Nowy Projekt

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Witam ponownie w nowej odslonie!

Po utracie ostatniej rakiety postanowilem zabrac sie za wiekszy projekt.
Najwiekszym wyzwaniem bedzie tutaj dla mnie dual deployment.
Spadochron Drouge bedzie w czesci boostera rakiety wyrzucany w apogee.
Spadochron glowny wyzwalany na wysokosci 200m.
Electronics bay w srodkowej czesci rakiety bedzie zawieral arecorder, ktory bedzie sterowal ladunkami.
Silnik?
24mm klasa F producenta Cesaroni. Jeszcze sie zastanowie ktory, a moze ktore ;)

Wstepny projekt, juz po kilku zmianach:

https://zapodaj.net/2290b8825dea7.jpg.html

Pozdrawiam!
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Nie wierze, ze prawie 3 lata minely od mojego ostatniego posata... tyle czasu uplynelo odkad poprednio bawilem sie w rakietnictwo mimo tego i dalej marze o podrozach w kosmos... w zwiazku z koronawirusem (niestety albo i stety) mam teraz wiecej czasu na dokonczenie mojego projektu. Wszystkie elementy mam w domu od zeszlego postu, a rakieta lezy niedokonczona. Uwazam to za porazke... Lecimy???!!!
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowy Projekt

Post autor: stansz »

hej.
Dobrze, że wróciłeś do starej pasji. Z rakietą straconą czy zawieszoną na drzewie - witaj w gronie rakietowców , którzy opłakują (no bez przesady) swoje rakiety. Czytam z ciekawością. No i będziemy wymieniali się wieściami i konstrukcjami
Moja konstrukcja ; też planuję ,ze poleci na czymś mocniejszym.
=====
Zbych
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Model po kolejnych zmianach. Kombinuje jak kot za szafa, bo po 3 latach jakos duzo ulecialo, a wyglada na to, ze ostatniego projektu nie zapisalem i takowy tworzy sie praktycznie od nowa wraz z odswiezaniem wiedzy. Szczegoly juz wkrotce.
Załączniki
Fresh Pro.jpg
Fresh Pro.jpg (265.75 KiB) Przejrzano 9577 razy
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Troche szczegolow, komentarze mile widziane.

Rura kartonowa 54mm.
Glowica z PVC, reczna robota, troche ciezka ale pancerna ;)
Zdecydowalem sie narazie na single deployment z silnika ze wzgledu na prostote rozwiazania.
Spadochron nylonowy 18", posiadam Nomex (fire blanket) i mysle go uzyc skoro juz jest na stanie.
Zastanawiam sie nad olinowaniem, mam linke levlarowa bodajrze 0.5mm (wytrzymalosci nie pamietam) oraz kevlar o wytrzymalosci do 100kg i zastanawialem sie czego uzyc? Czy zastosowac rowniez tasme do tego zestawu? czy na sztywno bedzie ok?
Mam dwa silniki, ktore chce wyprobowac:
- Cesaroni WHITE - F32-12A
- Cesaroni WHITE THUNDER - F59-12A
Posiadam zestaw Cesaroni Pro-29 wiec za sinikiem beda dwa 'spacer'y' w 'case', ktory moze pomiescic 4 ziarna - przepraszam za angielszczyzne ale po 13 latach za granica ciezko mi sie czasem wyslowic...
Wszystkie parametry chce zarejestrowac arecorderem, gdyz jestem szczesliwym posiadaczem 2-och sztuk ;)
Oryginalnie rakieta miala ladowac na dwoch spadochronach dlatego glowny w chwili obecnej jest w dolnej czesci rakiety.
W kolejnych jej wersjach jest plan aby na dole byla pilotka na dole, a na gorze spadochron glowny.
Stateczniki z balsy oklejone papierem z drukarki (nie wiem dlaczego tak je zrobilem zamiast okleic tkanina i epoxy...) ale praktycznie gotowe.
Jak cos pominalem dajcie znac. Zdjecia dodam na dniach.
Pozdrawiam i zycze wysokich lotow!
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Kilka fotek.
Załączniki
New Pro.jpg
New Pro.jpg (1.01 MiB) Przejrzano 8786 razy
New Pro3.jpg
New Pro3.jpg (915.31 KiB) Przejrzano 8786 razy
New Pro2.jpg
New Pro2.jpg (826.02 KiB) Przejrzano 8786 razy
Tomi
**
Posty: 40
Rejestracja: środa, 26 sie 2015, 11:28

Re: Nowy Projekt

Post autor: Tomi »

Rakieta prawie gotowa.

Mam tylko kilka pytan do osob bardziej doswiadczonych.
1. Blokada silnika przed wypadnieciem (od strony dyszy). Jakie rozwiazanie byscie zaproponowali przy tej konstrukcji (zdjecie ponizej)?
2. Zamierzam odpalic rakiete z druta. Posiadam 2m stalowego preta fi 7mm. Planuje wbic go w ziemie na glebokosc 20-30cm? Czy da rade takie rozwiazanie?
3. Gdzie umiescic przelotki do preta? Jedna miedzy statecznikami, druga w polowie dlugosci rakiety? Jak dlugie powinny byc przelotki?

Z gory dzieki za odpowiedzi i zainteresowanie.

Pozdrawiam!
Załączniki
aft end.jpg
aft end.jpg (204.59 KiB) Przejrzano 8413 razy
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Nowy Projekt

Post autor: qwertyalfa »

Na pytanie co do blokady silnika nie jestem w stanie odpowiedzieć, gdyż nie znam takiego rozwiązania jak na zdjęciu :?

Drut powinien być dobrym rozwiązaniem, ale będziesz musiał znaleźć jeszcze coś do podparcia rakiety, tak aby znajdowała się trochę nad ziemią - dzięki temu płomień z silnika nie spowoduje uszkodzenia ani osmolenia rakiety. Warto jeszcze dać coś niepalnego pod spód, żeby na przykład trawa się nie zapaliła.

Ja przelotki montuję tak: jedna na samym dole, przyklejona do korpusu i nasady statecznika, a druga w okolicach środka ciężkości. Dolną daję dłuższą, takiej długości jak statecznik u nasady, a górna to tak około 3cm. Jak dotąd u mnie to działało bardzo dobrze.

Powodzenia :D
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Nowy Projekt

Post autor: placydo »

Jaki tam masz układ odzysku? Pamietam, że chlopaki z Krakowa wspominali, ze stalowy pręt może mieć wpływ na układ odzysku bazujący na czujniku pola magnetycznego.
Silnik mozesz zabezpieczyc wkrecajac srube z duzym lebkiem obok tak, zeby ptrzytrzymywala silnik. Lub blaszka jak tutaj:
https://concretedog.blogspot.com/2017/0 ... motor.html
ODPOWIEDZ