Minicorder

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Minicorder

Post autor: arekp »

Cechy minicordera:
- akcelerometr +-24 g,
- czujnik ciśnienia 20-110 kPa,
- zasilanie z ogniwa litowo-polimerowego,
- jeden czujnik temperatury,
- wyzwalanie trzech zapalników,
- programowanie wartości opóźnienia czasu nie reagowania na żadne sygnały z czujników, wysokości nad ziemią na której ma zostać wyzwolony spadochron główny, opóźnienia wyzwolenia spodochronu pilota po wykryciu wysokości maksymalnej oraz formy zapisu danych wyjściowych (wartości z czujnika czy też przetworzone wartości w formie g albo m/s^2) za pomocą komend przesyłanych po RS-232 (np. za pomocą czegoś takiego http://palinski.org/?p=4).

Być może zrobię jeszcze wyjście analogowe albo zamiast tego zrobię wejście na dodatkową płytkę pod jakieś konkretne zastosowania np. pomiar danych z hamowni.

Skoro układ będzie zasilany ogniwem litowo-polimerowym, to potrzeba również ładowarki do naładowania tego ogniwa. Mogę zrobić ładowarkę na osobnej płytce (przewidywany koszt części i płytki - ok. 10 zł) albo też dodać do płytki minicordera, co jest chyba mniej optymalne (najwyżej, jakby ktoś nie używał, to bym dla niego nie lutował elementów ładowarki). Mowa oczywiście cały czas o ładowaniu za pomocą USB komputera.

Jak zwykle, napiszcie co dodać, co ująć oraz co wam się nie podoba. Im więcej osób się wypowie i więcej będzie chętnych, tym szybciej powinienem móc zaprojektować minicorder.

Aha, ponieważ zamierzam zastosować inne czujniki, to być może cena końcowa spadnie poniżej 100 zł (+ karta micro Sd (10-15 zł) + bateria litowo-polimerowa (6-7 zł)). Cena oczywiście dość silnie (10-15%) zależy od liczby zamawianych elementów.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Minicorder

Post autor: Tofifi »

Hej!
Według mnie, to programowanie wyzwolenia spadochronów "po czasie" będzie mało wygodne i może grozić tym, że otworzy się zbyt późno.
Lepszym rozwiązaniem jest opcja wykrywania wysokośći na podstawie pomiaru ciśenienia - programowanie np 1 z 5 możliwych wysokości tak jak to ma miejsce w altimaxie - poczytaj jeżeli o nim nie słyszałeś bo na prawdę fajny sprzęt.

Rozumiem, że elektornika zapisze mi przyśpieszenia i temperaturę na pułapie tak?
Co się stanie jeżeli przekroczone zostanie 24g?

Elektornika nawet fajna i zaczynam się zastanawiać nad kupnem jej jako zapasowej, jednak do szczęścia mi brakuje banalnej obsłógu na PC, nie ta że otwieram notatnik i szukam liczb, jakieś słupki czy coś- to jest niewydogne, mało zrozumiałe.

Zdecydowałbym się w ciemno na zakup gdybym wiedział, że podpinam do komputera naciskam ikonkę z zapisanymi wykresami i już mam wykresy, wszystko jak na prezentacji bez ingerowania czy przetważania danych (np przenoszenia do arkusza, wpisywania w tabelki itp.)

Czylbym się ustatysfakcjonowany :cool:
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Minicorder

Post autor: arekp »

