ICS - Infinity Control System

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam wszystkich!
Po pierwsze, szybko się przedstawię, jako, że to mój pierwszy wpis na tym forum. :smile:
Nazywam się Dawid Pieper, jestem osobą niewidomą zainteresowaną rakietnictwem i programowaniem.
Razem z grupą kilku osób postanowiliśmy spróbować stworzyć system kontroli lotów rakiet. Nazwaliśmy go ICS - Infinity Control System - od nazwy rakiety - Infinity.
Sama rakieta w przygotowaniach, 130cm wysokości, fi75, silnik aluminiowy na sorbitol i KNO3, przewidywany pułap ok 1,4km.
Sam ICS też nie jest skończony. Jego najważniejsze zadania obejmowałyby rejestrowanie danych, nagrywanie obrazu, sterowanie rakietą.
Postanowiliśmy użyć mikrokomputera Raspberry Pi. Aktualnie testujemy wszystko na RPI2, ostatnio jednak wydany został nowy RPi3 o nieco lepszych parametrach, prawdopodobnie więc przejdziemy na niego.
Aktualnie ICS posiada: termometr, barometr, higrometr, akcelerometr, żyroskop, magnetometr, kamerę IR i światła widzialnego 1080p.
Pozwala na zapłon w programowalnym czasie od startu lub w zależności od przyspieszeń / wysokości silników i wyrzut spadochronu.
Staramy się opracować moduł łączności radiowej, nawigację GPS oraz urządzenia bardziej o celach badawczych. Najważniejszym zadaniem urządzenia jest jednak kierowanie rakietą, a dokładniej spadochronem. Mamy zamiar wykorzystać serwomechanizmy tak, by rakieta wylądowała jak najbliżej miejsca startu.
Aktualnie gotowa jest część badawcza i mamy zamiar skupić się na pobieraniu danych i testowaniu układu. Pierwsze loty odbędą się z ICSem jako obserwatorem, a dla bezpieczeństwa wyzwalanie spadochronów pozostawimy arekorderowi lub układowi UWS5.
Jak mówiłem, naszym celem jest test części badawczej i obliczeniowej na pułapie 1,4km, po lądowaniu chcemy zbadać zaproponowane przez program zachowania: kąt ustawienia serw i tak dalej, by sprawdzić, czy są poprawne.
Masa układu w tej chwili, bez serw i zasilania to około 90g. Do zasilania może posłużyć bateria 12V lub dwa ogniwa LiPol.
Wymiary układu: 85x56x25mm. Trzeba jednak pamiętać, że część peryferiów jest oddzielnie wyprowadzona, zwłaszcza kamera, zapłonniki i, w późniejszych lotach, różne czujniki.
Aktualnie, minimum peryferiów wraz z RPi zawiera się w wymiarach 85x56x22mm.
Teraz mam zapytanie i jednocześnie prośbę. Czy ktoś w ramach najbliższego LRE chciałby wziąć na pokład swojej rakiety ICS'a z kamerką lub bez? Odwdzięczę się danymi z lotu, jeśli takowe uda się zebrać, jak również nagraniem z kamerki.
Trudno mi przewidzieć, czy układ zachowa się poprawnie przy dużych przyspieszeniach, gdyż nie był jeszcze testowany, poprzednia rakieta, która miała go zabrać na 300m, niestety wybuchła przy starcie.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i chętnie wysłucham waszych wskazówek :smile:
Pozdrawiam,
Dawid Pieper
PS. Wesołych świąt! :)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

Hej Dawid,
Fajnie że wrzuciłeś info o waszym projekcie na forum. ICS zmieści się spokojnie do mojej PST-1, podrzuć go do mnie w tygodniu to oblatamy.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

Cześć!

Dziś odbył się pierwszy lot rakiety Infinity zbudowanej przez grupę z Wejherowa. Rakieta powstała w pracowni rakietowej w Tczewie przy mojej pomocy technicznej i merytorycznej.

