Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: wrx »

Fajnie rozwija CI się projekt. Wspaniała wyrzutnia. Do większych (czyt. większej średnicy) możesz pozostawić tylko 1 pręt i używać jak standardowej wyrzutni prętowej.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: tineo »

Wrx - dziękuję, motywują bardzo takie opinie! Mnie też się podoba, że jakoś powoli, małymi krokami coś tam idzie do przodu! Jeśli chodzi o wyrzutnie, to nie wiem czy nada się do większych rakiet, bo długość robocza prętów to tylko 540 mm, więc chyba nie za dużo... Ale trochę lotów tej rakiety mam zamiar wykonać, więc wykorzystana będzie!

Jaskiniowiec - bardzo zainteresowała mnie Twoja metoda! Taśmę do klejenia na mokro już zamówiłem - przyda mi się przy większym projekcie (w planach FURIA XC fi 50 mm). Zakupiłem też lakier akrylowo-poliuretanowy Dragona i Aceton, bo chcę przesączyć tą miksturą mój bieżący projekt. Myślałem, że malując korpus rakiety około 3 razy lakierem w sprayu usztywni się należycie. Niestety rurka jest nadal zbyt miękka, zbyt mało sztywna. Dlatego będę próbował ją nasączać mieszanką lakieru z acetonem i jak już dobrze naciągnie, wyschnie i się usztywni to będę lakierować całość sprayem. Stąd moje pytanie do Ciebie. Jak rozumieć to przesączanie, czy należy moczyć taką rurkę przez jakiś czas w tym roztworze? Czy tylko pędzlem nanosić ileś tam warstw?

W międzyczasie rozważałem też rozwiązanie bezpiecznego lądowania. Mój wybór ze względu na masę rakiety padł na taśmę hamującą. Wykonam ją z taśmy do grodzenia terenu - pisał o niej verex w jakiejś swojej rakiecie i chyba ktoś jeszcze. Jest dostatecznie wytrzymała i bardzo cienka, i lekka. Na szerokość będzie przycięta do 25 mm, ze względu na mało miejsca w rakiecie, a długość wstępnie szacuję na około 600 mm (znalazłem taśmę o takich wymiarach w sklepie modelarskim), ale będzie trzeba przeprowadzić jakieś testy...

Rakieta powoli klei się. Zwijałem talię zejściową i korpusy. Sklejałem jedno z drugim na styk za pomocą kleju Cyjano-akrylowego. Jak podeschło to dodatkowo zalewałem łączenie klejem, po czym po ponownym wyschnięciu szlifowałem miejsce łączenia na szlifierce taśmowej żeby uzyskać gładkie przejście bez uskoków. Na tą chwilę sklejam stateczniki, i niedługo będę je przyklejał do korpusu. Po czym całość mam zamiar nasączać lakierem akrylowo-poliuretanowym wymieszanym z acetonem wg przepisu jaskiniowca.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Na ostatnim zdjęciu dwie rurki po prawej zalane klejem CA, a po lewej już oszlifowane.
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: wrx »

Do usztywniania rur kartonowych w rakietach, szczególnie tych mniejszych, dobrze spisuje się lakier nitro z acetonem.
Taką papierową rurkę maluję najpierw lakierem z acetonem w stosunku objętościowym 1/3 lub 4, a później w stosunku 1/1 lub 2/1.
Pierwsze malowanie jest "na gęsto" tak, aby nadmiar lakieru wręcz spływał o rurce i miał szanse się wchłonąć. Dobrze najlepsze efekty daje lakierowanie przy tem. poniżej 15 st. - im cieplej tym lakier musi być rzadszy, aby miał szansę wsiąknąć w strukturę. Po tym możesz nałożyć ostatnią warstwę lakieru nitro, już nie rozcieńczonego. między pierwszym a 2 malowaniem czekam zazwyczaj około 15-20min, po ostatnim dobę. Potem szlifujesz to papierem 400 i można malować. Lakier nitro jest dość tani, starcza na długo i jest łatwiej dostępny. Stosuje go od dawna z dobrymi rezultatami.
Jednak, nie ma róży bez kolców - lakier nitro jest łatwo palny. Nie na tyle, aby zająć się od ładunku miotającego, ale dłuższe liźnięcie płomieniem może być spektakularne w skutkach. :evil:
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: tineo »

Dziękuję wrx, bardzo rzetelny i dokładny opis, przyda mi się! Dziękuję Ci również z odpowiedź na moje pytanie dotyczące GPS w rakietach!
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: tineo »

Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu na popracowanie przy rakiecie, mimo to pewne postępy już są widoczne i można coś pokazać. Pokleiłem stateczniki i przyklejam je do korpusów. W dalszej kolejności bedę nasączał rakietę lakierem.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Nie wszystko wyszło idelanie, ale jeszcze kilka sztuk skleje i mam nadzieję, że będzie z czego wybrać...
Najważniejsze, że w końcu projekt nabrał kształtów zaczynających przypominać rakietę!! ;)
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: tineo »

Nie pisałem nic ostatnio, bo się trochę podłamałem... Nasączanie lakierem mi kompletnie nie wyszło. Lakier, który kupiłem AKRYLOWO-POLIURETANOWY nie nadaje się. (Kupiłem taki bo samego poliuretanowego nie było) Nie miesza się on zupełnie i nie rozpuszcza w acetonie (O czym nie doczytałem wcześniej - kolejny mój błąd). Zmarnowałem całą swoją pracę z ostatnich tygodni, bo zamiast sprawdzić jak się to nasącza na jakimś kawałku papierowej rurki, których mam całe stosy, poleciałem na żywioł i zacząłem od razu od dobrych korpusów wykonanych kompletnie. W ten sposób nadają się do kosza, a ja muszę sobie pokleić wszystko od nowa i wyciągnąć jakieś sensowne wnioski.
Tak to wyszło (chropowata powierzchnia, grudki, pęcherzyki powietrza):
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Muszę kupić, albo lakier POLIURETANOWY (nie akrylowy) albo lakier NITRO, albo rozrzedzać lakier poliuretanowo-akrylowy zwykłą wodą, nie acetonem.
Może jeszcze uda się to doczyścić samym acetonem, nie próbowałem, muszę to sprawdzić, może się coś uratuje...
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: jaskiniowiec »

Lakier poliuretanowy w wersji "do podłóg" jest materiałem ogólnodostępnym. Polecam firmy Dragon. Ta firma (niestety Krakowska) oferuje generalnie gówniany towar, ale...w tym przypadku akurat dobrze. Tzn...jest to lakier rzadki, dość mocno rozcieńczony. Ale za to po lekkim dodaniu acetonu świetnie przesącza materiał. Sama powłoka potem jest bez zastrzeżeń...
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: Projekt FURIA (FURORE) - rakieta FURIA XB - fi 19 mm

Post autor: tineo »

Ostatnio mam kompletny brak weny i czasu... Muszę się ogarnąć i popychać projekt dalej do przodu. Miałem nadzieję na pierwsze loty już w październiku, A tymczasem uda się może dopiero na wiosnę...
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
ODPOWIEDZ