Tofifi pisze:Hej!
Według mnie, to programowanie wyzwolenia spadochronów "po czasie" będzie mało wygodne i może grozić tym, że otworzy się zbyt późno.
Lepszym rozwiązaniem jest opcja wykrywania wysokośći na podstawie pomiaru ciśenienia - programowanie np 1 z 5 możliwych wysokości tak jak to ma miejsce w altimaxie - poczytaj jeżeli o nim nie słyszałeś bo na prawdę fajny sprzęt.
Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Miałem na myśli, że wyzwolenie spadochronu następuje po x sekund od chwili wykrycia, że ciśnienie już rośnie, znaczy rakieta zaczyna już opadać. W chwili obecnej (w rejestratorze), jeśli przez pół sekundy ciśnienie jest większe niż minimalne wykryte, to wyzwalany jest spadochron. Ta opcja zawiodła w kwietniu, bo przy wychodzeniu z jednego macha wystąpiło zawachanie ciśnienia, które przez ok. 0,7 s rosło mimo, że rakieta wciąż wznosiła się w powietrze. Może akurat o programowaniu tej wartości niepotrzebnie pomyślałem (wczoraj przez 4,5 godziny rozmawialiśmy o tym, co mogło pójść nie tak, więc teraz może myślę o zbyt dużej liczbie rzeczy, które można by zmieniać)
Tofifi pisze:Rozumiem, że elektornika zapisze mi przyśpieszenia i temperaturę na pułapie tak?
Nie tylko na pułapie - zapisze przebieg ciśnienia, przyspieszenia i temperatury w czasie, od chwili włączenia do chwili wyłączenia (albo wyczerpania się baterii, które oceniam na 3-4 godziny ciągłej pracy, sprawdzę to, jak będę już będę miał gotowy układ) z częstotliwością 100 próbek na sekundę.
Tofifi pisze:Co się stanie jeżeli przekroczone zostanie 24g?
Jeśli przekroczone zostanie 24 g, akcelerometr pokaże 24 g.

Elektornika nawet fajna i zaczynam się zastanawiać nad kupnem jej jako zapasowej, jednak do szczęścia mi brakuje banalnej obsłógu na PC, nie ta że otwieram notatnik i szukam liczb, jakieś słupki czy coś- to jest niewydogne, mało zrozumiałe.

Zdecydowałbym się w ciemno na zakup gdybym wiedział, że podpinam do komputera naciskam ikonkę z zapisanymi wykresami i już mam wykresy, wszystko jak na prezentacji bez ingerowania czy przetważania danych (np przenoszenia do arkusza, wpisywania w tabelki itp.)

Czylbym się ustatysfakcjonowany :cool:[/quote]

To byłoby trochę ciężkie, bo nie jestem programistą, ale elektronikiem. Mogę spróbować w wolnej chwili coś takiego napisać, ale nie mam pojęcia jaki będzie efekt.
Nie podpinasz tego do komputera. Wyjmujesz kartę micro SD, na której jest to zapisane i otwierasz plik na komputerze. Format zapisu jest przystosowany do otwarcia tego w excelu czy calcu i zrobieniu sobie wykresu.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Minicorder

Post autor: Tofifi »

Ok, rozumiem.
Coś kojarzę że zasilanie ma być z 1 akumulatorka. Wszystko pięknie ale co jak np ktoś trafi na zapłonniki o większym oporze? - może się tak zdażyć. Fajnie by było jakby dało się podpinać 2 akumulatorki, z czego drógi MOŻE ale NIE MUSI być podpięty.
Według mnie to fajna opcja dla osób którym może się zdażyć że będą szukały modleu kilka godzin która polega na tym, że układ po zmierzeniu np na podstawie przyśpieszenia faktu że rakieta wylądowałą (np 30s brak zmian g) podaje napiecie na piszczyk o bardzo wysokiej częstotliwości.

Ja swojego altimaxa odnalazłem wczoraj pomiomo że kosz na elektornikę rozsypał się w powierzu tylko dla tego, że układ cały czas pikał - a już zaczynałęm wątpić w jego odnalezienie.

Nie znam się na elektronice, ale chyba to jest mało inwazyjne rozwiązanie a może znacznie pomóc w lokalizowaniu modelu gdy wpadnie np w trzciny, krzaki 2m pokrzyw itp :mrgreen: Ps. Jakieich wymiarów ma być gotowa płytka?
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Minicorder

Post autor: PIOTR »

Popieram PISKUN musi być. Wczoraj bez sygnalizatora dźwiękowego odnalezienie układu nie byłoby możliwe.
to the open space
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Minicorder

Post autor: Tofifi »

Ważne że musi być mega głośny, bo jak się go wsadzi w rurę kartonową to znacznie ciszej go słychać, a co dopiero w polu z odległości kilkudziecięciu metrów.
Awatar użytkownika
arekp
Supersonic PROFI
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2011, 00:31
Kontakt:

