Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: ArturroKRK »

Nie mówie że to jest wyzysk.... Ale tak jak mówisz - 100zł byłoby już lepiej ... pomimo że to tylko 30zł różnicy.

Jednak jak tak liczę, to 1m2 tkaniny Silnylon rip-stop kosztuje około 20zł i waży około 26g. Dla czaszy spadochronu o średnicy 90-100cm zejdzie około metra kwadratowego materiału.
Nie wiem jakie to mają być linki, czy są w komplecie i ile kosztują ale na uszycie i linki zostaje ok. 100zł.

Dla sprawnej krawcowej uszycie czegoś takiego to chwila moment. Czy zatem panie krawcowe tak się dobrze cenią?


Od razu mówię - nie czepiam się cen, próbuję tylko dojść do tego co składa się na cenę takiego spadochronu. Nie wiem jak koledzy z forum ale jeśli da się kupić/ zrobić coś taniej przy zachowaniu podobnych właściwości to zapytam - czemu nie? Szczególnie że wiele osób z forum nie dysponuje cały czas gotówką i każda możliwość zaoszczędzenia jest ważna.

Tofifi, co do tamych spadochronów, to wiesz dobrze jaka była sytuacja. Zanim do mnie dotarł zamówiony materiał, wszedłeś w posiadanie jakiegoś starego spadochronu i doszliśmy do tego że sobie poradzicie :)
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: PIOTR »

Niestety temat jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. Uszycie spadochronu czaszy 100cm zajmuje szwaczce tyle czasu ile 8 koszulek z długim rękawem. Mówimy o kilkunastu sztukach. Cena 130zł jest przybliżona i na pewno byłaby mniejsza gdybym miał uszyć 1000szt. Do uszycia czaszy 100cm potrzeba około 1,5m2 tkaniny w zależności: od profilu czaszy, rozkroju, lagowania, sposobu szycia i tego gościa co kroi. Uszycie spadochronu z takiej tkaniny to nie jest chwila a sprawne krawcowe w ogóle nie chcą szyć bo materiał jest upierdliwy i wymaga delikatnych maszyn. Nie namawiam, proponuję.
to the open space
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Kacper »

W swojej rakieciarskiej przygodzie uszyłem już około 10 spadochronów. Głównie korzystam ze starego spadochronu wojskowego. Materiał bardzo cienki, przewiewny, bardzo mocny, śliski, sztywny wzdłuż włókien ale bardzo elastyczny w innych kierunkach. Jak widać ma wady i zalety. Niestety jeśli chodzi o szycie to same wady i z doświadczenia wiem, ze uszycie czegoś porządnego to dla mnie 5h roboty. Dochodzi jeszcze zrobienie wzornika na kliny. Zanim doszedłem do tego jak zszyć materiał żeby nie puszczał na szwach też mi trochę zajęło (Szycie na podwójną zakładkę). Do tego biały albo błękitny kolor. Roboty jest sporo i dla mnie porządnie wykonany spadochron i jeszcze w jakiejś ładnej, dobrze widocznej kolorystyce jest warty nawet i więcej. Wiadomo, z kasą bywa różne. Jak kasy nie ma to sobie będę szył sam, jak będzie kasa to z przyjemnością kupię. Nie wspominając już o jakiś dużych projektach na które kasa znajdzie się zawsze :).

Mam takie wymagania:
Kolorystyka jaskrawa – oczokopna: żółty, czerwony, pomarańczowy, jasny zielony. Najlepiej jednego koloru bo jak się zaczyna kombinować to różnie wychodzi. Na przykład połączenie zielony z czerwonym uważam za okropne natomiast zielony z żółtym lub czerwony z żółtym jest świetne (rzecz gustu) :smile: .

16 lub 8 linek, z otworem w czaszy.

Bez zbędnych szwów i innych bajerów (zrobionych na przykład wyłącznie w celu uzyskania jakiegoś konkretnego wzoru jak na wizualizacji 16-linkowca). Proste jest piękne. :smile:

Co do linek, ja bym wolał tylko wszyte uszka z taśm do których się przywiązuje linki we własnym zakresie. Wiadomo, czasem i tak trzeba wymienić jakąś uszkodzoną. Nie wiem do jakich linek masz dostęp ale ja bym sobie uplótł z rowingu kevlarowego albo wziął gotowe ze starej paralotni.

Tofifi, przelicznik 1zł/cm średnicy jest absurdalny. Na koszt się składa cena materiałów oraz czas wykonania a nie średnica bo tym sposobem spadochron średnicy np 20m byłby niesamowicie tani w przeliczeniu na m2
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Tofifi »

W swojej rakieciarskiej przygodzie uszyłem już około 10 spadochronów. Głównie korzystam ze starego spadochronu wojskowego. Materiał bardzo cienki, przewiewny, bardzo mocny, śliski, sztywny wzdłuż włókien ale bardzo elastyczny w innych kierunkach. Jak widać ma wady i zalety. Niestety jeśli chodzi o szycie to same wady i z doświadczenia wiem, ze uszycie czegoś porządnego to dla mnie 5h roboty.
No widać że kto robi ten wie.
Mnie natomiast cholernie denerwała kwestia rozciągania się materiał.
Zrobiłem sobie wielki szablon równiutko dociąłem 12 brytów, zaczyna się szycie materiał ucieka ze stołu ale jakoś się da przeżyć.
ostatni bryt i...... jest za długi o 10cm :shock: :evil: , nic wszystko pasuje idealnie, nic nie jest naciągnięte a 10cm za długi.....
Dobra zszyty i docięty byrt.

