Tlen

Czyli serca naszych niebolotów !
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Tlen

Post autor: Sw21 »

Czy tlen może mieć zastosowanie jako utleniacz w hybrydach?Pytam tylko z ciekawości,wiem że na pewno utleniaczem może być N2O.
Pozdrawiam!Aleksander
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tlen

Post autor: Adam »

Witam!
Jak najbardziej. Bije na głowę podtlenek jeśli chodzi o impuls i oczywiście cenę, ale daje bardzo małą liniową prędkość spalania paliwa. No i jeśli tlen ma być ciekły to musi być kriogeniczny (bardzo niska temperatura) a jeśli gazowy to musi być sprężony i ma małą gęstość. W praktyce chyba się nie lata na gazowym, służy głównie do badań i pokazów.
Pozdrawiam!
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Tlen

Post autor: Sw21 »

Mam parę butli z tlenem,były kiedyś potrzebne do spawania gazowego,więc może kiedyś skorzystam,albo wydam je za darmo.
Pozdrawiam!Aleksander
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tlen

Post autor: Kacper »

Bardzo dobra informacja! Co prawda tlen z butli do spawania nie nada się jako niezależny utleniacz w hybrydzie ale można go wykorzystać inaczej. Adam już mówił o tym tricku ale przypomnę. Żeby do zbiornika załadować więcej podtlenku można go tankować w niskiej temperaturze (gęstość znacząco wzrasta) jednak wtedy drastycznie spada ciśnienie. Tutaj wkracza sprężony tlen, którym można w schłodzonym zbiorniku dobić ciśnienie do np 6MPa. Tlen dobrze rozpuszcza się w podtlenku więc w trakcie opróżniania zbiornika część rozpuszczona spowrotem przechodzi w gaz i podtrzymuje ciśnienie na wyższym poziomie do końca. Myślę, że trzeba to rozwiązanie koniecznie sprawdzić. Skoro jesteś z Krakowa to można by się umówić na testy :smile:
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Tlen

Post autor: Sw21 »

Mam nadzieję,że się spotkamy,może nie teraz,ale za parę miesięcy tak. Butle mógł bym wam dać za darmo.
Pozdrawiam!Aleksander
ODPOWIEDZ