Re: Minicorder

Post autor: arekp »

Tofifi pisze:Ok, rozumiem.
Coś kojarzę że zasilanie ma być z 1 akumulatorka. Wszystko pięknie ale co jak np ktoś trafi na zapłonniki o większym oporze? - może się tak zdażyć. Fajnie by było jakby dało się podpinać 2 akumulatorki, z czego drógi MOŻE ale NIE MUSI być podpięty.
Ok, mogę zrobić układ na opcjonalny drugi akumulatorek. Co do zapłonników - ogniwo litowo-polimerowe ma bardzo małą rezystancję wewnętrzną, powinno odpalić każdy zapalnik - ale i tak będę chciał przeprowadzić testy na możliwie dużej liczbie różnych zapalników a zwłaszcza tych o większym oporze.
Tofifi pisze:Według mnie to fajna opcja dla osób którym może się zdażyć że będą szukały modleu kilka godzin która polega na tym, że układ po zmierzeniu np na podstawie przyśpieszenia faktu że rakieta wylądowałą (np 30s brak zmian g) podaje napiecie na piszczyk o bardzo wysokiej częstotliwości.

Ja swojego altimaxa odnalazłem wczoraj pomiomo że kosz na elektornikę rozsypał się w powierzu tylko dla tego, że układ cały czas pikał - a już zaczynałęm wątpić w jego odnalezienie.

Nie znam się na elektronice, ale chyba to jest mało inwazyjne rozwiązanie a może znacznie pomóc w lokalizowaniu modelu gdy wpadnie np w trzciny, krzaki 2m pokrzyw itp :mrgreen:
To jest bardzo dobra myśl! Jeśli będzie podpięte drugie ogniwo, to można podać to większe napięcie na brzęczyk, który wtedy będzie głośniejszy.
Tofifi pisze:Ps. Jakieich wymiarów ma być gotowa płytka?
Najpierw musiałbym zaprojektować płytkę :) ale na pewno sporo mniejszych niż rejestrator (powiedzmy, że w granicach 50-70% powierzchni rejestratora).
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Minicorder

Post autor: Tofifi »

Moim zdaniem fajnie by było, gdybyś pozbierał wszystkie możliwe informacje, na temat tego co chcielibyśmy mieć i zrobił płytkę na zasadzie modułów.
Czyli wersja podstawowa jak wyżej ale jest na niej już miejsce dla np altimera, brzęczyka, itp itd...

Robisz całą masę takich płytek a w zależności od kieszeni jak kogoś nie stać na to żeby mieć w tej elektronice altimeter to cena x, jak kogoś stać to kwestia tyko dolutowania i cena x+np 50zl..

Fajnie by było również zrobić jakiś sposób na wyprowadzenie sterowania poza płytkę a sam układ zamknąć w hermetycznym opakowaniu to by nie groziło ewentualnemu upadku do wody (mój kosz na eltkronikę wpadł do wody akurat altimaxem do góry więc miałem farta).

Nie ma pojęcia jak to rozwiązać ale trzeba by było o tym pomyśleć.
Awatar użytkownika
pyromaniac
*
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 21 paź 2011, 07:39
Lokalizacja: Gdynia / Wawa

Re: Minicorder

Post autor: pyromaniac »

A'propos wyzwalania spadochronu.... a może da się zrobić tak, by spadochron odpalał się po zarejestorwaniu 'ujemnego' przyspieszenia... oczywiście chodzi mi o przyspieszenie, o zwrocie przeciwnym do kierunku ruchu rakiety, a zgodne z przyspieszeniem ziemskim... nie wgłębiałem się pomiar za pomocą akcelometrów, nie wiem jakie są możliwości ustawienia pomiarów w danej osi i odczytywania sygnałów...
Erich
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Re: Minicorder

Post autor: Erich »

Do tego służy bezwładnik rtęciowy ale to jest kompletnie bez sensu bo otwiera spadochron w momencie zakończenia pracy silnika, co baaaardzo obniża pułap i nadaje się tylko do modeli poruszających się stosunkowo wolno.
ODPOWIEDZ