Rakieta A-1

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
alicja
*
Kontakt:

Rakieta A-1

Post autor: alicja » poniedziałek, 8 lut 2021, 09:37

Zaprojektowałam ostatnio skręcaną rakietkę w całości wykonaną z druku 3D i jest już po pierwszym udanym locie, więc stwierdziłam, że mogę się nią podzielić :). Wewnątrz silniczek Klima C6-7 (dałabym D9, ale po tym jak mi ostatnio prawie cała partia wybuchła, to mam delikatny uraz).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I w końcu lot:

Obrazek

Nie zamontowałam jeszcze wewnątrz żadnej elektroniki, więc nie wiem jaką wysokość, ale na oko wydaje mi się, że mogło to być około 150-200m. Niestety sznurek do wstążki był badziewny i się rozerwał, więc upadek przeżyła tylko dlatego, że wpadła w... kompost :D

Obrazek

Projekt jest dostępny na GitHubie: https://github.com/alicjamusial/rocket-a-1
W środku znajdziecie projekt w Autodesk Fusion, schematy w OpenRocket i pliki *.stl do druku.

Finalnie jestem całkiem zadowolona, ale na pewno trochę ją ulepszę (i dodam wysokościomierz), żeby wersja A-2 była już bardziej na wypasie :)

Awatar użytkownika
RDX
Nowy

Re: Rakieta A-1

Post autor: RDX » czwartek, 18 lut 2021, 08:24

Bardzo fajny pomysł! Czy możesz wytłumaczyć dokładniej jak tu działa odzysk, bo z przekroju wynika, że czubek jest "odcięty" przegrodą od wnętrza rakiety, a na zdjęciu jest odstrzelony. W ogóle jak wygląda przygotowanie do lotu :) Sam do swojej pierwszej rakiety zrobiłem montaż silnika na drukarce, ale ostatecznie nie zadziałał jak trzeba i musiałem ustabilizować silnik starą dobrą gazetą... :D

Ciekawi mnie też waga rakiety, jeśli Open Rocket nie kłamie to mimo rozmiaru wyszła bardzo lekka (jak na wydruk 3D) z tego co widzę dość grubymi ściankami. Moja miała ogólnie porównywalne wymiary i bardzo zbliżoną wagę, a korpus był w ty wypadku z rury elektroinstalacyjnej 32 mm (dokładałem też do czubka 10g balastu). Na tym samym silniczku co Twoja osiągnąłem na oko jakieś 100-150m :D Ciężar rakiety mnie ciekawi bo może nie ma co się bać jakichś bardziej zintegrowanych rozwiązań których unikałem ze względu na wagę właśnie... ciekawa sprawa :) Łatwiej wydrukować na raz stateczniki, montaż silnika i zaczep prowadnicy, niż składać to i kleić. Tak to wyglądało u mnie (Zgubiłem ją w 3 starcie... x_x)
Pionier (Pierwsza rakieta).JPG
Pionier (Pierwsza rakieta).JPG (76.73 KiB) Przejrzano 133 razy

ODPOWIEDZ