Festiwal METEOR 2013

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Kontakt:

Re: Festiwal METEOR 2013

Post autor: KSard » czwartek, 5 wrz 2013, 20:48

Kolejna moja wrzutka na Facebooka.
A co, niech świat widzi ! :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qiBY--DhUrA[/youtube]
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin

Awatar użytkownika
kbosak
Kontakt:

Post autor: kbosak » piątek, 6 wrz 2013, 07:56

Moje zdjęcia z PTR po obróbce i ulepszaczach
ftp://ftp.aerialrobotics.eu/PTR2013/PTR2013-kbosak.exe
Hasło do archiwum: godofwar
FTP jest anonimowe, wystarczy otworzyć link w przeglądarce www.

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » piątek, 6 wrz 2013, 12:06

Cześć
Są już materiały z drugiego dnia, które nagrał Andrej Vrbeć, nasz gość ze Słowenii. Andrej jako jedyna osoba w Słowenii zajmuje się rakietami dużej mocy.

https://www.dropbox.com/l/NYLm1XIfh0BiBNQhIaTUB9

Dla przypomnienia Andrej wystartował jako pierwszy rakietą IGLA z silnikiem około 10 [kNs] zawierającym 9 [kg] karmelka.
Według aparatury pokładowej uzyskana wysokość wyniosła 6398 m.
Gratulacje dla Andreja!

A tak start wyglądał w obiektywie Andżeja:

http://rakiety.pomorze.pl/filmy/Torun09 ... 1.Igla.avi

Rakieta wylądowała ponad trzy kilometry od miejsca startu, niestety na drzewie. Nie obyło się bez przygód, na szczęsie w podjęciu rakiety pomogli Strażacy.
Wielkie dzięki dla Załogi wozu strażackiego!

Andreja znamy już z Drawska Pomorskiego. Wiosną załodze Słoweńskiej nie udało się wystartować z projektem 10 km z powodu suszy ogłoszonej drugiego dnia LRE.
Teraz Słoweńcy oczekują, kiedy ogłosimy termin październikowego LRE w Drawsku.

pzdr

Awatar użytkownika
Adam
Supersonic PROFI

Post autor: Adam » piątek, 6 wrz 2013, 20:01

Witam!

Festiwal Meteora 2013 już za nami. Trochę liczb ze statystyki.

W ciągu dwóch dni miało miejsce 75 udokumentowanych startów (wypisane karty startowe), oraz około 15-20 nieudokumentowanych. Przez starty rozumiem też odpalenia ze skutkiem wybuchu silnika itp., nie tylko faktyczne loty. Część lotów nie odbyła się ze względu na dość wietrzną pogodę i ryzyko zgubiebia modeli. Chwała konstruktorom za zdrowy rozsądek!

Odbyło się pięć lotów egzaminacyjnych, w ramach nadawania licencji startowych. Ich efektem było nadanie trzech licencji startowych pierwszego stopnia. Dwa loty egzaminacyjne zakończyły się niepowodzeniem.

Przed Festiwalem Zarząd PTR ustalił, że odbędą się te konkursy, które zgromadzą przynajmniej trzech startujących. Okazało się, że jest to dość wysoko ustawiona poprzeczka (nawet w przypadku lotu na zadeklarowany pułap, w którym każdy mógł wziąć udział w zasadzie bez przygotowania), w związku z czym rzeczywiście miał miejsce tylko konkurs klasy S1D.

Wyniki:

I miejsce: Paul Stania, z wynikiem 273 m,

II miejsce: Przemysław Majer, z wynikiem 245m,

III miejsce: Tadeusz Bergier, z wynikiem 230m.

Było jeszcze dwóch chętnych do konkursu na zadeklarowany pułap:

Paul Stania, zadeklarowane 125 metrów, uzyskany wynik: 128m (2,4% błędu),

Andrzej Magiera, zadeklarowane 350 metrów, uzyskany wynik: 324 m (7,4% błędu);

oraz jeden chętny do konkursu na lot na pułap 200 metrów:

Paul Stania z pułapem 201m (0,5% błędu).

