Współpraca z ESA

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Współpraca z ESA

Post autor: robercik »

Cześć

ESA opublikowała ogłoszenie o konkursie „1st Call for Outline Proposals under the European Space Agency’s Polish Industry Incentive Scheme” pod numerem AO7438 : http://emits.esa.int/emits/owa/emits.main.

Czas na złożenie wniosku upływa 1 maja. Na pierwsze rozdanie poszło 6 mln euro.

pzdr
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: Adam »

Witam!
Pora uzupełnić trochę zestawienia bo chłopaki nie próżnują.
Najważniejsze dla nas jest to, co pisał już Robercik:

AO7438
ANNOUNCEMENT OF OPPORTUNITY : 1ST CALL FOR OUTLINE
PROPOSALS UNDER THE POLISH INDUSTRY INCENTIVE SCHEME
Armata. Ogłoszenie o szansie skierowanej do polskich (!) firm, uczelni i instytucji badawczych. Program ma na celu wsparcie polskich działań w ramach członkostwa w ESA. W zasadzie wszystkie dokumenty są puste, czyli ESA proponuje kontrakt na COKOLWIEK dotyczącego czterech proponowanych obszarów:
1. Flight hardware - maszyneria latająca, zwłaszcza związana z technologiami satelitarnymi i czujnikami, czy też zupełnie nowe technologie o potencjale wielokrotnego użytku,
2. Badania i rozwój - opracowanie technologii, procesu produkcyjnego i ich oceny w celu stworzenia określonego produktu (wiem, to brzmi jak bełkot ale piszą w sumie o niczym),
3. Działania przygotowawcze - badania możliwości, ocena istniejących technologii, badania rynku i zapotrzebowań klientów,
4. Działania, produkty i usługi kosmiczne, wykorzystujące infrastrukturę już istniejącą, lub mającą powstać w niedalekiej przyszłości.
Generalnie chodzi o prostą rzecz: kasa do wzięcia dla kogoś, kto już ma coś związanego z kosmosem (ale więcej niż pomysł i chęci). Punkty 1, 2 i 4 generalnie skierowane do przemysłu, 3 do łyknięcia przez uczelnie, stowarzyszenia a nawet jedoosobowe firmy.
Ważna uwaga: oferta nie dotyczy działań edukacyjnych i popularyzatorskich.
Na całość przeznaczono 6 mln euro. W sumie chyba już kilka miesięcy Polska płaci 10 mln pln miesięcznie za członkostwo, pora, żeby choć część odzyskać :wink:
Heh, pewnie chłopaki z Bumaru ostro działają...

AO7404
BIOCIDE MANAGEMENT FOR LONG TERM WATER STORAGE
Prosta sprawa. Ruscy trują bakterie w wodzie srebrem a amerykańcy jodem. Z niewiadomych przyczyn zawartości tych biocydów zmieniają się w czasie i trzeba ustalić "ki diabeł?". 100-200 k Euro do wzięcia.

AO7439
CSP AND MCM-L (NON HERMETIC): LOW TCE HDI SUBSTRATES FOR FLIP-CHIP
Nie no, krew mnie zaleje z tymi skrótami elektronicznymi :evil: Zdaje się, że poszukiwania jakiegoś materiału o niskiej rozszerzalności cieplnej jako nośnika elementów elektronicznych. Jeśli jest ktoś zainteresowany szczegółami to pytajcie, sam z siebie nie mam chęci przez to się przedzierać...

AO7420
COMPETITIVE FRAME CONTRACT FOR INDUSTRIAL SUPPORT TO ESA DIRECTORATES REPRESENTED AT ESTEC
Też prosta sprawa - potrzebna obsługa IT (choć z tytułu jak dla mnie to nie wynika,może dokumenty pomylili), przeszło pół miliona euro do wzięcia.

Na dziś tyle, trzeba iść spać.
Pozdro!
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: Adam »

Powoli ale jedziemy dalej. Przepraszam, że idzie mi to jak krew z nosa ale zwykle trzeba się nieco wczytać, żeby dotrzeć do sedna sprawy więc trochę to trwa.

