Siarka+Cynk

Skład wykonanie itp...
Gość

Siarka+Cynk

Post autor: Gość »

znalazłem książkę i nazywa się ona "Młody modelarz rakiet" a napisał ją P.Elsztein jest zdeka stara ale przecież proch wynaleziono daaawno temu :wink:

a wiec do rzeczy :



Siarka z pyłem cynkowym w proporcjach 2.04(cynk)/1(siarka)

wynika to ze stosunków ciężarów atomowych siarki i cynku

zn=65.38,s=32.07 Zn+S->Zns(siarczek cynkowy)

mieszanie powinno się odbywać w drewnianym naczyniu trzeba tylko uważać bo mieszanina podrażnia śluzówki nosa itp. a odpala się to elektrycznie

zdaje mi się ze trzeba spirytusem zwilżyć przy załadunku bo inaczej się będzie wysypywać :wink:



<span style="color: red">EDIT: Zocha</span>
Homik
***
Posty: 67
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Mama mówi że z kapusty
Kontakt:

Post autor: Homik »

Nom całkiem ciekawe a skąd moge wziąść tę książke jakiś link jest ?? :roll:
Gość

Post autor: Gość »

Mam książek od ......... ale pył cynku ciekawe czy drogie ale to dla amatorów sie nie nadajeee chyba zbyt trudne paliwo :roll:
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Proszę czytać do końca. W w/w książce pisze też, że to paliwo nadaje sie raczej do dużych rakiet. Jest to paliwo trudne do okiełznania, i ma wyjątkowo trudny zapłon. Jedyne co jest na plus tego paliwa, to to, że jest wzglednie bezpieczne, niesamowicie widowiskowe, ma dużą gęstość i dużą liniową prędkość spalania. Co do impulsu właściwego, to jest około 3 razy słabsze od karmeli.
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Racja bo z reakcji <span style="font-weight: bold">Zn + S -> ZnS </span>wynika że żaden produkt spalania nie jest gazem. Aby napędzić rakietę tym paliwem silnik musi doprowadzić siarczek cynku do postaci aerozolowej, co kosztuje sporo energii, przy okazji sporo energi umyka przez to "widowisko" (lśniący płomień i ogrąmną ilość ciepła). Ta resztka energi musi nam wystarczyć na rozpędenie gazów i stąd właśnie ten niski impuls właściwy.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Ano. Zamiana ZnS w pary pochłania sporo energii, ale głównym źródłem niewysokoego impulsu właściwego jest duża gęstość i masa cząsteczkowa gazów wylotowych. A za świetny efekt wizualny odpowiada głównie wtórne spalanie się siarczku cynku w powietrzu. Gorące pary ZnS w kontakcie z powietrzem utleniają się do białego tlenku cynku (biel cynkowa) i do dwutlenku siarki. Czyli "kita" jak z palnika :)
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

plus dodatkowo kłęby białego ciężkiego dymu

efekt jak przy starcie wahadłowca murowany
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Nie robiłem prób z tym paliwkiem, bo i impuls niewysoki, i cynk specjalnie tani nie jest...Sporym problemem przy tym paliwie jest trudny zapłon i formowanie bloków paliwa. jakoś nie uśmiecha mi się przytapianie siarki i ubijanie całości. Smrodek pewnie byłby niezły. Być może sprawdziły by sie jakieś lepiszcza, choćby NC. nie można zapominać, że mieszanka cynku i siarki jest też używana do petard. :P
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Zn + S

Post autor: kermit »

Na temat tego paliwka prędzej by się mógł Knod wypowiedzieć, ale z tego co mi mówił to raczej się faktycznie na petardy nadaje, bo do okiełznania pierońsko wredne. Chyba żeby dawać w innymn składzie niż stechiometryczny, ale tego nie próbowałwem. Co do formowania to chyba jest luzem nasypywane do silnika.[/i]
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Witam,

Co Panowie powiedzieliby na paliwo <span style="font-weight: bold">Mg + S -> MgS</span>. Obawiam się, że będzie równie trudne do okiełznania i produkcji jak siarka i cynk, ale obliczeniowo ma ono 1,98 razy większy teoretyczny impuls właściwy od <span style="font-weight: bold">Zn + S -> ZnS</span>.

Nasuwa mi się także na myśl kompozycja <span style="font-weight: bold">2Al + 3S -> Al2S3</span>, która ma 1,57 razy większy impuls od Zn + S. :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