Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: tadeusz »

Cześć!

Gratuluję udanego poligonu zimowego.Rakiety tylko niezdyscyplinowane nie czekają na komendę start.

Nie dorobiliście się jeszcze elektrycznego zapłonu.


Pozdrawiam.tadeusz
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: rafciodz »

Dzięki :smile:

Rakietki ok, to przy skracaniu ujęć coś rozjeżdża :grin: - taki ze mnie montażysta filmów.

Na loty w czasie ferii już będzie elektryczny zapłon, obiecuję.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: rafciodz »

Powstaje strona modelarni: http://www.stamodra.za.pl

Zrobiłem też filmik o projektowaniu rakiety w OpenRocket - dzieciaki ciągle mnie pytają od czego zacząć i jak to tam idzie - stąd ten materiał - ma służyć jako szybkie wprowadzenie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4QqhxY2mDmI[/youtube]
jakość hd720px ;-)

Pozdrawiam
Rafał
Free Your Mind
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: rafciodz »

Cześć
W najbliższych dniach będziemy trochę latali.

Przez ostatnie kilka wczesnowiosennych miesięcy chłopaki budowali modele, wyrzutnię, elektryczny układ odpalania rakiet. Szło to wszystko jak krew z nosa :smile: ponieważ wielkimi krokami zbliża się koniec roku i trzeba było lufy poprawiać :grin:.

Generalnie wyrzutnia jest gotowa, układ odpalania też. Wszystko chłopcy robili sami i wg własnego pomysłu ( wspólnego ).

Wyrzutnia wg ich pomysłu to 3 ceowniki aluminiowe ( 2m) w rozstawieniu umożliwiającym starty modeli 3 i 4 statecznikowych. U dołu zamocowane na podstawie, u góry obręcz.
Pierwsze testy statyczne wyszły pozytywnie. Zobaczymy jak będzie podczas startów.

System odpalania 12V, akumulator samochodowy, puszka do podpinania zapłonników, pojedynczy włącznik ( elementy nadesłane przez Tadeusza - dzięki !!! ).


Wczoraj odbył się statyczny test wyrzucania spadochronu i test mieszanki Crimson Powder - 2g to porcja minimalna do wyrzutu ( przy 1,5g następuje wyzwolenie ale lekko anemiczne ) .

Dziś i jutro planujemy starty.

Jedna fotka z testu i po jutrze może więcej zdjęć.

Wyrzut spadaka test naziemny
Wyrzut spadaka test naziemny
CPteststat (5).JPG (407.36 KiB) Przejrzano 10118 razy
Pozdro
Free Your Mind
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: rafciodz »

No i po lotach. Musiałem pilnować młodzież i nie wiele fotek zrobiłem.

Od początku:
Wyrzutnia spisała się na medal. Na zdjęciach chłopaki montują całość, jeden z rodziców ogląda.
ObrazekObrazek



Układ zapłonu na 12V z akumulatora również.
Obrazek

Ale loty wyszły słabo.

Pierwszy był maluch w celu sprawdzenia wiatru na pułapie.
Obrazek


Potem spiralna rakieta Maćka 14lat. Silnik D 15-7 - rozpruło silnik tuż przy dyszy i ją wypluło. Nie było klasycznego CATO - a model po prostu poleciał 20m po łuku i wbił się w ziemię...
Obrazek


Następnie Seba 12lat ze swoją czarnoczerwoną rakietką - Silnik ROS, podsypka Crimson Powder 2.5g. Rakieta poszła jak po sznurku(a wiatr jak widać na zdjęciach trochę dmuchał). Start niezwykle dynamiczny, układ opóźniacz i puder zadziałał aż za dobrze. Wyrwało mocowanie linki i spadochron z głowicą poleciał w siną dal...

Obrazek

Na koniec była rakieta Kuby 13 lat. Silnik i odzysk ten sam co wyżej - linka nośna układu wklejna wzdłuż ściany korpusu, przyklejona na całej długości. Wszystko zadziałało jak należy i urwało linkę przy szczycie korpusu. Wyrzucona głowica odleciała na spadochronie.