Cóż, najprawdopodobniej i tak walka rozgrywała by się o drugie miejsce :wink:

Komisja deliberuje jeszcze nad tym, komu przypadnie Złota Malina :wink:

Zwycięzcy gratulujemy! Dyplomy wyślemy pocztą.

Dla zdobywcy Złotej Maliny przewidziana jest mała nagroda!

Od siebie chciałem jeszcze podziękować wszystkim za przybycie, emocje i wspaniałe loty.

Ponieważ jako praktycznie „nielotny” z automatu zostałem kierownikiem startów, chcę też przeprosić za wszelkie niedociągnięcia z mojej strony oraz proszę o sugestie i uwagi na przyszłość.

Pozdrawiam!

Prezes PTR,

Adam Matusiewicz.

Awatar użytkownika
rafciodz
Kontakt:

Post autor: rafciodz » sobota, 7 wrz 2013, 06:15

Wow, czyli około 100 startów. Pięknie.
Free Your Mind

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » sobota, 7 wrz 2013, 12:28

To i ja coś napiszę...
Całość można uznać za udaną, pomimo "ciężkiego" drugiego dnia. W sobotę była pogodnie, a do startów ustawiały się wręcz kolejki (na serio). Loty w zdecydowanej większości poprawne. Jak widać, prawidłowy lot stał się normą, a nie jak 8-10 lat temu - wydarzeniem. Ja osobiście rozwaliłem rakietę "Hosanna" najprawdopodobniej nie włączając UWSa. Włączyłem kamerkę i heja. Startowałey też moje małe rakietki na silniczki p. Sornowskiego. Po kolei w/g wielkości były to: "Pikuś", "Strach" i "Szszsz". Pikus rozwalił się od razu. Silniczek nie miał jak się okazało ładunku miotającego. Model bardzo lekki, więc jest już prawie naprawiony. Rakieta "Strach" zaliczyła podczas pierwszego startu wszystkie możliwe akrobacje powietrzne. Zaskoczyło mnie to, bo powinna być stabilna. Następny lot był jak po sznurku, więc winę za dziwaczny pierwszy lot musiała ponosić wada silnika. Rakieta "Szszsz" latała bezproblemowo. Kilka startów zaliczyła też rakieta "ROSkosz" opisana na forum. Moja pierwsza rakietka na ROSy sprawdziła się doskonale. Tak więc z mojej strony (pod kątem lotów) patrząc, miałem względnie udany FM. Kilka lotów dziwnych, rozwalenie hosanny, częste siadanie modeli na drzewie (jak ja dawno nie łaziłem po drzewach). Gdyby nie wprawa i poświęcenie kolegów modelarzy z Grudziądza, byłbym pewnie jeszcze o dwa modele do tyłu. Dzięki chłopaki!
W drugi dzień nic nikomu nie szło. Był to dzień który zdawał się mówić: " Chłopaki, wyluzujcie! Idźcie po prostu na piwo!". Co prawda było kilka udanych lotów (choćby "Igła" Andreja), ale tez lądowanie na czubku drzewa wymusiło interwencję strażaków. A to, ze nie uzbroiłem ciśnieniówki w locie krakowskiej hybrydy przed startem, to już plama na całego. Ale cóż.

Za to pogoda i ludzie dopisali wspaniale. FM to są dwa dni imprezy, które ładują akumulatory na cały rok. Dzięki wszystkim!

P.S. A jakie wieczorem było ognicho! Ha!

I jeszcze link do galerii z moimi zdjęciami. Nie cykałem dużo, ale coś jest

Awatar użytkownika
Paul
Supersonic PROFI

Post autor: Paul » sobota, 7 wrz 2013, 21:30

Moje wrazenia z tej imprezy sa oczywiscie jak najbardziej pozytywne :grin: Wspaniala atmosfera, wspaniali ludzie... az szkoda bylo wracac do domu.
Sama pogoda chociaz nie wymazona na tego typu spotkanie, to mimo wszystko pozwolila nam na mnostwo udanych lotow.
Jak juz wspomnial Jaskiniowiec, wiele modeli ladowalo na drzewach, ale na szczescie obylo sie bez wielkich strat. Jezeli chodzi o sama impreze, to szkoda, ze tak
malo ludzi uczestniczylo w konkursach. Mysle, ze zbyt mocno wzialem sobie to do serca, a niepotrzebnie. Nastepnym razem wezme ze soba moze z dwa lub trzy modele
ktorymi przeprowadze pare startow, a wiecej czasu poswiece na robienie zdjec. Na tej imprezie w tym calym stresie nie zrobilem ani jednego zdjecia - szkoda :cry:
Nie mam zadnej pamiatki ze startow moich modeli.
Oczywiscie wieczorne ognisko z kielbaska i piwem jak rowniez "fachowe rozmowy" na dlugo pozostana mi w pamieci.
Bylo naprawde super !!!

