Paliwo na urotropinie ?

Skład wykonanie itp...
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Paliwo na urotropinie ?

Post autor: FlyTech »

Witam

Myślałem ostatnio nad zastosowaniem urotropiny (ang. hexamine), jako paliwa w silnikach. Urotropina pali się bardzo wolno, dużym, płomieniem.
( Film ze spalania http://www.youtube.com/watch?v=9wYdxGki14Q )
Pali się ona bardzo długo, a cena to 17-19zł za kilogram.

Przykładowy skład paliwa :

- 78% Azotanu Amonu
- 12% Urotropiny
- 8% Żywicy epoksydowej
- 2% Dwuchromianu Amonu

Proszę o komentarze i opinie Obrazek
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: ArturroKRK »

No może być ciekawie ale wydaje mi się że trzeba by przy tym uważać... Ogólnie co po niektóre związki urotropiny - jak np. HMTD mogą przysporzyć problemów... zamiast ładnego spalania będzie CATO i po rakiecie... Ale szczerze mówiąc - nie znam się na tym aż tak żeby cokolwiek mądrego powiedzieć :) Myślę że co bardziej doświadczeni lepiej Ci podpowiedzą - a jak już będziesz wiedział co i jak to daj znać :) Urotropinę posiadam w domowym składzie to może też coś pokombinuje :P

Pozdrawiam
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: FlyTech »

ArturroKRK pisze:Ogólnie co po niektóre związki urotropiny - jak np. HMTD mogą przysporzyć problemów...
Tak, ale HMTD to materiał wybuchowy inicjujący otrzymywany jest w reakcji Urotropiny z Nadtlenkiem Wodoru (>30%), w temperaturze ok.10 stopni Celsjusza.
Inny związek Heksogen znany jako C4 otrzymuje się z Urotropiny i kwasu Azotowego (V), ale jeśli temp. przekroczy 25C wszystko można spokojnie wylać, więc nie ma obaw o powstanie jakiegokolwiek materiału wybuchowego. Może jedynie nastąpić CATO w wyniku zbyt szybkiego spalania które można regulować dodając różne odczynniki, zmieniając proporcje paliwa, śr. dyszy itd.
Pozdrawiam
Obrazek
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: kermit »

Fly Tech pisze:Przykładowy skład paliwa :

- 78% Azotanu Amonu
- 12% Urotropiny
- 8% Żywicy epoksydowej
- 2% Dwuchromianu Amonu

Proszę o komentarze i opinie
Należałoby chyba podać źródło takich informacji, bo chętnie byśmy się zapoznali z bliższymi parametrami tegoż paliwka a zwłaszcza z technologią jego wykonania.

Jeśli masz takie informacje to dawaj je w przypisach , nie jest to wstyd , że się coś ciekawego znalazło, a pożytek dla wiedzy ogromny jeśli podejście naukowe przy tym się zaprezentuje.
"...co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. "
FlyTech
*
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 13:49

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: FlyTech »

Witam.

Niestety Strony znaleźć nie mogę, paliwo było w fazie testów. Jeżeli znajdę stronę dam wyniki.
Znalazłem też filmik ze spalania 0,5g paliwa z urotropiny i AgNO3 .
http://www.youtube.com/watch?v=0zYWlMiPHsA

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: Kacper »

Zapomnieli dodać 5% platyny jako katalizator.

A co do urotropiny jako dodatek do paliw to może wcale nie jest głupi pomysł. Bardzo droga nie jest a na pewno będzie lepszym paliwem niż cukier. Akurat tak się składa, że mam na stanie 2kg i puki co lepszych zastosowań niż paliwo do latających lampionów nie znalazłem (MW się nie bawię). Można by przetestować.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: jaskiniowiec »

Obawiam się jednego. Urotropina łatwo się zgazowuje więc będzie produkować w niższej temperaturze dużą ilość gazów. Teoretycznie oznacza to wzrost współczynnika "n". Po prostu będzie odrzucany front płomienia na większą odległość od paliwa. Kiedyś (w latach 80-tych) robiłem próby paliw na paliwku turystycznym, a to albo urotropina, albo metaldehyd. Generalnie próby były nieudane. Trudności z zapłonem i paleniem się. Może jednak przy odpowiedniej katalizie, albo z innymi utleniaczami to ruszy? Osobiście robiłem próbę 82% chloranu potasu plus 18% paliwka turystycznego.
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Paliwo na urotropinie ?

Post autor: PINOT »

Urotropina bywa stosowana jako czynnik schładzający spalanie w niektórych paliwach. Jednak muszę tutaj przestrzec tych, którzy eksperymentują z urotropiną i nadchloranami w ten sposób, że zachodzi możliwość powstania nachloranu urotropiny. Jest to związek bardzo wrażliwy i silnie wybuchowy. Mielenie lub ubijanie może się źle skończyć.
ODPOWIEDZ