Obrazek


Albo za dużo podsypki ( w testach było 2 g i układ wyskakiwał na około 1m w górę ) dodałem 0,5g dla pewności, albo zawinił brak amortyzatora.
Chyba, że macie inne pomysły?
Linki nośne jakie były we wszystkich modelach to linka do żaluzji kupiona na metry.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: Tofifi »

Cześć, a linki izolowaliście w termokurczach?
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: KSard »

Witam

Może i nie wszystko się udało, lecz najważniejsze, że była fajna zabawa :)

Trzeba jeszcze popracować nad odzyskami - ale przecież nie od razu Kraków zbudowano. ;)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: Paul »

Witam,
Pare uwag do tego sposobu odzysku jaki zastosowales w tych rakietkach:
1. Jako linki mocujace spadochron z rakieta mozna stosowac albo kevlar albo linki bawelniane lub lniane / konopne.
Wszystkie inne tzw. syntetyczne sie nie nadaja !!!!
2. Dobrym sposobem jest guma do bielizny, ale w otulinie bawelnianej.
IMG_5326.jpg
IMG_5326.jpg (81.84 KiB) Przejrzano 10108 razy
3. Glowica w rakiecie nie mozy byc zbyt mocno osadzona w korpusie. Powoduje to zbyt duzy wzrost cisnienia.
4. Sposob zwijania spadochronu odgrywa rowniez wielka role. Linka mocujaca musi byc pod spadochronem !!!!
Czestym bledem jest, ze najpierw zaklada sie spadochron , a pozniej upycha sie linki. Gwarancja, ze spadochron zostanie zerwany = 100%
5. Ladunek miotajacy !!! Nie wiem co to jest, ale ja do moich duzych rakiet zakladalem max. 1 g prochu czarnego. Mysle, ze to co wy tam macie
spala sie duzo wolniej i dlatego potrzebujecie takie duze ilosci. Powoduje to spalanie sie tej podsypki jeszcze i na zewnatrz rakiety.
Oczywiscie wazne jest by wiedziec dokladnie co sie stalo ? Linki zostaly przepalone, albo zerwane ?

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: rafciodz »

Cześć
Dzięki za cenne uwagi.
Linki były syntetyczne ( sztuczne ) w jednym przypadku były wklejone w ścianę korpusu na całej długości, zakryte klejem - linka została definitywnie przerwana. Na całej długości zero śladów spalenia. Zerwanie nastąpiło w miejscu gdzie kończy się korpus i linka swobodnie się rozwija ( coś jakby punkt mocowania )
W drugim przypadku nie za bardzo wiem co się stało. Ponieważ linka wyrwana została w miejscu mocowania przy silniku i na drugim końcu były resztki pianki z głowicy. Olinowanie wylądowało oddzielnie. Korpus oddzielnie. Nie znaleźliśmy głowicy z tłoczkiem i zasobnikiem na kamerę * kamery nie było, bo był to lot testowy ).

Nie mam niestety zdjęć bo młodzi zabierają swoje rakiety i chronią niczym skarb :-).

Głowice chodziły luźno ( ale nie latały na boki ).

Na sposób pakowania spadochronu ( kolejność ) nie zwróciłem uwagi, patrzyłem tylko czy dobrze składają czaszę i nie plączą linek.

Podsypka to Crimson Powder - ( przepis jest na naszym forum w innym wątku ) - spala się bardzo dynamicznie, nie przepala nawet gołych linek. Sądzę, że przesadziłem z ilością.

Od przyszłego tygodnia będziemy odbudowywali flotę i robili nowe modele, więc postaram się o fotki z budowy.
P.S
Niestety nie potrafię chłopaków ( lub rodziców ) zachęcić do rejestracji na forum . A byłoby dużo fajniej.
Free Your Mind
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Stargardzka Montownia Rakiet - klub rakietowy PTR

Post autor: Paul »

linka została definitywnie przerwana
Wytrzymalosc linek syntetycznych w normalnej temperaturze jest bardzo duza. Mysle, ze predzej puscil by klej anizeli pekla sama linka.
Oczywiscie sa kleje ktore sa w stanie naruszyc strukture tego materialu np. kleje szbkoschnace na bazie NITRO.
Dodatkowo mechaniczna wytrzymalosc tych linek spada gwaltownie wraz ze wzrostem temperatury. Poczawszy juz od ok. 120C° spada
gwaltownie ich wytrzymalosc. W zaleznosci od materialu, temperatura topnienia to ok. 200 do 250 C°.
Nasuwa sie wiec pytanie: Jaka temperature mogly miec te gazu opuszczajace korpus rakiety ?
ODPOWIEDZ