Pozdrawiam
Paul

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » niedziela, 8 wrz 2013, 19:17

Cześć.

Moje odczucia po tegorocznym FM już znacie, galerię zdjęć także już przedstawiłem. Znalazłem trochę czasu by uporządkować to, co jeszcze można przedstawić. Przede wszystkim cieszę się z tego, że nasze spotkania rakietowe coraz bardziej przypominają te zachodnie i możemy podziwiać starty rakiet naprawdę dużej mocy.

Nie chciałbym pisać 3 wątków na raz żeby przedstawić filmy OSZ i dane, dlatego wrzucę to pod FM...

1) Lot rakiety Intercelestia 2 - film OSZ z pokładu rakiety: http://www.youtube.com/watch?v=3SDCP8ytIcg
Rakieta leciała na silniku WESSEX i według symulacji osiągnęła pułap 360 metrów. Niestety rakieta nie zdążyła polecieć na silniku PTR400, gdyż naderwał się kawałek statecznika, który rzecz jasna w niedługim czasie naprawię i Intercelestia wzbije się w powietrze podczas jakiegoś ze spotkań mojej modelarni. Przy okazji zaszpachluję tą ohydną talię robioną na ostatnią minutę...

2) Lot rakiety Sky One - Nie wiem, który to już lot, pogubiłem się. Film OSZ z pokładu: http://www.youtube.com/watch?v=z_0am3TPyII
Rakieta startowała kilka razy, zawsze poprawnie. Raz wylądowała na drzewie, ale chłopaki z Kostkowa świetnie sobie poradzili z jej zdjęciem.

Obrazek

3) Lot rakiety Sagitta - filmu nie ma, bo kamera zawiodła. Ale są dane z Altimaxa. Generalnie był to drugi lot tej rakiety w oficjalnej wersji, oraz trzeci lot górnego członu (do lotu testowego w marcu została użyta lżejsza część usterzeniowa, ale ta sama rura i kosz elektroniki). Rakieta startowała na silniku Schermuly i osiągnęła wysokość 424 metrów (według danych z tabeli programu Altimax znajdującej się po lewej stronie - wg górnej belki to 420 metrów). Tutaj także dziękuję chłopakom z Kostkowa za znalezienie rakiety i jej podjęcie, gdyż wylądowała na drzewie.

Obrazek
Obrazek

Gratuluję organizatorom i mam nadzieję że w przyszłym roku czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Jak napisał Jaskiniowiec, "FM to dwa dni, które ładują akumulatory na cały rok" - święte słowa. Sam także zaczynam prace nad długoterminowym, dużym projektem, z którym mam nadzieję przyjechać za rok, bardziej nastawiony jednak na większą ilość czasu na rozmowę z innymi, a od siebie może kilka startów (tegoroczny FM czułem w kościach przez następne 3 dni ;) ).

Gdzieś tam jeszcze mam filmy ze startów kilku rakiet (w tym K1-X w wersji hybrydowej) - postaram się je dodać na dniach.

Pozdrawiam
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » środa, 11 wrz 2013, 12:00

Cześć
Andrej Vrbeć zamieścił reportaż ze swojego startu rakiety IGLA na youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=d_AweYPlwkk

pzdr

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: KSard » piątek, 25 paź 2013, 10:37

Nasz kolega Andrej Vrbeć napisał artykuł o FM-2013 w słoweńskim "Modelarzu TIM".

Można się z nim zapoznać na naszej stronie internetowej pod adresem: http://rakiety.org.pl/index.php?option= ... Itemid=214
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin

ODPOWIEDZ