AO7356
PHOTONIC RF FILTERING
Fotoniczne filtrowanie częstotliwości radiowych. Tylko dla orłów. Najwyraźniej badają możliwości filtrowania fal radiowych przez kryształy fotoniczne i mają już pierwsze sukcesy. Dalsze badania ją jeszcze potrzebne.

AO7418
LARGE APERTURE ANTENNAS AND ASSOCIATED REFLECTOR REQUIREMENTS
Chyba bardzo ogólny temat: badania rynku - dostępności i zapotrzebowania, oraz stanu technologii i perspektyw dla anten parabolicznych.

AO7435
ARTES 1 - 1D.013 - CERTIFICATION REQUIREMENTS AND
PERFORMANCE STANDARDS OF SATCOM INKS FOR UAS C2/ATC/S&A
Rozpoczęcie działań standaryzacyjnych i certyfikacyjnych dotyczących komunikacji ze statkami bezzałogowymi, głównie za pośrednictwem systemu SATCOM. Znów za dużo skrótów :neutral:

AO7406
SCALLISS - SCALING OF LIFE SUPPORT SYSTEM
Takie małe Science Fiction. Wstępne badania systemów podtrzymywania życia na potrzeby długich misji pasażerskich.

AO7446
IMPROVED SITUATIONAL AWARENESS IN THE ARCTIC - FS ARTES 20 OPEN COMP
Badania, do czego mogą się przydać technologie kosmiczne jeśli chodzi o podbój Arktyki (a można z kosmosu robić badania warunków pogodowych, grubości i dynamiki pokrywy lodowej, podawać współrzędne i zapewniać komunikację). W dokumentach ESA prawdziwa rewelacja: mapka Arktyki wzięta z Wikipedii :!: :!: :!: Szacunek Panowie...

AO7414
System Functional Simulations in the Concurrent Design Process
Różni fachowcy w ESA pracują z różnymi programami a dane otrzymane w tych programach niekoniecznie są łatwo transportowalne między sobą. Przetarg to poszukiwanie możliwości ujednolicenia czy scalenia różnych danych, najlepiej do formy jednego programu, który umożliwiałby symulację wszystkiego podczas całej misji. Tere-fere...

AO7455
SENTINEL-2 SIMPLIFIED LEVEL 2 PRODUCT PROTOTYPE PROCESSOR (SL2P) SOFTWARE.
Opracowanie oprogramowania do obsługi prototypu rodziny satelitów Sentinel-2 (do analizy danych geofizycznych - rozpoznawanie rodzaju terenu, zalesienia, stężenia pary wodnej itp.)

AO7342
ASSESSMENT OF ACCESS AVAILABILITY OF SPACE-GROUND OPTICAL LINKS
Ocena parametrów funkcjonowania łączy optycznych kosmos-ziemia. W zależności od stopnia zachmurzenia, aby takie łącze funkcjonowało sensownie, musi być określona ilość stacji naziemnych itp.
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: Adam »

...Potwierdzają to treści prezentacji gości zagranicznych, z których wyłania się podobny do PTRowskiego profil działalności ESERO (modelarnie stacjonarne, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, mobilne warsztaty, targi, działalność medialna itp.). Brakuje nam jeszcze programu szkolenia nauczycieli i instruktorów (ale prace w tej materii trwają, mamy już główne wytyczne).
Nasze zadanie na tym etapie polega na zsumowaniu dotychczasowej działalności, przedstawieniu wizji oraz zaproponowaniu budżetu, jaki chcielibyśmy widzieć ze strony ESERO. Te informacje posłużą Centrum Nauki Kopernik do skonstruowania propozycji dokumentów umów dotyczących utworzenia biura itp.
Zsumowanie dotychczasowej działalności nie stanowi problemu – mam wszystkie potrzebne dokumenty. Jeżeli chodzi o wizję i budżet to zwracam się do Was z prośbą o propozycje.
Adam.
Adamie czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz pismo, bo coś z rana namieszałem - zostawiam końcówkę - przepraszam
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Współpraca z ESA

Post autor: gregores »