Po wiązaniu linek sprawa która notorycznie nie daje mi spokoju za każdym razem po rozłożeniu spadochronu jedna lub kilka linek jest jakby za długich.
Wiązałem po kilka razy i za każdymr razem jedna lub więcej były za długie o 5-10cm......
Początowo myślałem, że supeł puszcza, ale dziś obstawiam, że materiał czaszy pracuje i robi takie cuda :evil:

Co do linek - nie wiem jakie są w paralotni, ale ja kpowałem w sklepie żeglarskim 1,5mm linka nylonowa podobno zrywa się przy 140kg. grubsze miały odpowiednio większy zryw. - Swoją drogą bardzo dobre, tylko deko sztywne, ale da się z tym żyć.


Co oczek w które można będzie wiązać linki samemu - ja odradzam, tak miałemw 140cm spadochronie - oczka się urywału, i podejrzewam że przez nie spadochron się rozciągał jak chciał, a przy długiej wszytej nici nie byłoby problemu.
Oczka wymagają też grubej taśmy, co może spopwodować że ciężkie będzie zlożenie spadochronu do rozsądnej granicy.

Trochę masz razji że 1cm/1zl to zły przelicznik - wiadomo nikt nie będzie szył spadochronu 30, za 30zl kiedy sam materiał kosztuje 20.

Ale czy spadochron ma 100 czy 120, czy 140, to moim zdaniem mała różnica, więc dlaczego miałop by się płacić za robociznę więcej?


Materiału idzie trochę więcej ale czy spadochron ma 100 czy 140 to szuje się go tyle samo.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: jaskiniowiec »

Na alledrogo w prawie stałej ofercie są tez spadochrony takie, jaki miał lecieć w Meteorze2. Fakt, dość ciężki spad, ale to w dużej mierze kwestia olinowania. Za to spadochron bardzo wytrzymały.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Tofifi »

Taki spadochron jak pokazał jaskiniowiec mamy my w Białymstoku.

350gram za spadochron 60cm.... tragedia?
Fakt, liny są takie jakby krowę na łące przypinać, grubaśne taśmy wzmacniające, gruby materiał.
Po złożeniu trudno się zmieścić w wałku 12*30cm - ile się starałem to mniej nie wychodzi.

I chć ma wiele wad, to będę go bronił. po wymianie linek na lżejsze, odpruciu taśm wzmacniajacych ktore według mnie są zbędne, powinno się udać osiągnąć 250gram, jako zapasowy spadochron jak najbardziej, porwie się, zgubi.... i mamy al;ternatywę.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Piotrek »

Hej.
Znalazłem fajny sklep modelarski- można tam kupić spadochrony o średnicach od 35cm do 160cm. Sklep sprzedaje produkty z niemieckiej firmy Klama są tam też do kupienia bardzo ciekawe modele rakiet, gotowe głowice, stateczniki, przejściówki średnic oraz silniki .

Link do sklepu http://www.modelemax.pl/index.php?cPath=531

Pozdrawiam rrzepka

PS
Jak nie ten wątek to przenieście
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: jaskiniowiec »

Tofik! Czytaj porządnie. Spadochron ma nie 60 ale 170 cm średnicy.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Tofifi »

Andrzej, ja wiem, że jak Tofik coś czyta to z założenia mów się że źle czyta...
No ale przecież ja go miałem w rękach więc wiem lepiej :mrgreen:
Tak ma 170cm, ale rozłożony na płasko.
Po wypełnieniu się powietrzem czasza ma średnicę 60-70cm :wink:

EDIT: dla mnie średnica spadochronu to średnica czaszu po rozłożeniu, a nie średnica materiału - kiedy mówię o spadochronie zawszę mam na myśli to pierwsze.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Spadochrony dla potrzeb PTR-u

Post autor: Piotrek »

Paul pisze:Witam,
Spadochron ladny, ale cena zabojcza :wink: , prawie 44 euro.
Ja tam uwazam, ze te spadochrony, ktore zaproponowal Piotr sa OK - w koncu te alternatywy powinny byc (tak mysle) troche tansze :wink:

Pozdrawiam
Paul

Czemu cena jest zabójcza? Spadochron o średnicy 35cm kosztuje 40zł, 45cm-43zł, 55cm-56zł , a spadochron o średnicy 90cm kosztuje 85zł . (Jest jeszcze o średnicy 160cm za 160zł- to już trochę dużo).
ODPOWIEDZ