UWS5

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2342
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

UWS5

Post autor: jaskiniowiec » sobota, 22 sty 2011, 17:35

Witam.

Przedstawiam kolejny wariant układu do wyzwalania spadochronu w oparciu o czujniki KMZ. Powstał on z uwzględnieniem pewnych uwag od użytkowników. UWS5 powstał od razu w dwóch wariantach nazwanych UWS5-10 i UWS5-51. Te ostatnie cyfry wskazują na rodzaj zastosowanego czujnika, gdyż jest to albo KMZ10B albo KMZ51. Część elektroniczna-wykonawcza jest praktycznie taka sama. A teraz schematy:ObrazekObrazekW stosunku do pozostałych układów UWS zastosowałem pewne zmiany. Pierwsze to wykorzystanie wzmacniacza operacyjnego OP07. Jest to układ precyzyjny, o niskim napięciu niezrównoważenia, małym dryfcie temperaturowym, dużym wzmocnieniu. Jako komparator wystarczy tutaj pojedynczy układ wzmacniacza pomiarowego.

Napięcia z czujnika KMZ są podawane na wejścia WO (wzmacniacza operacyjnego) pracującego jako komparator. Rezystory Rx1 i Rx2 służą do kompensacji napięcia niezrównoważenia czujnika KMZ. Wartości podane na schemacie są wartościami przykładowymi. Z tych dwóch rezystorów zawsze używany jest tylko jeden. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu poprawia się zakres regulacji kąta wyzwalania realizowany rezystorem zmiennym Rn, który jest wpięty w układ kompensacji napięcia niezrównoważenia WO. Zakres regulacji w/g katalogu to +/- 4 mV. Ciekawostka jest rezystor Rx3 (R2). Nie występuje on zawsze w układach, ale na płytce jest dla niego miejsce. Wlutowanie tego opornika powoduje lekkie dodatnie sprzężenie zwrotne WO, co powoduje powstanie układu przerzutnika Schmidta. UWS5 nie posiada przełączników, a jedynie goldpiny łączone zworkami. To rozwiązanie ma kilka zalet. Jest tanie, lekkie, pewne. Dodatkowo, jako że dochodzi tylko do łączenia, a nie przełączania, można do goldpinów zamocować wtyczkę lub przylutować kable i dokonywać włączeń z zewnątrz rakiety, bez konieczności otwierania klapek, grzebania w elektronicznych bebechach. W najprostszej wersji mogą to być dwa przewody wypuszczone na zewnątrz rakiety i skręcane przed startem. Jedna zworka to włączanie napięcia zasilającego, druga to uzbrajanie układu. W przypadku UWS5-51 jest jeszcze trzecia zworka, której użycie resetuje układ KMZ51. Zastosowanie w przypadku KMZ51 układu R1, C1 redukuje napięcie zasilania KMZta do 6,5V (dla zasilania 9V), a C1 stanowi filtr. Jednocześnie kondensator ten jest wykorzystywany do wytworzenia impulsu prądu resetującego układ KMZ51. Uzyskujemy w ten sposób filtrowanie napięcia oraz uproszczenie układu resetu. Tranzystor SI9410 podpięty na stałe zapewnia aż 8A prądu w impulsie. Układ tranzystora Q i brzęczyka służy do testowania układu. Przy braku zworki Zw2 nie ma przepływu dużego prądu przez zapalnik, więc włączenie się tranzystora SI9410 powoduje tylko włączenie piszczyka. Uzyskujemy kontrole kata włączenia się układu oraz...kontrolę poprawności działania tranzystora wykonawczego. Napięcie zasilające piszczyk jest włączane tranzystorem Q pracującym w układzie wspólnego emitera przy pomocy napięcia za zapalnikiem. To daje nam dodatkowo stałą kontrolę ciągłości zapalnika.

Tak więc jak widać jest to układ o wprowadzonych daleko idących zmianach. Jak na razie układy działają pewnie, są malutkie, powinny się spokojnie zmieścić do rakiet o kalibrze 3 cm. Trzeba tylko bardzo uważać w przypadku układu UWS5-10, by nie używać namagnesowanych przedmiotów lub śrubokrętów. Przemagnesowanie się układu KMZ10 powoduje konieczność jego resetu magnesem neodymowym, a dość trudno "wstrzelić się " w wartości które są kompensowane wlutowanym na stałe opornikiem Rx1 lub Rx2. Dla UWS5-51 nie ma problemu, gdyż reset następuje zawsze do tej samej wartości.

Teraz kilka zdjęć:Układ UWS5-10

Obrazek

Obrazek

Układ UWS5-51. Widoczny dodatkowy goldpin do resetu.

