Jak zrobić opóźniacz.

Skład wykonanie itp...
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: jaskiniowiec »

Jak rany! I co ja mam pisać...Sądząc z wiedzy to na razie proszę ograniczyć się do rakietek na gotowych silniczkach w klasie A do D. Czytać, patrzeć, uczyć się.
lol1109
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 21:41

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: lol1109 »

Ludzie, nie bijcie. Kiedyś ktoś mi mówił że woda gotuje si przez zawartość minerałów a próba zagotowania wody destylowanej skutkuje powstaniem cieczy przegrzanej i byle wsadzenie łyżeczki lub kostki cukru powoduje natychmiastową jej zmianę w parę.

Przykład: http://www.youtube.com/watch?v=1_OXM4mr_i0
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: Skiba »

Rozpuszczalność substancji rośnie wraz z temperatura wody. Wyjątkiem są gazy. Dlatego trzeba wodę podgrzać, aby cukier i saletra się w niej całkowicie rozpuściły. Jeśli się tego nie zrobi to powstanie roztwór nienasycony.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
lol1109
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 21:41

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: lol1109 »

To właśnie wiem ale podgrzać to nie znaczy od razu zagotować, a o rozpuszczalności ciał stałych w cieczach miałem dwa tygodnie temu na chemii :P
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: Paul »

Witam,
Chemie mialem ok. 40 lat temu, ale zjawisko to o ktorym mowa to nic innego jak otrzymywanie cieczy przegrzanych.
Ciecze przegrzane mozna otrzymac w bardzo gladkich oraz czystych naczyniach bez zanieczyszczen. Dotyczy to samego naczynia, jak rowniez i samej cieczy.
W tym wapadku mozna by powiedziec, ze woda destylowana spelnia te warunki, ale jak wyglada sprawa naczynia ? Jezeli jest czyste i gladkie, a sam proces podgrzewania trwa b. powoli
oraz bez jakichkolwiek wstrzasow oraz wibracji moze dojsc wlasnie do takiego zjawiska, ze po nawet dotknieciu lub wlaniu innej cieczy dojdzie do "wybuchu" - zmiana stanu z cieczy w stan pary.
Zjawisko to jest mi znane dlatego podgrzewajac wode destylowana wrzucalismy do naczynia zawsze pare kawalkow porcelany.
Wniosek: Wode destylowana mozna doprowadzic do wrzenia bez problemow np. mieszajac ja caly czas lub jak juz wspomnialem dodajac np. kawalki porcelany lub szkla.

Paul
lol1109
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 5 lip 2011, 21:41

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: lol1109 »

Aha dziękuje za wytłumaczenie, rzeczywiście o tym nie pomyślałem. :lol:
Stefan
*
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 13 wrz 2013, 20:16

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: Stefan »

Eksperymentuje z silnikami klasy 1/2A i A jest całkiem dobrze. Chciałbym użyć takiego silniczka w rakiecie i potrzebuje opóźnienia między paliwem a ładunkiem miotającym. Wstępne próby z „zielonym sznureczkiem” dały pozytywne rezultaty ale jest to kłopotliwe w wykonaniu. Oryginalnie jest to robione na wolnym paliwie tylko jaki ono ma skład?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: jaskiniowiec »

Można pomyśleć o paliwie typu ŻPP, czyli saletra, cukier sklejone żywicą epoksydową.
Stefan
*
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 13 wrz 2013, 20:16

Re: Jak zrobić opóźniacz.

Post autor: Stefan »

Bardziej myślałem o czymś do zaprasowania. Obecnie silnik robię w 5 minut mając tutkę i wszystkie proszki, czekanie choćby jedną godzinę to strasznie wydłuża okres przygotowania i testowania. Na pewno da się to zrobić przez prasowanie jest Jeden taki któremu to wychodzi. Mam te fabryczne silniczki na warsztacie ale... analiza składu będzie długotrwała a nie muszę mieć identycznego składu wystarczy skuteczny.

W silniczku PS A... jest masa czarna z kremowymi wstawkami (czyli nie jest jednorodna). Potrzebna jest mieszanka w miarę wolno palna ok 0,5cm/s dająca mało gazów.

Mówiąc o fabrycznych silnikach to gęstość pastylki nie poraża i wynosi ok1,71458g/cm3, pastylka nie ma połysku "przełomu muszlowego" jest raczej matowa. Wstępnie wydaje mi się na granicy z pewnością że dysza i paliwo są prasowane w jednym cyklu a pewny jestem że w następnym niezależnym cyklu prasowany jest opóźniacz co do przepony raczej jest razem z opóźniaczem.
ODPOWIEDZ