Rakieta A-1

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Rakieta A-1

Post autor: alicja »

Zaprojektowałam ostatnio skręcaną rakietkę w całości wykonaną z druku 3D i jest już po pierwszym udanym locie, więc stwierdziłam, że mogę się nią podzielić :). Wewnątrz silniczek Klima C6-7 (dałabym D9, ale po tym jak mi ostatnio prawie cała partia wybuchła, to mam delikatny uraz).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I w końcu lot:

Obrazek

Nie zamontowałam jeszcze wewnątrz żadnej elektroniki, więc nie wiem jaką wysokość, ale na oko wydaje mi się, że mogło to być około 150-200m. Niestety sznurek do wstążki był badziewny i się rozerwał, więc upadek przeżyła tylko dlatego, że wpadła w... kompost :D

Obrazek

Projekt jest dostępny na GitHubie: https://github.com/alicjamusial/rocket-a-1
W środku znajdziecie projekt w Autodesk Fusion, schematy w OpenRocket i pliki *.stl do druku.

Finalnie jestem całkiem zadowolona, ale na pewno trochę ją ulepszę (i dodam wysokościomierz), żeby wersja A-2 była już bardziej na wypasie :)
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: RDX »

Bardzo fajny pomysł! Czy możesz wytłumaczyć dokładniej jak tu działa odzysk, bo z przekroju wynika, że czubek jest "odcięty" przegrodą od wnętrza rakiety, a na zdjęciu jest odstrzelony. W ogóle jak wygląda przygotowanie do lotu :) Sam do swojej pierwszej rakiety zrobiłem montaż silnika na drukarce, ale ostatecznie nie zadziałał jak trzeba i musiałem ustabilizować silnik starą dobrą gazetą... :D

Ciekawi mnie też waga rakiety, jeśli Open Rocket nie kłamie to mimo rozmiaru wyszła bardzo lekka (jak na wydruk 3D) z tego co widzę dość grubymi ściankami. Moja miała ogólnie porównywalne wymiary i bardzo zbliżoną wagę, a korpus był w ty wypadku z rury elektroinstalacyjnej 32 mm (dokładałem też do czubka 10g balastu). Na tym samym silniczku co Twoja osiągnąłem na oko jakieś 100-150m :D Ciężar rakiety mnie ciekawi bo może nie ma co się bać jakichś bardziej zintegrowanych rozwiązań których unikałem ze względu na wagę właśnie... ciekawa sprawa :) Łatwiej wydrukować na raz stateczniki, montaż silnika i zaczep prowadnicy, niż składać to i kleić. Tak to wyglądało u mnie (Zgubiłem ją w 3 starcie... x_x)
Pionier (Pierwsza rakieta).JPG
Pionier (Pierwsza rakieta).JPG (76.73 KiB) Przejrzano 6483 razy
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: alicja »

RDX pisze: czwartek, 18 lut 2021, 08:24 Bardzo fajny pomysł! Czy możesz wytłumaczyć dokładniej jak tu działa odzysk, bo z przekroju wynika, że czubek jest "odcięty" przegrodą od wnętrza rakiety, a na zdjęciu jest odstrzelony. W ogóle jak wygląda przygotowanie do lotu :) Sam do swojej pierwszej rakiety zrobiłem montaż silnika na drukarce, ale ostatecznie nie zadziałał jak trzeba i musiałem ustabilizować silnik starą dobrą gazetą... :D
Czubek jest odcięty przegrodą - tak, tylko że to przegroda z dziurą na przywiązanie sznurka :D Jest jakiś lepszy sposób na oznaczenie tego w OpenRocket? możesz sobie rzucić okiem w pliki `*.stl` i zobaczyć jak ta przegroda wyglądała :)

Jeżeli chodzi o przygotowanie do lotu i montaż - udało mi się zrobić na tyle ściśle przylegającą komorę, że nie potrzebowałam w żaden sposób go stabilizować. Rakieta jest skręcana, więc po prostu wsadziliśmy silnik do dolnej części i skręciliścmy z górną i się trzymał idealnie.
RDX pisze: czwartek, 18 lut 2021, 08:24 Ciekawi mnie też waga rakiety, jeśli Open Rocket nie kłamie to mimo rozmiaru wyszła bardzo lekka (jak na wydruk 3D) z tego co widzę dość grubymi ściankami. Moja miała ogólnie porównywalne wymiary i bardzo zbliżoną wagę, a korpus był w ty wypadku z rury elektroinstalacyjnej 32 mm (dokładałem też do czubka 10g balastu). Na tym samym silniczku co Twoja osiągnąłem na oko jakieś 100-150m :D Ciężar rakiety mnie ciekawi bo może nie ma co się bać jakichś bardziej zintegrowanych rozwiązań których unikałem ze względu na wagę właśnie... ciekawa sprawa :) Łatwiej wydrukować na raz stateczniki, montaż silnika i zaczep prowadnicy, niż składać to i kleić. Tak to wyglądało u mnie (Zgubiłem ją w 3 starcie... x_x) Pionier (Pierwsza rakieta).JPG
Ładna rakietka! :D Tak, właśnie chciałam uniknąć klejenia, dlatego wydrukowałam cały komponent na raz - wcześniej bawiliśmy się też robieniem rakiet z rur PCV i z włókna węglowego z doklejonymi statecznikami (stoją obok A-1 na zdjęciu), ale właśnie była zabawa żeby to skleić równo i tak żeby się trzymało (i nie wiem czy się trzymało finalnie, bo obie poleciały w kosmos 😬). A-1 ważyła równo 119.35 grama (w całości, razem z silnikiem i wstążką opóźniającą). Drukowałam z PLA.