Obrazek

ObrazekI jeszcze schematy płytek. Są w rozdzielczości 600dpi dla drukarek laserowych. Dla druku na folii na atramentówce, trzeba rozdzielczość zmniejszyć do 300dpi. Rysunki płytek są już odwrócone stronami.http://jaskiniowiec.strefa.pl/rakiety_m ... 600dpi.tif

http://jaskiniowiec.strefa.pl/rakiety_m ... 600dpi.tif


Wielkość płytek to 4,5/2,5 cm.

Instrukcje obsługi:
INSTRUKCJA DO UKŁADU UWS 5-51
INSTRUKCJA DO UKŁADU UWS 5-10
Ostatnio zmieniony środa, 16 mar 2011, 00:49 przez jaskiniowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Post autor: PIOTR » sobota, 22 sty 2011, 19:16

Fajne, małe do DZIGa będzie pasowało :)

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1507
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard » sobota, 22 sty 2011, 21:45

Ja również się cieszę, że doczekaliśmy się kolejnej zmodernizowanej wersji UWS 'a :D

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2342
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » niedziela, 23 sty 2011, 14:25

Ksard, ten układ umożliwi wykorzystanie takich stacyjek na kluczyk, które demonstrowałeś ostatnio na ściankach modelu.

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1507
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: KSard » niedziela, 23 sty 2011, 14:44

To już teraz ustawiam się w kolejce chętnych do kupienia układu :DCzy możesz w kilku zdaniach scharakteryzować jego zalety w stosunku do poprzednich wersji?

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2342
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » niedziela, 23 sty 2011, 14:59

Podstawową zaletą jest umożliwienie końcowej obsługi układu z zewnątrz, bez konieczności rozkręcania rakiety, otwierania klapki itp.

Procedura jest mniej więcej taka:

W domu, lub na jakiejś bazie, montujemy do układu baterię, przykręcamy zapalnik, włączamy zasilanie i testujemy układ, ustawiamy kat wyzwalania. Jak wszystko działa, to wyłączamy zasilanie, montujemy korpus lub zamykamy klapkę i czekamy na wyjazd na poligon. Na poligonie bez konieczności demontażu rakiety możemy włączyć zasilanie (zworką, skręceniem kabli lub kluczykiem stacyjki) oraz przetestować układ czy się nic nie zmieniło. Piszczenie przy przechyleniu słyszane ze środka modelu świadczy o poprawnej pracy układu oraz o prawidłowym stanie i podpięciu zapalnika (test układu i zapalnika jednocześnie). Wtedy wystarczy dać rakietę na wyrzutnię i przed lotem uzbroić układ zakładając drugą zworkę, lub skręcając kable, lub jak tam kto rozwiąże problem połączenia kabli. Warunek jeden: każde rozwiązanie połączenia przewodów (zworka, przełącznik, stacyjka itp) musi umożliwiać przepływ kilku amper prądu, gdyż są to łączniki na głównym torze przepływu prądu z baterii przez zapalnik i tranzystor wykonawczy.

marek.fedko
Modelarz FAI
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Post autor: marek.fedko » niedziela, 23 sty 2011, 16:10

Cześć. Widzę że kolega nie traci czasu. Trudno przejść obojętnie kiedy widzi się coś takiego,w tej wersji bardzo mi się podoba i co tu dużo mówić sam staję w kolejce . Myślę ,że kilka sztuk rozwiązałoby moje problemy. Jeśli będą do kupienia proszę napisać. Dobra robota.!

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2342
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » wtorek, 25 sty 2011, 23:23

Na razie jestem w trakcie "produkcji". Będą, dam znać.

fedko.marek
PROFI
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 1 lut 2011, 19:29
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: UWS5

Post autor: fedko.marek » niedziela, 6 mar 2011, 18:46

Cześć wszystkim rakietowcom. Wczorej tj 5.03.2011 będąc na walnym zebraniu PTR w Warszawie miałem szczęście zakupić od jaskiniowca UWS5. Panowie jak dla mnie to rewelacja. Nasz kolega zrobił super robotę . UWS5 JEST NA SZEŚĆ. Polecam wszystkim zainteresowanym. Doskonale działa. jest prosty w urzyciu,bardzo praktyczny , świetnie się resetuje,działa za każdym razem i do tego jest tani . Nie spotkałem się z tak prostym urządzeniem , które by było tak sparawne w działaniu. Starsze wersje nie sięgają mu do pasa. Nie jest to reklama, to jest krótka recenzja, na gorąco. po prostu bardzo dojrzała konstrukcja , fenomenalne .!!! polecam !

Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1225
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: UWS5

Post autor: rafciodz » poniedziałek, 7 mar 2011, 07:33

Widzę, że produkt idealny na bazar.
Free Your Mind

ODPOWIEDZ