Aukcje charytatywne PTR

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Aukcje charytatywne PTR

Post autor: filipberet » czwartek, 24 lip 2014, 07:05

Witam

Ostatnio robiłem porządki w moim warsztacie i znalazłem bardzo dużo rzeczy których już nie potrzebuję, można je sprzedać np. na allegro a pozyskane w ten sposób pieniądze przekazać na konto PTR. Chcąc to zrobić legalnie, z tego co mi wiadomo to PTR musi założyć konto na allegro i przekazane przedmioty wystawić na aukcję. Zapewne wiele osób chciało by w ten sposób wesprzeć działania PTR. W związku z tym zwracam się do osób władnych w tej kwestii z prośbą o założenie takowego konta.

http://allegro.pl/guides/guide_dspl.php ... &guide=363

http://pomoc.allegro.pl/artykul/24983/c ... arytatywna

Pozdrawiam
Up Up and Away

Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aukcje charytatywne PTR

Post autor: Adam » niedziela, 27 lip 2014, 16:12

Witam!
Pomysł ciekawy ale nieco problematyczny z powodów prawnych.
Jakakolwiek sprzedaż prowadzona przez stowarzyszenie jest działalnością gospodarczą, wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców i rozliczania w odpowiednich urzędach. Z tego samego powodu nie mamy jeszcze możliwości zakupu wszelkiej maści "cegiełek" - koszulek, smyczy, długopisów, kubków itp.
W sumie może już czas pomyśleć o tym.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Aukcje charytatywne PTR

Post autor: filipberet » poniedziałek, 28 lip 2014, 07:46

Witam
Środki pozyskane dzięki organizowaniu takich "wyprzedaży", aukcji charytatywnych, sprzedaż gadzetów, cegiełek itp. z nawiązką pokryły by koszty prowadzenia księgowości. Pozytywnie wpłynęły by na promowanie PTR, i co najważniejsze pozwoliły by na realizację ambitnych i co za tym idzie kosztownych projektów.

Pozdrawiam
Up Up and Away

Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Aukcje charytatywne PTR

Post autor: filipberet » wtorek, 5 sie 2014, 09:25

Witam

Po głębszej analizie wszystkich za i przeciw wynikających z ewentualnego zarejestrowania przez PTR działalności gospodarczej doszedłem do wniosku, że w obecnej sytuacji taka inicjatywa jest nieopłacalna. Głównym celem założenia działalności gospodarczej przez PTR ma być osiąganie dodatkowych wpływów z prowadzonych aukcji charytatywnych - pod takim kontem analizowałem opłacalność przedmiotowej działalności. Prowadzenie DG wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów zarówno jednorazowych: rejestracja, pieczątki itp. jak i kosztów stałych: księgowość, porady prawne, konto bankowe itp. Niezbędne było by również wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie DG i jej nadzór na rzecz PTR. Przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotów musiał by zatem pokryć wszystkie w/w koszta i przynieść zysk, który był by racjonalny i rekompensował by czas oraz środki poświęcone na prowadzenie DG. Podstawą prowadzenia DG jest jej opłacalność. Najpierw należy stworzyć biznes plan, który hipotetycznie zarysuje zyski bądź też ich brak. W przypadku DG prowadzonej przez PTR nie jest to sprawa łatwa a nawet więcej, uważam że jest to niemożliwe. Jak określić ilość przedmiotów jakie zostaną podarowane, ich wartość, kwoty za jakie zostaną one sprzedane, systematyczność z jaką będą przekazywane kolejne przedmioty? Nie realnym jest jednoznaczne stwierdzenie, że DG prowadzona przez PTR będzie przynosić zyski a co za tym idzie otworzenie takiej działalności jest niepotrzebnym ryzykiem i może przynieść więcej strat niż zysków.

Znalazłem jednak sposób, w który PTR może legalnie sprzedawać przekazane wcześniej przedmioty oraz np. cegiełki wartościowe. Jest to organizowanie zbiórek publicznych. (jedną form prowadzenia zbiórek publicznych jest sprzedaż przedmiotów). Tego typu inicjatywa wymaga wcześniejszego zgłoszenia, określenia celu zbiórki, przedmiotów które będą sprzedawane itp. Jest to przedsięwzięcie jednorazowe, które nie ciągnie za sobą żadnych stałych kosztów i nie ma ryzyka poniesienia strat.Tego typu zbiórki mogą nam pomóc w organizacji np. festiwalu meteor 2015, budowie rakiety eksperymentalnej itp.

Reasumując: Działalność gospodarcza - nie, zbiórki publiczne - tak

Więcej o zbiórkach publicznych: http://mac.gov.pl/zbiorki-publiczne

Pozdrawiam
Up Up and Away

Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Aukcje charytatywne PTR

Post autor: filipberet » czwartek, 21 sie 2014, 09:14

Witam

Kontynuując temat chciałbym zaproponować pewną inicjatywę. Wiemy już, że możemy zgodnie z prawem zorganizować zbiórkę publiczną i tym samym pozyskać środki na realizację wybranych celów przyświecających naszej organizacji. Proponuję w pierwszym rzędzie otwarcie odrębnego wątku, który poświęcony był by wyłącznie zbiórkom publicznym. Następnie zorganizowanie ankiety dzięki której wyłonilibyśmy cel, na który przeznaczone będą pozyskane środki. Kolejnymi krokiem powinno być wybranie osób odpowiedzialnych za zorganizowanie zbiórki, i jej realizacja. Pierwsza zbiórka publiczna będzie tą, która pozwoli zdobyć doświadczenie niezbędne do poprawnego i skutecznego organizowania tego typu inicjatyw. Dlatego też nie powinniśmy jako cel zbiórki stawiać zbyt wyniosłych przedsięwzięć, które będą wymagały pozyskania bardzo dużych środków finansowych.

Pozdrawiam
Up Up and Away

wrx
****
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Aukcje charytatywne PTR

Post autor: wrx » czwartek, 21 sie 2014, 13:39

Do głosowania można wykorzystać ten program http://strawpoll.me/. Z tego co pamiętam jest darmowy. Obrazek
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.

ODPOWIEDZ