Timer oparty na 555

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
slu_1982
*
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Kontakt:

Timer oparty na 555

Post autor: slu_1982 »

Postanowiłem takie coś zrobić... ustawiłem licznik na 8s czyli 8 impulsów filmik: http://pl.youtube.com/watch?v=Th7baMt0aWk Mam problem... co można użyć aby załączyć obwód bo bezwładnik rtęciowy załączy go na chwile i timer nie zdąży odliczyć ustawionego prze zemnie czasu... Myślałem nad tyrystorem ale nie wiem jakie ma oznaczenia itp... tzn co powiedzieć facetowi w sklepie bo ostatnio mu tłumaczyłem a on nic nie rozumiał albo nie chciał zrozumieć.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Uważam, że niepotrzebnie komplikujesz sprawę. Jest wiele prostszych tajmerów.



Widziałem, że już zrobiłeś ten tajmer. Dobrze, spróbuj kupić taki tyrystorek ja opisany jest http://www.elenota.pl/d.php?pid=135888&pdf=mcr22-6-d. U mnie w Krakówku był w sklepie i o ile pamiętam kosztował 2 zł. Musisz go tylko wpiąć pomiędzy masę układu a minus zasilania i wyzwolić mu bramkę impulsem z bezwładnika. Generalnie pasuje tutaj każdy tyrystorek, bo przy bezwładniku raczej nie limituje Cię prąd bramki.
slu_1982
*
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Kontakt:

Post autor: slu_1982 »

"Uważam, że niepotrzebnie komplikujesz sprawę. Jest wiele prostszych tajmerów. " ja wybrałem taki i niema odwrotu. Każdy pisze że kompa pcham do rakiety... nie rozumiem co wam to przeszkadza... elektronika to moje ulubione zajęcie i nawet chodzę do technikum elektronicznego 1kl. i nie znam na razie wszystkich nauczycieli... więc wykonanie tego timera to nie było żadne marnowanie czasu itp.



Dzięki za pomoc na prawdę mi się przydała, a timer można zastosować nie tylko w rakiecie :wink:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

slu, ja nie zabraniam robić Ci tajmera nawet na mikroprocesorze. Możesz sobie wstawić nawet ruski budzik. Napisałem tylko, że jak można coś zrobić prościej, to po co trudniej. Ale widziałem, że już zrobiłeś i działa.
ODPOWIEDZ