całkowitą widoczność (5 działek na 6) poligonu nawet z odległości <span style="font-weight: bold">5km</span>



Obrazek



Oznacza to że namierzając rakietę w locie opadającą na spadochronie nie będzie najmniejszego problemu z jej śledzeniem nawet z 10km, aż do momentu gdy schowa się za drzewa. Ale wówczas będzie już ustalony azymut dla ekipy poszukiwawczej :wink:

Wadę anteny drutowej można wyeliminować budując dwa odbiorniki i poszukując modelu z różnych kierunków.



Do poprawy zostaje część nadawcza - wykonanie dopasowanego wzmacniacza nadawczego oraz stosownej anteny świecącej w miarę dookólnie.



pzdr
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Zaskoczeniem pewnym jest dla mnie tak mały zasięg anteny półfalowej. Ale to może być kwestia dopasowania impedancji. Reszta jest zgodna z teorią. Tym niemniej zasięg imponujący. To wszystko z nadajnika be3z dopałki? Miał standardowe 10 dBm?



P.S. Jakiego LNA używacie?
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Jest to dosłownie kawałek toru odbiorczego 900MHz ze stacji bazowej telefonii komórkowej. Płytka została wycięta i dostrojona do 433MHz za pomocą analizatora sieci i kondensatorków. Żmudna i prowizoryczna robota która miała odpowiedzieć na pytanie jak bardzo poprawia sytuację zastosowanie LNA. Jak widać bardzo.

Taką metodą zrobiłem wzmacniacz dla Ciebie - spróbuj nawet z własną anteną a przekonasz się :wink:



Wzmacniacz powinien zostać zaprojektowany od podstaw choć w zasadzie można kupić coś gotowego (TV).



pzdr
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Wykonałem pomiary dopasowania anteny wykonanej z drutu. Okazuje się że dobre dopasowanie ma tylko antena ćwierćfalowa. Dla drutu miedzianego o średnicy 1,5mm najlepsze dopasowanie -26dB na 433MHz ma drut długości 16,5 cm. Oznacza to że od anteny odbije się jedynie 0,25% mocy reszta zostanie wypromieniowana.

Wykonałem pomiary toru nadawczego i ustawiłem moc nadawaną na 10mW (10dBm). Następnie przylutowałem do nadajnika opisaną antenę bezpośrednio (brak strat toru nadawczego). Można więc uznać że wypromieniowałem 10mW :)



Pomiar analizatorem widma odbywał się w dużym pomieszczeniu w odległości 10m od nadajnika. Nadajnik i odbiornik znajdowały się 70cm nad podłogą.



:arrow: używając identycznej anteny drutowej odebrano sygnał o mocy <span style="font-weight: bold">-30dBm</span> co oznacza że na 10m straciliśmy 40dB :!: na wolnym powietrzu byłoby pewnie jeszcze gorzej

:arrow: używając jagi firmy dipol odebrano sygnał o mocy <span style="font-weight: bold">-20dBm</span> co oznacza zysk kierunkowy 10dB (na 6dB deklarowane przez producenta). Musi być to efekt odbić od ścian pomieszczenia i odbioru sygnału listkami bocznymi. Na wolnym powietrzu uzyskano by prawdopodobnie jedynie 6dB zysku względem drutu

:arrow: używając jagi po włączeniu LNA uzyskano <span style="font-weight: bold">+10dBm</span> mocy sygnału na wyjściu LNA, tyle co wypromieniowano dookólnie.



Zatem potwierdzam słowa <span style="font-weight: bold">andżeja</span> - ustawodawca użył "efektywnej mocy wypromieniowanej" co oznacza że moc nadajnika nie może przekroczyć 10mW (praca z drutem).

W przeciwnym razie jeśliby uwzględnić owe 10m moglibyśmy przywalić z anteny dookólnej mocą 100W :D



pzdr
zsamot1996
*
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Radionamiar

Post autor: zsamot1996 »

Czy macie wsad do tego nadajnika i odbiornika? Chciałbym zrobić radionamiar według tej pracy dyplomowej, a nie umiem napisać do tego programu. Jeśli nie było by problemu to czy mogę zobaczyć jak wygłąda cały program?
menorzinho
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Radionamiar

Post autor: menorzinho »

Witam :smile:
Ostatnio cierpie z powodu nadmiaru czasu w pracy i braku mozliwosci tworczych wywolanych wakacyjnym wyjazdem na saksy za granice :grin:
Czy istnieje techniczna mozliwosc zbudowania wysokosciomierza opartego na tym radionamiarze?
Widze to tak: Nadajnik w rakiecie wysyla sygnal o stalej mocy, mozliwie jak najbardziej izotropowo.
Na ziemi ustawione mamy 2-3 odbiorniki w znanej odleglosci od siebie. Puszczamy rakiete w gore i mierzymy natezenie na odbiornikach w funkcji czasu.
Przeliczamy, korzystamy z pitagorasa itp, i otrzymujemy co chcemy, wysokosc lotu, predkosc, przyspieszenie, zryw, udar i kazda kolejna pochodna :wink:
Wiem Wiem, powiecie ze kombinacje itp, Ale chcialem wykorzystac rakiete w badaniu cisnienia wzgledem wysokosci do projektu do kola naukowego, wiec z oczywistych wzgledow pomiar wysokosci cisnieniomierzem odpada :razz:

pozdrawiam
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Radionamiar

Post autor: jaskiniowiec »

menorzinho pisze:wiec z oczywistych wzgledow pomiar wysokosci cisnieniomierzem odpada :razz: pozdrawiam
Przyznam, nie kumam dlaczego odpada "z oczywistych względów". Za proste? Co do radionamiaru, myślę, że sprawa rozbije się o nierównomierny rozkład mocy nadawania i różnice w skuteczności anten odbiorczych. Słowem: nie ma idealnie izotropowych anten.
menorzinho
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Radionamiar

Post autor: menorzinho »

Chodzi o to ze rozklad cisnienia bylby zrobiony wzgledem wysokosci wyznaczonej przez rozklad cisnienia, takie maslo maslane :smile:
Myslalem o jakis ukladach anten, cos w rodzaju satelity Vanguard1... ahh ta niedoskonalosc rzeczywistosci...Obrazek

A jak ze zbudowaniem wystarczajaco czulego i przenosnego odbiornika i rejestratora? Jest to wykonalne stosujac gotowe podzespoly itp?

pozdrawiam
ODPOWIEDZ