Rakieta wodna - "ADA-21"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Kontakt:

Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: FxPlayer » niedziela, 29 wrz 2019, 21:43

Witam!
W ostatnim poście na forum pisałem, że muszę od tych rakiet odpocząć, no i trochę czasu minęło(5 lat !). Ale co tam :) Postawiłem za cel dla siebie osiągnąć 100m wodną rakietą, wcześniej nie bardzo było to możliwe, choćby z powodu braku kleju który skleiłby butelki PET. Szukałem, jeździłem i jedyny klej na bazie poliuretanu jaki znalazłem to klej do drewna (mocno płynny i ciężki w "obróbce"). Stwierdziłem że dam mu szansę. Kupowałem specjalnie tylko jeden rodzaj butelki (jak najbardziej prosty) i pokleiłem. Całość zrobiona z 7 butelek 1.75L oraz jednej 2.25L. Następnie stworzyłem SOR bo chciałem aby rakieta chociaż spróbowała przeżyć ten lot :)

Kilka danych technicznych:
Pojemność: 8.55L
Waga: 570g
Wysokość: 160cm
Prognozowana wysokość lotu: 2.4L wody przy 5.5 Bar ---->103m po 4.7s
2.4L wody przy 6 Bar----> 110m po 4.9s

Finalnie model prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i nadszedł dzień startu.
Na początek trochę problemów technicznych, np. przepuszczająca uszczelka od dyszy (sparciała), oraz problemy uwolnienia rakiety przy starcie (mniej więcej już wiem co poszło nie tak). No ale w końcu poleciała, przy ciśnieniu ok. 5,2 Bar. Niestety od razu po starcie dość mocno zboczyła z kursu pionowego i poleciała w bok nie osiągając zakładanej wysokości a tylko około 50-60m. System odzysku rakiety zadziałał bez zarzutu i bezpiecznie wróciła na ziemię.
Podczas drugiego startu tym razem przy 5,6 Bar - rakieta znowu poleciała krzywo nie wykorzystując pełnego potencjału wspinania się w górę. Również tym razem SOR zadziałał bezbłędnie, choć muszę popracować nad samym spadochronem (kształtem i mocowaniem do rakiety).
Tego dnia cel nie został osiągnięty, ale sama rakieta ma w sobie potencjał. Muszę popracować nad statecznikami (aby były lżejsze), lepiej ją wyważyć i ulepszyć wyrzutnię startową. O dziwo klej sobie poradził (choć nie chcę uznawać tego za pewnik, bo nigdy nie wiadomo czy przy następnym starcie wytrzyma :roll: ) Jestem otwarty na rady, dyskusję i pytania. Poniżej kilka zdjęć z dnia startu, a niedługo wrzucę tu filmik z lotów bo mam trochę nagranego materiału.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam!
Marcin 22 lata
Rakietnictwo wodne

Awatar użytkownika
rafciodz
Kontakt:

Re: Rakieta wodna - "ADA-21"

Post autor: rafciodz » poniedziałek, 30 wrz 2019, 06:50

Wow, świetny model. Bardzo fajnie się prezentuje. Jak zauważyłeś odpowiednie wyważenie modelu to podstawa stabilnego lotu. Pochylenie może też wynikać z mało dynamicznego startu i podatności modelu na nawet lekki boczny wiatr.
OpenRocket może pomoże?
Rafał
Free Your Mind

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » niedziela, 6 paź 2019, 22:46

Konkretnie jaki to był klej? S66 Soudala?

Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Kontakt:

Post autor: FxPlayer » poniedziałek, 7 paź 2019, 19:52

jaskiniowiec pisze:
niedziela, 6 paź 2019, 22:46
Konkretnie jaki to był klej? S66 Soudala?
Soudal 66A - dość płynny klej, co wymusiło zbudowanie stanowiska do obracania sklejonych butelek przynajmniej przez pierwsze 40min.
Po sklejeniu tym klejem, na butelki zostały naklejone również obejmy z PET za pomocą kleju cyjanoakrylowego.
Pozdrawiam :)
Marcin 22 lata
Rakietnictwo wodne

ODPOWIEDZ