Mini-komputerek

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Mini-komputerek

Post autor: Gandziorz »

Witam,

Korzystając z forum elektrody (znaczy czytaj-ucz się) stworzyłem układ elektroniczny korzystający z mikrokontrolera PIC16F877. Będzie on korzystał z MPX4115, a czujnik temperatury to BS18B20.

Będzie miał możliwość zapisu danych co 1 sekundę (czyli bardzo ładnie będzie można wykorzystać w wykresie czas lotu-wysokość).

Dane zapisywane będą do pamięci eeprom. Całość będzie można bezpośrednio za pomocą kabla rs232 do komputera. Odpowiedzialny za przesył będzie MAX232.

Wszystko będzie działać pod baterią 9V, z powodu że mikrokontrolery wymagają prądu do ok. 5.5V użyłem w schemacie stabilizatora 7805.

Do tego wszystkiego będzie można podłączyć za pomocą taśmy wyświetlacz lcd z sterownikiem hd44780.



http://img246.imageshack.us/my.php?imag ... ekkgc2.png
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Szkoda że nie można edytować, no cóż.

Jak widać w tym mikrokontrolerze jest jeszcze kilka wolnych portów można by dodać do niego kmz10b, i za pomocą irf44 przekazywać jako zapalnik.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Działaj, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dla mnie ten schemat to czarna magia :)
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Generalnie największy problem to fakt że będzie ciężko zrobić płytkę jednostronną.

A program to w języku C się napisze.
Mortan
**
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Mortan »

To zastosuj uniwersalną.



Schemat jest mniej czytelny, ponieważ nie ma podpisanych poszczególnych nóżek elementów elektronicznych.



Czyli rozumiem, że urządzenie będzie miało za zadanie mierzyć cisnienie i temperaturę, następnie te dane zapisywać do pamięci i ewentualnie wyrzucać spadochron. Jak dla mnie bomba :) Mam nadzieje, że wkrótce zaprezentujesz dalsze efekty.
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Tak mniej więcej ma to wygladac.

Nie tylko będzie wskazywać ciśnienia ale także już obliczona wysokość.



Na moje schemat jest czytelny, potrzebowałbym tylko speca który by mi sprawdził czy schemat ma prawo działać.
stratus
*
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: stratus »

Witam! Kiedyś planowałem zmontować podobny układ tyle że na ATmega8+ADXL150+MPX4115+GPS. Układ miał dokonywać pomiarów około 10-20 razy na sekundę wraz z synchronizacją z czasem i pozycją GPS. Co z tego wyszło jest poniżej. Schemat powstał z pomocą użytkowników http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bullet ... 2175f1132c. Może komuś się to przyda.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... ebbd34d778

Jeżeli kogoś to zainteresuję mogę opisać dokładnie zasadę działania.

Pozdrawiam
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

Program do atmegi jest?
stratus
*
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: stratus »

skończyło się na schemacie i opisie działania :( Jedynie program do zbierania danych GPS już jest na stroni pomysłodawcy rozwiązania http://majek.mamy.to/gps/#hardware. Wystarczy do niego dopisać wysyłanie co 30s sygnału przez ADC6, żeby zsynchronizować obie części układu oraz pomiar ciśnienia i temperatury co 1s. Dopiero się uczę języka C więc nie prędko bede w stanie przepisać cały program.

Pomysł dość szybko zawiesiłem z powodów problemów finansowych :evil:"0" />
Gandziorz
**
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Gandziorz »

No widzę że jest on kosztowny i trochę wydaje mi się że atmega8 się do tego po prostu nie nadaje.

Dlaczego tak uważam?

Musi ona rozgryźć wszystko tzn. zapis, cała synchronizacja, obliczanie pomiarów itp.

Atmega ma tylko 8Mhz.



Ja chce dużo uprościć i uzyskać podobne rozwiązania w przystępnej cenie.

Zobacz zrobiłem tutaj mniej więcej zestawienie cenowe.



Mikro kontroler: PIC16f877 chodzi po ok. 12zł-30zł, taktowanie maksymalne to 20Mhz.

Czujnik temperatury: ds18b20 chodzi po ok. 3-6zł, jest nadzwyczaj dokładny (maksymalny odchył 0,5st.) oraz posiada szeroki wachlarz -55 do 125st

Czujnik ciśnienia: MPX4115 chodzi od 30zł do 80zł, obecnie staram się googlować za odpowiednikiem ale tańszym

Pamięć eeprom: 24lc16 to koszt do 3zł, spokojnie starczy ta pamięc można się posilić i kupić bardziej pojemną cenowo podobną

Układ scalony: max232 chodzi do 5zł, służy do przetwarzania informacji do wysłania za pomocą portu rs232

Wyświetlacz lcd: 2x20 znaków to koszt ok. 10zł na allegro.

Do tego doliczmy resztę "bzdur" dajmy na to 5-10zł.

Całość zmieścilibyśmy się w 50zł (trzeba pamiętać że większość stanowi sam czujnik ciśnienia).



Twój projekt kosztowałby napewno x razy tyle.
ODPOWIEDZ