Pasternik Poligon

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Pasternik Poligon

Post autor: ArturroKRK »

Witam :)

Biorąc pod uwagę problemy z rezerwowaniem poligonu w Drawsku oraz dość sporą odległością od Krakowa zastanawiałem się czy nie dałoby się zorganizować czegoś bliżej. Ponadto myślałem także nad legalnym miejscem do wszelakich rakietowych testów. Z pomocą przyszedł mój ojciec który zaproponował Poligon na Pasterniku ( w granicach administracyjnych Krakowa) Jakiś dobry kolega mojego ojca jest podpułkownikiem w tamtej jednostce ( lub był) i odbyłem z nim dłuższą rozmowę na ten temat. Wstępnie stwierdził że nie powinno być większych problemów z testowaniem mniejszych rakiet (pułap mniej więcej do 1km) ale porozmawia ze swoimi kumplami z wojska. Pytał się czy te rakiety ostatecznie wybuchają, eksplodują, czy mają elementy metalowe, ale zdecydowanie odetchnął gdy się dowiedział że wszystkie "większe sztuki" wyposażone są w systemy odzysku i spokojnie wracają na ziemie na spadochronach, a co po niektóre nawet mają lokalizatory GPS. Wspomniałem oczywiście ,że do ewentualnego odpalania modeli nie przystępuje banda piromanów tylko doświadczona grupa , jakim jest PTR. Wspomniałem nieco o współpracy z Wojskiem Polskim przez Departament Wychowania i Promocji Obronności i pan podpułkownik jeszcze przychylniej spojrzał na całą sprawę. W środę mam się z nim ponownie skontaktować i ewentualnie omówić resztę.

Zasadnicze pytanie natomiast kieruję do was, w końcu to wy tworzycie Towarzystwo :) Czy w ogóle jesteście zainteresowani takim pomysłem? Czy mam się starać załatwiać coś dalej w tym kierunku?
Jeśli tak to osobiście uważam w kolejnej rozmowie z przedstawicielem wojska i jednostki w Pasterniku powinna wziąć udział "wykwalifikowana osoba" która będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie techniczne pytania, i będzie w stanie ustalić ewentualne warunki korzystania z tamtejszego poligonu. Nie ukrywam ,że najlepiej by było by taka osoba zajmowała jakieś "wyższe" stanowisko w PTR.

Wszelkie pytania jak na razie można kierować do mnie. Gdyby ktoś chciał wcześniej skontaktować się z owym podpułkownikiem, jestem w stanie podać numer telefonu.

Resztę pozostawiam do dyskusji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pasternik Poligon

Post autor: rafciodz »

Witam,
Każdy poligon, jako teren zamknięty i odizolowany jest dla nas atrakcyjny. W Krakowie jest grupa ludzi którzy pewnie byliby zainteresowani, więc takie rozmowy są jak najbardziej na miejscu.
Oprócz startów rakiet, wykonywane są również inne próby ( poszczególnych elementów rakiet ) czy podzespołów.
Poczekajmy na wypowiedzi innych kolegów.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pasternik Poligon

Post autor: jaskiniowiec »

Ano jasne że interesuje. Rakiety rakietami, ale zostaje jeszcze kwestia testów statycznych większych silników. Tylko ten poligon to chyba nie za duży jest. Jakie ma rozmiary?
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Pasternik Poligon

Post autor: PIOTR »

według mnie za mały do lotów, ale testy oki
to the open space
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Pasternik Poligon

Post autor: ArturroKRK »

Tzn jeśli chodzi o loty wyższe niż 1000m to faktycznie może być nieco za mały. Z tego co szukałem na internecie to jak na razie znalazłem tylko informacje o "kilkudziesięciu hektarach" tego poligonu. Ale fakt faktem że pod testy silników czy też starty mniejszych rakiet powinien być w sam raz :) zawsze to jakoś bliżej :D Ale postaram się dowiedzieć coś jeszcze na temat tego poligonu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