Polska podpisała pierwsze kontrakty z ESA:
http://www.kosmonauta.net/pl/przyszlosc ... force.html
Jeśli post nie na miejscu to proszę o przeniesienie do kosza!
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: rafciodz »

...Potwierdzają to treści prezentacji gości zagranicznych, z których wyłania się podobny do PTRowskiego profil działalności ESERO (modelarnie stacjonarne, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, mobilne warsztaty, targi, działalność medialna itp.). Brakuje nam jeszcze programu szkolenia nauczycieli i instruktorów (ale prace w tej materii trwają, mamy już główne wytyczne).
Nasze zadanie na tym etapie polega na zsumowaniu dotychczasowej działalności, przedstawieniu wizji oraz zaproponowaniu budżetu, jaki chcielibyśmy widzieć ze strony ESERO. Te informacje posłużą Centrum Nauki Kopernik do skonstruowania propozycji dokumentów umów dotyczących utworzenia biura itp.
Zsumowanie dotychczasowej działalności nie stanowi problemu – mam wszystkie potrzebne dokumenty. Jeżeli chodzi o wizję i budżet to zwracam się do Was z prośbą o propozycje.
Adam.
Cześć
Sądzę, że mogę co nieco napisać:
Wizja to: Nauka, zabawa, rozrywka w domu, pracowni i na powietrzu. Taka : "Kosmiczna przygoda"
Bazując na tych spostrzeżeniach zauważyłem:
- Dzieci i młodzież oprócz klocków i komputera nie ma styczności z narzędziami innymi niż nożyczki. Ale bardzo garnie się do śrubokrętów, kluczy, pilników, pił itd.
- Nie mniej żmudne dłubanie przy elementach ( zwłaszcza na początku) to dla nich za wiele.
Stąd podział jaki stosuję na start:
Grupy najmłodsze czyli klasy 1-4 - Praktyka: budowa modeli z gotowych zestawów plus dzieci uzdolnione manualnie stopniowo wykonywanie samodzielnie poszczególnych elementów. Teoria: ogólne zasady lotu i bezpieczeństwa w pracowni i podczas startów.
Grupy z klas 5-6 i klasy pierwsze gimnazjum - Praktyka: większość elementów modeli budowana samodzielnie, plus początki projektowania, niektóre elementy kupowane. Teoria: Duży nacisk na BHP (starsi chłopcy mają ciągoty do dorosłości, a guzik jeszcze wiedzą) teoria lotu rozszerzona o wiedzę już przekazaną w szkole ( trochę fizyki, przyrody i matematyki ).
Grupy gimnazjalne starsze - Praktyka mogą i chcą zrobić wszystko sami - trzeba im tylko pomóc i nadzorować - wiedza techniczna/warsztatowa jest na początku żadna ale bardzo szybko się uczą. Teoria: należy pamiętać o BHP, teoria bez uproszczeń ( czasem należy co nieco wyjaśnić bo jeszcze tego i tamtego w szkole nie było ).
W trakcie roku grupy mieszają się bardzo szybko, starsi pomagają młodszym i praca wre. U mnie tylko najmłodsi ( nie wszyscy ) są w jednej grupie a reszta przychodzi w swoich paczkach kumplowskich jakie się stworzyły. Nie mniej grupy powinny być nie większe niż 10 osób ( prawo mówi do 15 i tak wymaga miasto/właściciel placówki ) na jednego prowadzącego.
Żeby program był kompletny to oprócz stopniowania trudności na zajęciach powinny w programie znaleźć się wycieczki do Centrum Nauki Kopernik,placówek i firm zajmujących się budową samolotów, rakiet, satelit - czyli CBK, ILOT, uczelnie wyższe gdzie studenci realizują projekty typu roboty, satelity ...Wystawy modeli, w wielu miejscach od szkół, centrów handlowych po targi branżowe.
Wszystko to z prostych powodów:
- młodzi ludzie dostrzegą, że robią coś naprawdę wartościowego,
- są traktowani poważnie
- widzą dalsze możliwości osobistego rozwoju.
Rodzą się pasje i zainteresowania z prawdziwego zdarzenia. Niektórzy zaczynają mówić - wiem co chcę robić w życiu.
To tak na szybko.
Co do budżetu i logistycznego zorganizowania - temat długi i szeroki.
Myślę, że tutaj raczej wątek opiera się o pomysły.
Rafał
Free Your Mind
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: Adam »