Dane techniczne rakiety:
wysokośc 100cm
średnica 75 mm
masa pustej rakiety bez silnika – 1780 g

Na pokładzie Arecorder, jeden spadochron, system elektroniki eksperymentalnej ICS, oraz moduł GPS.

Rakieta zbudowana z włókien szklanych i węglowych. Z racji tego że na jej złożenie było bardzo mało czasu, nie jest to żadna piękność – ale lata. Jest to pierwsza wersja rakiety, przystosowana pod silnik na 2 bloki paliwa sorbitolowego, ok. 500 Ns. Rakieta jest wzorowana na rakiecie PST-1 którą przedstawiałem wcześniej – prosta i fajna konstrukcja. Docelowo dół rakiety zostanie nieco wydłużony i ma latać na silniku sorbitolowym z włókna węglowego, który pozwoli latać na wysokość około 1400 metrów.

Pogoda, choć początkowo padało, później była znośna. Niestety mimo pogodnego nieba, pozostał duży wiatr. Mimo wszystko lot się odbył, choć rakieta ostro położyła się pod wiatr.

Dzisiejszy lot zakończył się osiągnięciem pułapu 500 metrów z prędkością 100 m/s. Niestety wskutek bliżej nieokreślonego błędu sprzętowego w systemie ICS zapisały się jedynie dane systemowe, natomiast brak danych z lotu. Z racji tego, że w najbliższy piątek grupa prezentuje projekt ICS na eliminacjach regionalnych wspominanego kiedyś przeze mnie konkursu E(x)plory, kolejny lot z poprawioną wersją elektroniki planujemy na środę.

Tutaj ujęcia z dzisiaj. Fotki wrzucę jak dostanę.
https://www.youtube.com/watch?v=1B_3HN-J298


https://www.youtube.com/watch?v=HvDimz4oLJg



Mam nadzieję, że Dawid napisze na dniach więcej o samym projekcie elektroniki, jak i wynikach kampanii testowej. Cieszy fakt, że ekipa jest mocno zdeterminowana i prze do przodu nawet pomimo bardzo napiętych terminów.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
zgr3doo
*
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 4 lut 2016, 12:05

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: zgr3doo »

Mozecie cos napisac wiecej o systemie kierowania opadania spadochronem?
Czy dobrze zrozumialem ze korpus silnika jest z wlokna weglowego ?

Pozdrawiam
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Jeśli chodzi o system kierowania spadochronem...
Założenie jest takie, by spadochron kierować pod odpowiednim kątem do wiatru tak, by umożliwić lądowanie rakiety jak najbliżej miejsca startu.
Oczywiście, w praktyce system można będzie przetestować dopiero na większych rakietach, na razie celem jest zebranie danych z lotów i sprawdzenie układów logicznych: przechwycenie proponowanego przez ICS kąta przechylenia spadochronu, by zobaczyć, czy jest poprawnie wyliczany na rakiecie.
Ale zanim zaczniemy loty z odpowiednim spadochronem, który będzie uszyty, musimy mieć wiele danych. Najważniejsze, czego chcę się dowiedzieć, to informacja, czy ICS poradzi sobie w locie naddźwiękowym.
I mam nadzieję, że uda się do czerwca dowiedzieć. :smile:
TZN, o ile się włączy. :grin:

Korpus silnika będzie docelowo z rury węglowej, ale na razie jest z aluminium. :wink:
Trochę mało czasu było na zrobienie lotu. :smile:
Ale, niezależnie od tego, czy uda się przejść dalej w konkursie, mam nadzieję, że do czerwca Macha przekroczymy. :smile:

A co do wczorajszej porażki, przyczyna już znana. :smile:
Odłączył się kabelek przy przetwornicy napięcia. No i wygląda na to, że z braku kondensatora, układ zaczął drgać.
Myślę, że powinniśmy jednak zamontować tam na wszelki wypadek dobry kondensator.

