Problem z karmelizacja - co robie nie tak??

Skład wykonanie itp...
Gość

Problem z karmelizacja - co robie nie tak??

Post autor: Gość »

Witam

2 razy udalo mi sie jakos zrobic fajnego karmelka ktory podczas wylewania byl troche jak taki sos na smietanie :D ale kurde teraz jak probuje za kazdym razem zrobic karmelka to juz podczas wygotowywania wody cukier brazowieje, chociaz ogien mam bardzo maly. A druga sprawa, nie umie wyparowac calej wody, z tego co przeczytalem to czysta karmelka nie bulgocze. Juz nie wiem co robie zle lub co ma na to wplyw. Pseudo karmelka ktora mi wychodzi jest krucha. Ma dziwne parametry, niezbyt podobne do tej mieszanki. Help.



Pozdrowienia

Aleksy B.
..:::DAX:::..
******
Posty: 94
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: ..:::DAX:::.. »

Moim zdaniem nie dawaj wody, Ja nie daje i mi wychodzi koloru miodowego. Daj też płytkę metalową na ogień i potem postaw na to pojemnik. Jeśli będziesz cały czas mieszał to na pewno Ci wyjdzie miodowy kolor.
Gość

Post autor: Gość »

jest tylko jeden problem. Nie mam jak zmielic saletrze a jest troche gruba (o polowe drobniejsza niz normalny cukier) i dlatego sie boje robic to bez wody. Tk to sie przynajmniej rozpuscilo, a co do ognia to moze tez byl problem ze raz ogien byl silny a raz slaby, kto wie. Sprawdze ta plytke i moze zaraz sprobuje zrobic na sucho. Tylko powiedz mi jak poznajesz ze Ci sie robi ta karmelka? Szybko mieszasz? Badzo maly ogien?

Pozdro

Aleksy B.
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Jest jeszcze jeden prosty sposób aby równomiernie ogrzać pojemnik z topionym cukrem i zrobić karmelek bez wody. Wstaw garnek z mieszanką cukru z KNO3 na patelnię, na patelnię nalej jakiegoś taniego oleju spożywczego i dopiero tę patelnię postaw na ogniu. Wtedy nie ma ryzyka doprowadzenia do zapłonu mieszanki i da ci to większy komfort ogrzewania bez ryzyka podpalenia matce kuchni.



Najlepszym jednak sposobem jest zastąpienie części cukru np. sorbitem (przejrzyj skład słodzików dostępnych w twoim pobliskim sklepie), który znacząco przyspiesza topienie się cukru.
Gość

Post autor: Gość »

Skorzystalem z propozycji PINOT-a i musze powiedziec ze mi wyszlo, tylko pare niedociagniec jest ale wkoncu to pierwszy raz na oleju :]

zdaje sie ze dalm za duzo saletry bo plastycznosc straznie szybko stracil ten karmelek a wyglada jak przyzwoite g.wno, nawet brat sie wystraszyl jak zobaczyl to na biurku, nie zdazylem teo nawet uformowac. To co teraz powiem pewnie was zmobilizuje zeby ze mnie zrobic buta, wszystko odmierzalemna oko. Dalem 2czesci saletry i 1 czesc curku.

Pozdro

Aleksy B.

Obrazek
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Jeśli to było na oko objętościowo, to 2saletry do 1 cukru to zdecydowanie za dużo saletry. Biorąc pod uwagę gęstość nasypową proponowałbym objętościowo coś koło 1:1
Gość

Post autor: Gość »

Przetestowalem te ciemnobrazowe paliwo i musze przyznac ze w ,,papierowej rakietce ' ma powera. A wagowo to miala duuzo, cos kolo 20 gram. Wymiary 2cm srednica, dlugosc okolo 5 cm. Niestety nie jestem jeszcze swiadom sily tej niby lipnej mieszanki jak ktos tam napisal w poprzednim temacie.

Dzieki wam za wszelka pomoc, bardzo mi pomogliscie.

Pozdro

Aleksy B.
Gość

Post autor: Gość »

Ja mam czasem problem, z zastopowaniem karmelizacji, albo włoże garnek do wody, przez co (miałem tu na mysli ochłodzenie) resztki wody zostają, albo karmel dalej się karmelizuje i robi się wręcz czarny.

Co do tego karmelka ze zdjęcia, żadko wychodziło mi takie coś, ale wygląda mi to raczej, na nie najlepszej klasy. Powiem, bo częstej prdaktyce, dawno temu, 80% karmelka to były idealne, dokładnie jakna filmach, a no i moc miały.:D

Pozdrawiam
..:::DAX:::..
******
Posty: 94
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: ..:::DAX:::.. »

Baa.. to są uroki karmelka :( trzeba się z nim spieszyć i MIESZAĆ bo jak nie będziesz mieszał to jak ma się nie zrobić czarne :wink: przecież cukier cały czas się grzeje i przypala,a karmel czarnieje.
Gość

Post autor: Gość »

Tzn, jak zdejme z ognia, cukier nadal się rozkłada, najlepiej do wody włożyć garnek i koniec:D tylko to najgorsze, że jak słabej jakości Azotan (V) potasu, to ciężko z karmlkiem. Ale teraz na nowo będe robił kilogramami to szybkos się wprawie, chce jeszcze przebadać dodawanie popiołu papierosowego.
ODPOWIEDZ