Adamie czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz pismo, bo coś z rana namieszałem - zostawiam końcówkę - przepraszam
No to walę jeszcze raz (pisałem w pracy, więc mam .doc :smile:
Witam!
Przepraszam za tygodniową zwłokę ale żywcem nie miałem kiedy wcześniej.
We wtorek, 15. 10. 2013 odbyło się seminarium będące częścią konferencji CAP 2013. Żeby nie klepać wszystkiego w klawisze, wklejam tekst zaproszenia:
Seminarium: Przystąpienie Polski do ESA - nowe możliwości dla działań edukacyjnych
15.X.2013, godzina 15, miejsce: CN Kopernik
Jednym z celów CAP2013 (konferencja Communicating Astronomy with the Public) jest integracja polskiego środowiska „Education and Public Outreach” (EPO) i jednocześnie wykorzystanie międzynarodowego charakteru tego wydarzenia dla wymiany doświadczeń i nawiązania bliższych relacji z partnerami zagranicznymi. Pozwoli to jak najlepiej wykorzystać pojawiające się możliwości związane z niedawną akcesją Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Przystąpienie Polski do ESA otwiera przed krajowymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi nowy obszar dla działań EPO związanych z europejskim programem kosmicznym. Jednym z narzędzi ESA wspierających ten obszar jest ESERO (European Space Education Resource Office). Zadaniem ESERO jest prowadzenie i wspieranie lokalnych inicjatyw edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników, w tym działań mających na celu zachęcenie młodych ludzi do wybierania technicznych, ścisłych i przyrodniczych kierunków studiów. Utworzenie ESERO w Polsce pozwoli także lepiej powiązać krajowe działania EPO z programami ESA.
Podstawowym celem spotkania dotyczącego ESERO podczas CAP2013 jest przybliżenie polskim uczestnikom konferencji i dodatkowo zaproszonym gościom działania ESERO oraz doświadczeń z funkcjonowania takich biur w innych krajach Europy. Drugą istotną częścią warsztatów jest prezentacja aktualnego potencjału edukacyjnego organizacji krajowych. Zestawiając te dwa obszary możliwe będzie określenie przyszłej roli i zakresu działań ESERO Polska.
Podczas warsztatów spotkają się przedstawiciele trzech środowisk:
·instytucji publicznych i europejskich
oAdministracja Rządowa (MEN, MNiSW, MG, PARP)
oESA (biuro edukacyjne i placówki ESERO z innych państw europejskich)
·organizacji edukacyjnych i akademickich
oCentrum Nauki Kopernik
oPolitechniki Warszawskiej
oNGO (środowisko astronomiczne i space)
·sektora technologii kosmicznych
oZwiązek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZSPK)
Wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych znajdują się następujące podmioty: Mars Society Polska (MSP), Copernicus Foundation, Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR), Polskie Towarzystwo Astronautyczne (PTA) oraz New Space Foundation. Przedsiębiorcy oraz instytucje naukowe sektora będą reprezentowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZSPK). Edukacyjne instytucje publiczne będą reprezentowane między innymi przez: Centrum Nauki Kopernik oraz Politechnikę Warszawską. Na spotkaniu obecna będzie również prasa branżowa: magazyn Astronautilus oraz portal kosmonauta.net
Tak szeroki udział różnych organizacji środowiska kosmicznego jest możliwy dzięki współpracy nawiązanej w 2011 roku podczas konsultacji „Planu rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych w Polsce”. Kolejnym istotnym wydarzeniem integrującym środowisko była akcja społeczna „Polska w ESA” w której wzięło udział ponad 5000 osób i szereg organizacji pozarządowych. Na bazie doświadczeń zebranych podczas tych dwóch akcji powstała również New Space Foundation. Już wtedy pojawiły się pierwsze pomysły dotyczące utworzenia ESERO w Polsce, po pełnej akcesji do ESA. Właśnie dlatego NSF stara się moderować dialogu dotyczący utworzenia ESERO w Polsce.
