Moje 1sze silniki z PVC-U

Czyli serca naszych niebolotów !
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: calvo »

@Tofifi możesz mieć rację, nie pozostaje nic innego niż przeprowadzić stosowne testy :) pojawił się jednak problem z home made zapalnikami... okazały się za słabe dla karmelka :/ testuje właśnie nowe rozwiązanie i mam nadzieje dziś w nocy odpalić i zobaczyć jak to wszystko zadziała i czy w ogóle, o.

*** UPDATE ***

Miałeś rację ;) przerost formy nad treścią
Per aspera ad astra.
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: calvo »

Rezultaty wydają się być zadowalające. Niestety kabel zapalnika przysłonił kamerę skierowaną na wagę ale "na oko" wygląda chyba dobrze. Zastanawia mnie długi czas pracy, wg. SRM powinno być w granicach 1 sek.

Per aspera ad astra.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: placydo »

Rezultaty sa slabe :( Poczekaj jak Ci zagada jak trzeba to wtedy nabierzesz szacunku do SR :lol: .
Czy srednica dyszy byla zgodna z ta z SRM?
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: stansz »

No właśnie. Może dysza za obszerna. Jednak płomień paliwa był.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: calvo »

Oj był ogień, był. W pierwszej fazie pracy silnika, potem zaczęły pojawiać się jakieś niepożądane produkty spalania. Upatruje problemu w moim karmelku :(
Podstawiłem parametry silnika do SRM i parametry powinny być takie:
  • zacisk - 65
  • fi krytyczna - 6,5 mm
  • ciśnienie - 1,23 MPa
  • impuls - 33 N-sec
  • ciąg - 37 N
  • czas pracy - 0,9 sec
  • klasyfikacja - E 37 :shock:c
W świetle tych danych faktycznie rezultaty "na oko" mocno średnie :( zmniejszenie fi krytycznej na pewno by pomogło ale chce zrozumieć dlaczego moja konstrukcja ma drastycznie mniejsze osiągi niż wskazywał by to SRM.

Pytanie odnośnie przygotowania karmelka - grzać aż wszystko będzie płynne ? Nie chciałem "kozaczyć" przy pierwszym "gotowaniu" paliwka, mieszając doprowadziłem cała masę do konsystencji plastycznej i na tym poprzestałem.

Jest jeszcze kwestia dotycząca SRM, której nie rozumiem. Komora spalania ma 26 mm średnicy, ziarno ma 24 mm średnicy ale jest zawinięte w 1 mm papieru. Po rozcięciu silnika okazało się, że papierowa wkładka była w miarę nienaruszona. Jeżeli cała reakcja spalania odbyła się jak by wewnątrz papierowej wkładki, czy w takim wypadku średnica komory nie powinna być wpisana jako 24 mm ?
Kiedy starałem się symulować w SRM silnik wypełniony sypkim materiałem, po podstawieniu fi ziarna = fi komory arkusz się wysypuje :(
Ostatnio zmieniony środa, 16 wrz 2020, 21:59 przez calvo, łącznie zmieniany 1 raz.
Per aspera ad astra.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: placydo »

Zacisk powinien być mniej więcej 3x większy z tego co pamiętam.
Wrzuc tutaj screena z obliczeniami bo tak to nic nie podpowiemy. Generalnie lepiej kupić silnik modelarski.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: stansz »

Generalnie lepiej próbować tak, aby rączek nie urwało. Z dala i przez kamery.
Karmel jakiś był mleczny, lałeś natychmiast po roztopieniu? -tak wyglądało.
W obliczeniach wstawiaj , co mówi teoria.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: calvo »

stansz pisze: środa, 16 wrz 2020, 12:55 Generalnie lepiej próbować tak, aby rączek nie urwało. Z dala i przez kamery.
O to to :) mam 5 m kabla do zapalnika i przeważnie jestem schowany za tak zwanym "winklem" :lol: i wszystko ogrywają dwie kamery.
stansz pisze: środa, 16 wrz 2020, 12:55 Karmel jakiś był mleczny, lałeś natychmiast po roztopieniu?
O kurcze faktycznie mogłem zacząć ubijać paliwo w formę ciut za szybko. Druga połowa ziarna nie pali się tak ochoczo jak początek. Dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na to :) Czy jest możliwe, że nie roztopiłem materiału dostatecznie co wpłynęło na osiągi ? Doprowadziłem do stopienia i sporej plastyczności ale wszystko zachowało konsystencje "kluchy", nie było płynne.
placydo pisze: wtorek, 15 wrz 2020, 22:18 Zacisk powinien być mniej więcej 3x większy z tego co pamiętam.
Tak po prawdzie to silnik powstał "na oko" i SRM został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa (ciśnienie mnie interesowało). Parametry zostały wpisane bazując na stanie faktycznym, jako że średnice krytyczną ustalała podkłada fi 6,5 mm musiałem ustawić zacisk 65 co by się zgadzały średnica w SRM i w silniku. Czy powinna być 3x większa tego nie wiem ale SRM wyraźnie wskazuje, że przy tej średnicy i reszcie parametrów powinno być 37 N ciągu :D A że nie było to już wina mojego gotowania :(
placydo pisze: wtorek, 15 wrz 2020, 22:18 Generalnie lepiej kupić silnik modelarski.
Nie takie było założenie. Można kupić wszystko począwszy od zapalników, a na samej rakiecie kończąc. Ale zdecydowanie więcej frajdy i nauki jak się coś zrobi własnoręcznie. :wink:

Screeny z SRM:
srm1.png
srm1.png (52.98 KiB) Przejrzano 6423 razy
srm2.png
srm2.png (42.68 KiB) Przejrzano 6423 razy
srm3.png
srm3.png (52.18 KiB) Przejrzano 6423 razy
srm4.png
srm4.png (6.31 KiB) Przejrzano 6423 razy
Per aspera ad astra.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: placydo »

fi krytyczna - 3,5 mm

ze screena: Srednica krytyczna dyszy 6,552mm ??
Awatar użytkownika
calvo
**
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek, 10 sie 2020, 17:41
Lokalizacja: NL

Re: Moje 1sze silniki z PVC-U

Post autor: calvo »

Mea culpa. :( 6,5 mm miało być, nie wiem skąd się tam wzięło 3,5 mm. Poprawione.
Per aspera ad astra.
ODPOWIEDZ