Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Czyli serca naszych niebolotów !
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: wojteks »

http://spectrum.ieee.org/aerospace/spac ... more-oomph


[color=rgba(0, 0, 0, 0.8)]Ciekawe czy do MH8 można by odlać taki blok parafinowy jak opisywany w artykule. (edit : Już wiem że może okazac się a miękki, ale od czego wosk rzeźbiarski :)[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.8)]A tak ogólnie - może podzielicie się jakimiś materiałami dotyczącymi hybryd?[/color]


[color=rgba(0, 0, 0, 0.8)]Wojtek.[/color]
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sie 2015, 06:33 przez wojteks, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: forsker »

Przydalo bys sie praktycznie zbadac kilka tworzyw, ktore ewentualnie mozna bylo by stosowac w hybrydach. Mam tu na mysli tworzywa obrabialne maszynowo - przez toczenie np. POM (Polioksymetylen - Ertacetal, Poliacetal), Teflon (troche miekkie i trudne w obrobce i nie wiem czy sie naddaje do naszych celow). Także ten modyfikowany z grafitem. Polietylen (troche miekkie i trudne w obrobce). PMMA czyli plexa potocznie zwana szkłem akrylowym. PC - poliweglan. No i te ktore mozna odlewać. Czyli parafina i pochodne np. wosk pszczeli - moze ktos próbowal? Podobnie ma sie sprawa z zywicami poliuretanowymi np. F31. Idealna jezeli chodzi o odlewy - ale jak sie spala nie wiem.

Z każdych u gory wymienionych jestesm w stanie zrobić odpowiedni blok do testów.
Tak jak napisal wojteks - wszyscy, którzy uzywali hybryd maja na pewno jakies swoje przemyslenia w temacie tworzyw i mogli by sie nimi podzielic :smile:
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: rafciodz »

Cześć chłopaki.
Rozumiem, że przeglądnęliście już wszystkie tematy poniżej zatytułowane Silniki hybrydowe by... i uważacie, że nikt niczym się nie podzielił ;-).
Na forum jest już to o co pytacie.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: wojteks »

Cześć Rafcio,

Ależ dzielą się - radością. Techniką w jakimś stopniu też :) I ja się cieszę razem z Nimi. I jest pięknie.

Napisałem długiego posta ale skasowałem bo nie chce bić piany na Waszym forum.

Pozdrawiam,

Wojtek
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: rafciodz »

Widzę, że czarka się przelała. Nie o to mi chodziło - w każdym z wątków jest co było testowane, rezultaty i mniej więcej co jest teraz robione.
Jesteśmy zrzeszeniem ludzi - rozmawiamy ze sobą konkretnie. Jak chcę się czegoś dowiedzieć to walę konkretnie do gościa ( zwłaszcza w tak wąskim temacie jak rodzaj paliwa w hybrydzie ) - oczekujesz odzewu od zwykłych modelarzy?
Paliwo na bazie wosków testowali i chyba testują na pomorzu - wrzuć to im w wątek...
Nikt się tu na nikogo nie obraża - po prostu najpierw wysil się trochę - dziedzina którą się zajmujemy wymaga cierpliwości, wnikliwości i inicjatywy samo się nie zrobi.
Korzystaj z forum bo jest też twoje - robisz fajne rakietki, interesujesz się hybrydą, masz fajne własne zainteresowania dziel się tym.
Rafał
Free Your Mind
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: wojteks »

Ok. Masz rację. Powoli będzie można testować MH8 (już w drodze do mnie :smile:) z różnymi paliwami.

Pozdrawiam,

Wojtek
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 sie 2016, 19:27 przez wojteks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: rafciodz »

Też szykuję się do testów. Jakiś czas temu Adam bodajże powiedział mi, że paliwem może być nawet solidnie zwinięta rolka papieru. Ale jeszcze nie sprawdzałem :)
Free Your Mind
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hybryda -fajny artykuł o paliwie

Post autor: Kacper »

Silnik hybrydowy może spalić praktycznie każde paliwo. W mikro hybrydzie (i innych z "pływającą" przegrodą) jest dodatkowe wymaganie dla paliwa bo musi mieć odpowiednią wytrzymałości na zgniatanie żeby wytrzymać nacisk przy przebijaniu naboju. Dlatego paliwo parafinowe bez jakiegoś dodatkowego wzmocnienia (np mocnej rurki papierowej) nie wytrzyma. Z paliw, które testowaliśmy w tym silniczku najlepiej spisuje się nylon, zarówno jeśli chodzi o osiągi jak i same właściwości mechaniczne. Testowaliśmy też papier, plexi, polipropylen, papie+ŻE, PCV, drewno. Najgorzej wypada PCV daje czarnym dymem i chlorowodorem (albo chlorem), nic przyjemnego. Po za tym wszystkie paliwa działają i właściwie kwestia wyboru sprowadza się do tego co łatwiej uformować w odpowiedniej wielkości ziarno. Większe pole do eksperymentów będzie w silniczku MH16 gdyż tam ze względu na inną konstrukcję paliwo nie będzie zgniatane.
ODPOWIEDZ