Wynikiem seminarium będzie podsumowanie zawierające dobre praktyki dotyczące funkcjonowania ESERO w innych państwach członkowskich ESA oraz rekomendacja dotycząca kształtu ESERO w Polsce.
Program ramowy (do potwierdzenia):
15.10.2013 (16.00)
Część 1 – około 1.10 h
5 minut – Koncepcja i cel warsztatów, w roli gospodarza – New Space Foundation
15 minut – Koncepcja i rola ESERO – ESA
10 minut – Działalność ESERO w Norwegii
10 minut – Działalność ESERO w Holandii
10 minut – Utworzenie ESERO w Rumunii
20 minut – Q&A
Część 2 – około 1.25 h
10 minut – Oczekiwania przemysłu i nauki wobec akcji edukacyjnych – ZSPK
10 minut – Działalność edukacyjna CNK
10 minut – Działalność edukacyjna PW
7 minut – Działalność edukacyjna MSP + oczekiwania wobec ESERO
7 minut – Działalność edukacyjna PTR + oczekiwania wobec ESERO
7 minut – Działalność edukacyjna KFnaRD
7 minut – Inne inicjatywy edukacyjne – Kosmonauta lub AstroNautilus
7 minut – Działalność popularyzatorska
20 minut – Q&A
O co generalnie chodzi.
Europejska Agencja Kosmiczna utworzy w Polsce biuro ds. „edukacji kosmicznej”, czyli właśnie ESERO. Takie biura istnieją już w kilku krajach (patrz wyżej), a w Rumunii jest właśnie otwierane. Biuro ma koordynować działania edukacyjne i popularyzatorskie w zakresie szerokopojętego STEM (science, technology, engineering, mathematics) – nauk technicznych i przyrodniczych na wszystkich poziomach edukacji – od wieku 2+ po projekty studenckie.
Centrum Nauki Kopernik, które jest koordynatorem działań Polski w zakresie ESERO i najpewniej będzie jego przyszłą polską siedzibą, ma zgłosić do końca roku propozycję wizji ze strony Polski. W tym celu prowadzi rozmowy z różnymi środowiskami (jak wyżej), w tym organizacjami pozarządowymi takimi jak PTR (i chwała im za to!) w celu zbadania istniejącego w Polsce potencjału i zapotrzebowań.
Ponieważ Polskie Towarzystwo Rakietowe praktycznie od początku istnienia prowadzi działalność związaną z popularyzacją technologii oraz edukacją poprzez prowadzenie warsztatów i modelarni, doskonale wkomponowujemy się w profil powstającego właśnie biura. Potwierdzają to treści prezentacji gości zagranicznych, z których wyłania się podobny do PTRowskiego profil działalności ESERO (modelarnie stacjonarne, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, mobilne warsztaty, targi, działalność medialna itp.). Brakuje nam jeszcze programu szkolenia nauczycieli i instruktorów (ale prace w tej materii trwają, mamy już główne wytyczne).
Nasze zadanie na tym etapie polega na zsumowaniu dotychczasowej działalności, przedstawieniu wizji oraz zaproponowaniu budżetu, jaki chcielibyśmy widzieć ze strony ESERO. Te informacje posłużą Centrum Nauki Kopernik do skonstruowania propozycji dokumentów umów dotyczących utworzenia biura itp.
Zsumowanie dotychczasowej działalności nie stanowi problemu – mam wszystkie potrzebne dokumenty. Jeżeli chodzi o wizję i budżet to zwracam się do Was z prośbą o propozycje.
Moja wizja chyba jest dość prosta i odpowiada temu, co działo się do tej pory. Najważniejsze, żeby ESERO miało możliwość (do)finansowania takich projektów, jakie prowadzimy – modelarni stacjonarnych i obwoźnych, zakupu materiałów konstrukcyjnych, dofinansowania projektów studenckich itp.
Mam też nadzieję, że ESERO wesprze nas w negocjacjach z Ministerstwem Gospodarki dotyczących zmian w prawie.
Pozdrawiam!
Adam.
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Współpraca z ESA

