Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: rafciodz »

Witam
Przeczytałem ogłoszenie i nasunęło mi się pytanie odnośnie finansów, mogą się też pojawić inne pytania. Stąd ten wątek na forum.
Pytanie:
- Czy cena dotyczy wszystkich zaplanowanych spotkań, czy tylko jednego?
Free Your Mind
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: PIOTR »

Koszt warsztatów czyli 4 spotkania
to the open space
Bengal_Cat
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 26 kwie 2012, 18:43

Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: Bengal_Cat »

Ominęło Mnie ostatnie spotkanie, czy mógłby napisać kiedy i gdzie odbędzie się następne?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: Tofifi »

Warsztaty zakończone!

Wstawiam pare fotek z zajęć i lotów.

Zajęcia rozpoczeły się oczywiście od teorii, poruszone były takie kwestie jak aerodynamika lotu, sposoby lądowania, ogólne warunki bezpieczeństwa oraz rozpiski co do wymiarów i rodzaju napędu modeli.
Warto dodać, że każdy młody adept miał możliwość osobiście podpalic lont prowadzący do małej górki czarnego prochu.
Cel był prosty, naoczne i namacalne oswojenie się z prochem, skutkami jego zapłonu, a przez to nabrania szacunku do tego materiału.

Podczas pierwszego spotkania odbył się llot pokazowy rakiety należacej do starszej grupy Harcerz z Supraśla.

Uczesttnicy warsztatów otrzymywali każdorazowo zadania do wykonania w domu. Zjdęcia poniżej przedstawiają ostatnie spotkanie, na którym odbywał się montaż podzespołów, wyważanie rakiet, oraz prace wykończeniowe.




Chłopakowi na poniższej fotce każdorazowo towarzyszył tato, osobiście uważam, że byli najbardziej zaangażowani i pracowici, oczywiście reszta grupy dotrzymywała im kroku, lecz podejście było wręcz wzorowe - staranne i sumienne wykonywanie poszczególnych kroków.
I choć ich rakieta zaliczyła kreta - rozłożenie rakiety ale brak spadochronu, to jeszcze raz ściskam im elektroniczną prawicę i zachęcam do kolejnych zajęć.

Obrazek


Piotr udziela wskazówek odnośnie sprawnego i równego docięcia poszczególnych kompletów taśm hamujących.
Obrazek

A tutaj odbywa się szlifowanie przelotek :)
Obrazek

Członkowie Supraskiej grópy przywieźli swój model...
Obrazek
Obrazek


który to wymagał ponownego przyklejenia uszkodzonej lotki


Żmudna nauka porpawnego składania spadochronu :wink:

Obrazek


No dobra! To teraz pytanie: "Którą stroną wkłądamy silnik"?
Obrazek

Po zamontowaniu silników czas na ostatnie wyważanie rakiet.
Piotr, zapoznał młodych z obsłóga programu openrocket, oraz na bieżąco konrtolował warunek stabilności. Zadaniem dla uczniów było mierzenie poszczególnych wymiarów statecznika oraz przekonanie się jak łatwo program liczy i ryusuje model.

Ok, modele gotowe, czas przejść na łąkę....

Słończe powoli zachodziło, ale za to niebo było czyste, praktycznie brak wiatru - czego więcej chcieć?

Pamioątkowej fotki oczywiscie! :mrgreen:
Obrazek


Wyrzutnie już rostawione, czas startować.
Każdy odpalał swoje dzieło osobiście, oczywiście pod czujnym okiem Piotra, który dopilnował właściwego ustawienia rakiety na pręcie, oraz poinstuował w kwestii zakładania stopiny.
Obrazek
Obrazek

Odpalamy! :cool:
Obrazek

chwilkę później....
Obrazek

Rakieta wylądowała blisko i w całości, więc przyszedł czas na następne
Obrazek


Czas przyszedł na to co tygrysy i gumisie lubią najbardziej - ROS 40 :mrgreen:

Ostatni instruktarz
Obrazek

Ustawienie na wyrzutni....
Obrazek

Dajcie żaru!!
Obrazek


Niestety, poraz kolejny rakieta okazała się szybsza od fotografa....
Nie wylądowała miękko, lecz myślę że zostanie odbudowana, i odnaleziona zostanie przyczyna braku spadochronu.
Ja osobiście obstawiam, że podsypki było zbyt mało, lub uciekła ona bokiem, a sam spadochron zaklinował się tuż na końcu rury.

Kolejna rakieta na rosie
Obrazek


Lekki powiew wiatru i małą rakietkę zwiało aż pod las...
Obrazek



Lotów było jeszcze kilka, ale niestety fotki nie najlepsze.

Pozdrawiam uczestników warsztatów oraz zachęcam do kontunuowania przygody z rakietami.
Piotrowi oczywiście jeszcze raz wielki ukłon za KAWAŁ ciężkiej pracy jaką włożył w te zajęcia!

Houm! :!:
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: Piotrek »

Witam.
Warsztaty które się odbyły w tym roku były ogólnopolskie czy tylko dla ludzi z okolic Białego Stoku bo jeśli ogólno to bym z chęcią przyjechał za rok bo jak się przyjrzałem to było kilku z mojego wieku.
Silniki i materiały były wliczone w koszt warsztatów ? ROS-Y też ?

Pozdrawiam rrzepkaa
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbuduj swoją rakietę i leć!!

Post autor: PIOTR »

Dzięki za relację i fotki, miałem aparat ale nie zrobiłem żadnego zdjęcia.
Warsztaty były adresowane do członków PTR województwa podlaskiego. Dotację przekazał Urząd Marszałkowski. Szkolenie w zakresie do 40Ns i materiały zapewnia PTR. Jeżeli pojawią się dotacje w sąsiednich województwach będziemy informować.
to the open space
ODPOWIEDZ