Alice - czyli pył Al w lodzie

Skład wykonanie itp...
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Alice - czyli pył Al w lodzie

Post autor: PINOT »

Ostatnio coraz więcej się publikuje w internecie materiałów o pewnym stałym paliwie rakietowym, bardzo łatwym do wykonania i zdecydowanie amatorskim, zwanym ALICE (Aluminium Ice). Rzecz wykorzystue fakt, że woda jest utleniaczem dla aluminium. W wyniku "spalania" powstaje Al2O3 i wodór.

Oczywiście paliwko dość niepraktyczne (po zamrożeniu silnik trzeba pewnie nosić w termosie z np. suchym lodem) ale niebagatelnie tanie i proste.



Czy ktoś próbował? Ktoś się przymierza?



Pozdro PI
Luk
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Libiąż

Post autor: Luk »

Witam.



Słyszałem własnie o tym paliwku juz kiedyś i powiem że jestem pod wrażeniem :D . Skład wręcz banalny. Na jednej z amerykańskich stron internetowych wyczytałem ze impuls tego paliwa to podobno uwaga... <span style="font-weight: bold">280 ISP</span> :!: .



Znalazłem taki filmik ukazujący przygotowanie paliwa, testy spalania przy różnych cisnieniach i samo spalanie w silniku. Można zauważyć że prędkośc spalania jest spora, przypomina nieco paliwo ZnS. Gdyby zastosować jakiś dodatkowy modyfikator który byłby w stanie powstrzymać topnienie paliwa przy temp pokojowej to...koniec z karmelkiem i kombinowaniem z paliwami HP na HTPB i innych paściach :lol:. Koszt paliwa prawie żaden..porównywalny z karmelkiem, tylko pytanie czy przygotowanie polega tylko na wymieszaniu zamrożeniu i tyle...



http://www.youtube.com/watch?v=-b7siH1Ausc



Pozdr. Luk
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: placydo »

http://www.nieboloty.fora.pl/luzne-poga ... c,628.html



Kiedys cos tam o tym wspomnialem :p

i nawet ten sam filmik dalem :wink:
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Przepraszam Placek, musiałem gdzieś przeoczyć twój post...



Tak, widziałem linki do tych filmów. Są ok, ale w zasadzie niewiele mówią o preparacji takiego paliwa. Czytałem trochę o tym i dumałem. Nie jestem do końca pewien, czy to takie proste, otrzymać dobre ziarno paliwa Alice.



Problemów może być kilka np.:



1 - aby aluminium w trakcie zamarzania utrzymało stałą dyspersję w całej obętości wody, trzeba by dodać jakiś zagęszczaczy, lub mrozić sale obracając blok



2 - ziarno musi mieć odpowiednią strukturę - nie można dopuścić do przerostu długich i dużych kryształów, bo osłabią jego strukturę. W ogóle - kwestia wytrzymałości ziarna, dodatków wzmacniających itd.



3 - chyba jednak należałoby użyć aluminium o bardzo dużym stopniu rozdrobnienia, które bardzo tanie nie jest



4 - kwestia przechowywania - aluminium powoli reaguje z wodą



5 - zastanawia mnie jak silny musi być impuls termiczny wywołujący zapłon takiego paliwa (może właśnie np. termit miediowy lub manganowy)
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Jeszcze kwestia rozmiarów Al.
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Woda zamarzając zwiększa swoją objętość, tak więc może pojawić się jeszcze problem wyjęcia ziarna z formy. Poza tym jak inhibitować taki blok? Inhibitor przy nakładaniu by musiał mieć temp. poniżej 0*C aby nie powstała warstwa ciekłej wody. Oba te kłopoty rozwiązałby inhibitor w postaci gotowej rurki który spełni też rolę formy.
Hack
******
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Hack »

Edytuje swoj post, znalazlem nowe dane na temat paliwa:



- aluminium 80 nanometrow rozdrobnienia

- temperatura zaplonu 3825,85 *C

- exponent 0,73

- temperatura przygotowania -30 *C na 24 h przed startem

- przed zamrazaniem konsystencja pasty do zebow



dane te krotko skomentuje w kontexcie punktow PINOTA.



Nie ma sie co martwic o flotacje drobin, tak jak przeczuwales Al ma dosyc potezne rozdrobnienie, tak zwana nano faze, podobnie z temp. zaplonu trzeba przyznac Ci slusznosc.

Jak tez widac exponent bez rewelacji, ale tez moglo byc gorzej.
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Natura to wymyśliła - lód - polimer wody z wiązaniami wodorowymi :)



Co do innych kwestii:



zwiększenie objętości i rozformowanie - faktycznie, z formą może być kłopot, albo i nie.



wytrzymałość ziarna - sądzę, że nie będzie tragedią, jeśli doda się krótkich włókien celulozowych lub nitrocelulozowych jako "zbrojenia" ziarna



Jest jedna rzecz, co do której mam największą wątpliwość: czy w ogóle wchodzi w grę test spalania pod normalnym ciśnieniem. Mam wrażenie, że to paliwo pali się na tyle szybko (ma na tyle wysoką gęstość energii w strefie spalania by podtrzymać spalanie) tylko przy wysokich ciśnieniach.



Największa zaleta: czynnikiem, gazem roboczym jest wodór - idealny gaz wylotowy (mała masa cząsteczkowa, ogromna objętość z małej masy) :)
Hack
******
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Hack »

Krotka historia , dzialo sie to od lat 60 i napewno kazdy kto szukal materialow o tym paliwie sie na to natknal:



"Aluminum and liquid water research

studies have slowly transitioned into aluminum and other fuels combusting with refrigerated or “frozen” oxidizers.

Lo et al. examined frozen hydrogen peroxide with polyethylene (PE) or hydroxyl-terminated polybutadiene

(HTPB) solid propellants for solid rocket booster or lower stages.11 Their composition is referred to as Cryogenic

Solid Propellants (CSP)."



Ciekawe czy w ogolnym rozrachunku szkodliwe bylo by dodanie innego rodzaju utleniacza do wody, dajmy na to kilku procent KN lub nadtlenku wodoru?



Widzieliscie na filmie pokazana byla bodaj glowica kriogeniczna co dowodzilo by zamrazania na "placu boju" tuz przed startem.

Musze popytac kolegow specjalizujacych sie w krystalizacji, co to za roznica odczekac 24h a nie odczekac.



BYc moze udalo by sie zaprasowac Al z jakims dodatkiem, ktory zadbal by o wytrzylamosc ziarna oraz byl by na tyle porowaty by zaabsorbowal wode w takim stopniu by reakcja byla by oplacalna. Mogla by byc to substancja wchodzaca w reakcje.



Na szybko szukajac w abstraktach natknalem sie na badania zachowania sie krysztalow wody w stalej objetosci. Okazuje sie ze dla wody nasyconej gazami objetosc powoduje sprezenie okluzji tych gazow bez zmiany objetosci.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

A jednocześnie wzrasta porowatość i"n"
ODPOWIEDZ