Post autor: Adam »

Witam!
Wklajam dokument wysłany do Centrum Nauki Kopernik w sprawie rozmów dotyczących ESERO w Polsce. Dziękuję za pomoc w jego pisaniu, przepraszam, że nie konsultowałem z Wami gotowego ale ostatnie dane dostałem na 8 godzin przed upływem terminu (12. 11) więc pisałem "na gwałt" żeby tylko zdążyć. W sumie i tak nie zdążyłem, bo wysłałem dokument już po północy... Niektóre dane może są lekko przekoloryzowane, inne z kolei "pobledziłem", żeby uwiarygodnić. Starałem się nie lać wody i dawać konkrety.
Okazuje się, że do końca terminu, odpowiedzi do CNK przysłało tylko Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Mars Society Polska oraz PTR. Widać, że grono zainteresowanych jest w sumie dość wąskie.
Wklejam też fragment maila, który otrzymałem od Mateusza Wolskiego:

W chwili obecnej CNK zajmuje się przygotowaniem planu działań ESERO na pierwsze dwa lata (2014 i 2015) jego działalności. Zgodnie z zaleceniami ESA pierwszy rok działalności ma być poświęcony na diagnozowanie potrzeb środowiska. Dzięki uprzejmości Pani Weroniki Śliwy i Inny Uwarowej do działu edukacyjnego ESA zostały wysłane robocze pytania dotyczące zasad ewentualnego uczestnictwa NGO w ESERO PL. W tej chwili czekamy na odpowiedź. Również dzięki dobrej współpracy z CNK zostanie nam udostępnione ogólne streszczenie wniosku po zakończeniu jego wstępnego pisania w samym CNK.

Niestety w tej chwili w sumie niewiele wiadomo, może całość przejmie Ministerstwo Nauki a NGO obejdą się smakiem. Nie sądzę, że tak będzie ale lepiej nic nie zakładać. Raczej ciężko konkurować z Politechniką Warszawską na ilość projektów edukacyjnych...
Pozdrawiam!
Załączniki
Polskie Towarzystwo Rakietowe.doc
(51.9 KiB) Pobrany 420 razy
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Współpraca z ESA

Post autor: robercik »

Cześć
Miło mi poinformować że nasza firma SpaceForest - członek wspoierający PTR otrzymała grant z ESA w ramach "Polish Industry Incentive Scheme".Przy wsparciu firmy Ruag Space AB SpaceForest będzie opracowywać generatory mikrofalowe na pasmo X o bardzo wyśrubowanych parametrach, które znajdą zastosowanie na pokładach satelitów telekomunikacyjnych.
W zeszły piątek 28 listopada w Ministerstwie Gospodarki odbyła się uroczystość podpisania kontraktów, w której uczestniczyłem osobiście. Oprócz kilkuosobowej delegacji ESA, przedstawicieli MG i przedstawicieli firm, w uroczystości uczestniczyli także inni goście.
Wszystkim zaproszonym rozdano elegancko wydane książeczki-ulotki w jezyku polskim lub angielskim "Sięgając Gwiazd - Polski Sektor Kosmiczy", w której największą część zajmują opisy firm sektora kosmicznego. Jakże miłym zaskoczeniem jest dla nas także wzmianka o PTR:

"Do najaktywniejszych polskich organizacji zajmujących się projektami edukacyjnymi należą: Mars Society Polska, Studenckie Koło Astronautyczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe, ARISS Polska oraz Copernicus Project"

Poniżej skan jednej strony ulotki z tym wpisem:

Obrazek



Także PTR-owcy głowa do góry i wypięta pierś - chwalą się Nami ! Mam nadzieję, że dzięki takiemu postrzeganiu PTR mamy szanse zaistnieć w projektach eukacyjnych ESA.

pzdr
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Współpraca z ESA

Post autor: jaskiniowiec »

Hip, Hip, Hurra. Jest wiatr, czas rozwijać żagle.
ODPOWIEDZ