Jak będziesz ponawiać próby druku, to zarzuć jakieś fotki, chętnie popatrzę na inne rozwiązania :D
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: RDX »

Akurat sposób na stateczniki znalazłem prosty, ale bardzo skomplikowany xD Generalnie stateczniki tnę ze sklejki 3 mm na laserze (W praktyce materiał ma 2,9 mm) i zarówno dla rakiet 32 mm jak i 25 mm nad którymi teraz się znęcam zrobiłem podstawki do wklejania ich równo. Korpus nadziewa się na środku, a "płatki" są nie tylko rozstawione równo dookoła w symetrii potrójnej i poczwórnej jak i odsunięte od osi o 1/2 grubości materiału żeby wychodziły ostatecznie perfekcyjnie osiowo. Na statecznik nakładamy klej (O dziwo kropelka w żelu wytrzymała dwa gruchnięcia o ziemię, ale teraz testuję różne kleje jednoskładnikowe montażowe. Dwuskładnikowy epoksyd ze strzykawki póki co wygrywa ze wszystkim, ale niefajnie się z nim pracuje w tej aplikacji), dociskamy do odpowiedniego płatka i łapiemy ściskiem stolarskim. Można pomóc gumkami recepturkami. Tak to wygląda na fotkach:

Oryginalne podstawki do pierwszej rakiety, Wersja potrójna i poczwórna na rurę elektroinstalacyjną 32 mm
Podstawki.JPG
Podstawki.JPG (60.71 KiB) Przejrzano 6283 razy

Aktualna wersja podstawki "uniwersalnej 2 w 1" do rakiet z rurki 25 mm. Kropeczkami oznaczyłem symetrię potrójną żeby mi się nie powaliło :D
Podstawka 2.JPG
Podstawka 2.JPG (29.55 KiB) Przejrzano 6283 razy
A tak to wyglądało w czasie klejenia stateczników.
stateczniki.png
stateczniki.png (881.23 KiB) Przejrzano 6283 razy
Poniżej załączam .STEP'a roboczego z Fusion 360 w którym jest zbiór części do rakietek 25 mm, w tym podstawka do stateczników (Ta uniwersalna). Są też stateczniki, zaczepy prowadnicy i czubek.
mikrus (25 mm) części.rar
(28.64 KiB) Pobrany 260 razy
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: alicja »

O, sprytny sposób :) a z ciekawości - dlaczego nie całe z druku? Chociaż i tak szanuję, że klej tyle wytrzymał :D
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: RDX »

alicja pisze: środa, 3 mar 2021, 18:30dlaczego nie całe z druku?
A to z prostego powodu. Niedawno się przeprowadziłem i jedyna drukarka jaką mam pod ręką to minibot który ma pole robocze 7x7x7 cm więc żaden większy wydruk nie wchodzi w grę :D Duża drukarka niestety została w piwnicy rodziców bo to anet z akrylową ramą i nie wytrzyma raczej transportu. Będę teraz kupował chyba endera żeby mieć pod ręką coś większego i wtedy zacznie się grubsze drukowanie.

Zrobiłem teraz rakietę z drukowanymi statecznikami, ale wyszły dość ciężkie. Sklejka póki co wygrywa zwłaszcza, że cięcie laserem jest ze sto razy szybsze, a odpadowej sklejki do cięcia takich małych pierdół mam w tym momencie pół piwnicy.

Co innego stateczniki kratownicowe, ale to doczeka się osobnego posta jak będę po pierwszym locie... :)

Kiedy wersja A-2? Ciekawi mnie jak rozwiążesz kwestię pomiaru wysokości :D
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: alicja »

Ojej, 7x7x7 to faktycznie maleństwo :D Ja drukuję na Enderze 5 Pro i mogę śmiało polecić, fajny chińczyk i póki co bezproblemowy.

W ten weekend jeszcze testy nowych A-1 i jeżeli uda się je odzyskać bez większych problemów, to zabieram się za projektowanie płyteczki :)
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: alicja »




Obie poleciały bardzo ładnie, wstążka opóźniająca zadziałała i przeżyły upadek :D Na drugim nagraniu w 27 sekundzie po lewej stronie widać nawet jak ładnie spada. Więc... najwyższy czas na ogarnięcie altimetru :)

zdjęcie po locie:
Obrazek
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: RDX »

Gratulacje! :D

Ja nadal czekam na pogodę bo za oknem koszmarny wiatr :P
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
alicja
*
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 7 wrz 2020, 13:11
Kontakt:

Re: Rakieta A-1

Post autor: alicja »

RDX pisze: niedziela, 14 mar 2021, 15:11 Gratulacje! :D

Ja nadal czekam na pogodę bo za oknem koszmarny wiatr :P
dzięki! :) ojej, tak, wiało wczoraj potwornie, ale raczej takimi podmuchami, więc dało się wstrzelić (heh) pomiędzy :D
ODPOWIEDZ