Ale, jak to się mówi...
Do trzech razy sztuka. :wink:
Za pierwszym razem było cato, za drugim lot bez ICSa...
Więc w środę musi się udać. :grin: Jak nie, to sobie z ICSem pogadam. :grin:

Pozdrawiam,
DP
zgr3doo
*
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 4 lut 2016, 12:05

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: zgr3doo »

a rozwazacie uzycie klaszycznego spadochronu czy czegos bardziej przypominajacego paralotnie

tutaj przyklad z uzyciem skrzydla paralotni

https://www.youtube.com/watch?v=UV7zL07Tof8
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

zgr3doo pisze:a rozwazacie uzycie klaszycznego spadochronu czy czegos bardziej przypominajacego paralotnie

tutaj przyklad z uzyciem skrzydla paralotni

https://www.youtube.com/watch?v=UV7zL07Tof8

W kształcie skrzydła paralotni. To dość optymalny kształt. Jak dobrze pójdzie to w czerwcu będą pierwsze próby z serwami i spadochronem, nie mogę się doczekać żeby zobaczyć czy i jak to będzie działać ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witam wszystkich!
Przyczyna awarii już jednoznacznie określona, aczkolwiek nie cieszy mnie to jakoś szczególnie. :O
Bo to oznacza dużo pracy. :grin:

Wygląda na to, że (prawdopodobnie w wyniku skoków napięcia) spaliła się pewna magistrala na jednostce centralnej komputera pokładowego. A to oznacza kolejne opóźnienia w projekcie, trzeba bowiem poczekać, aż nowy sprzęt przyjdzie.
Więc startujemy w czwartek, nie jutro.
Mam nadzieję, że więcej problemów nie będzie, dość już tego, że są problemy z rozsądnym zasilaniem. :wink:

Pozdrawiam,
DP
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: verex »

Za nami drugi już lot rakiety Infinity.

Tym razem wszystko poszło jak trzeba. Duży wiatr nie przeszkodził w locie, ustawiliśmy wyrzutnię pod kątem, dzięki czemu rakieta mimo dużego wiatru poleciała idealnie pionowo. Osiągnięty pułap wg. Arecordera 680m, według ICS 710m, według symulacji 720 metrów. Więc bardzo blisko warunków idealnych. Prędkość osiągnięta przez rakietę to 124 m/s. Zaskoczeniem był fakt, że przy otwarciu spadochronu na pułapie szarpnięcie było na tyle niewielkie, że nie zerwało amortyzatora o wytrzymałości 32 kg, przez co nawet nie rozwinęła się dalsza część liny kevlarowej, która była owinięta taśmą malarską. Można rzec, że lot wyszedł wzorowo!

Układ ICS również zadziałał jak trzeba i grupa zebrała dane, co było celem lotu. Teraz pozostaje kibicować, aby projekt przeszedł do finału E(x)plory :wink:. Myślę, że Dawid napisze na dniach więcej o wynikach lotu i zebranych danych.

Wrzucam filmiki z dzisiejszego startu.
Zdjęcie całej ekipy z pierwszego lotu
Zdjęcie całej ekipy z pierwszego lotu
13010867_983470458415518_8658536259297262574_n.jpg (101.62 KiB) Przejrzano 14634 razy
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=69ctv7Tpufo


Pozdrowienia,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: ICS - Infinity Control System

Post autor: pajper »

Witajcie!
Dzisiaj na szybko, bo dzień był pełen wrażeń i jesteśmy zmęczeni. ;)

Udało nam się dostać do finału konkursu E(x)plory. :)

Następnym etapem będzie lot naddźwiekowy.

Wczoraj ICS zadziałał poprawnie, zarejestrowany pułap ok 710m (wedle ICS), jak pisał Damian. :)

Z danych ICSa wynika, że rakieta startowała pod równym kątem 85st, co cieszy. :)

Jutro postaram się napisać więcej, a dzisiaj życzę wszystkim dobrej nocy :)
Pozdrawiam,
Dawid Pieper
ODPOWIEDZ