Rakieta Infinity

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Witam!
O tej rakiecie już wspominałem w innym wątku, czas chyba jednak opisać coś więcej w sprawie samego pojazdu. :smile:
Rakieta Infinity powstała w celu testowania ICS'a, czyli układu, który między innymi ma kierować lotem rakiety na spadochronie (w kształcie skrzydła paralotni) i zbierać dane. Inne cele sterowania rakiety na razie pozostawiamy w sferze planowania.

Rakieta dość prosta, rzekłbym, szablonowa, wykonana z laminatu szklano-epoksydowego, wzmacniana włóknem węglowym.
Ma za sobą trzy loty, w tym dwa z ICS'em, na silniku klasy I (500 i 700 metrów) i jeden na silniku H (350 metrów).

Obecnie rakieta przechodzi pewne zmiany.
Konstrukcja, jak mówiłem, dość szablonowa, około 1,3m wysokości, średnica 75mm, silnik klasy K, masa pustego korpusu to obecnie około 1,5kg.
Rakieta docelowo z ICS'em ma latać na pułap 2,5km z prędkością około Mach 1.

Do testowania ICS'a w mniej ambitnych lotach posłuży natomiast mniejsza, tekturowa rakieta latająca na 300m, o niej jednak rozwodzić się nie będę. :smile:
Na razie testowaliśmy jedynie czujniki i układy logiczne ICS'a, nie sterowaliśmy spadochronem w praktyce. Pierwsze testy z odpowiednim spadochronem i aktywnym sterowaniem powinny zacząć się już za tydzień. :smile:

Nagranie ze startu na 700m:
https://www.youtube.com/watch?v=69ctv7Tpufo
Obrazek

A lot na 2,5km, mam nadzieję, odbędzie się do 20 lipca. :smile:

Pozdrawiam,
Dawid Pieper
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Kończymy prace nad nową rakietą - Infinity2.
Wykonana jest z włókien szklanych i węglowych.
Mały eksperyment, głowica wykonana jest w osnowie aramidowej. Co to będzie? Zobaczymy.

Rakieta ma 75mm średnicy, ok. 2,2m wysokości.
Po malowaniu i szlifowaniu zważę ją i podam masę. No i wyślę zdjęcia. :)
A rakieta swój pierwszy lot wykona 1 października na poligonie w Strzepczu.
Drugi lot, już następnego dnia, na Festiwalu Meteora, w Toruniu. Zakładając oczywiście, że rakieta poprzedni lot przetrwa. :D

W obydwu lotach rakieta będzie napędzana przez wykonany specjalnie dla niej silnik w klasie K.
Spodziewamy się pułapu ok. 2,5km przy prędkości ok. Mach 1.

W przypadku obydwu lotów, spróbujemy sprowadzić rakietę do miejsca startu, przy użyciu spadochronu w kształcie skrzydła paralotni.

Pozdrawiam,
Pajper
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Witajcie.
Dzisiaj podjęliśmy pierwszą próbę startu rakiety Infinity2.
Masa startowa 5kg, 1,7kg paliwa.
Przewidywany pułap określiliśmy na 2,8km przy prędkości Mach 1,1.
Przy okazji lotu, podjęliśmy pierwszą próbę zapłonu silnika przez system radiowy ICS. Zapłon przebiegł bezproblemowo.
Rakieta zaczęła swój lot wzorowo, bardzo stabilnie.
Niestety, ciśnienie w silniku było wyższe od przewidywanego. Rakieta w ciągu 0,4s rozpędziła się do prędkości 180m/s, przyspieszenie 88g. Po chwili doszło do uszkodzenia silnika i zerwania jego mocowania, jak i wypalenia górnej części. Silnik, który dostał przeciwny ciąg, spadł z wysokości ok. 120m na ziemię, przebijając wyrzutnię, mocowanie i wbijając się głęboko w grunt. Prędkość upadku wyniosła ok. 220m/s.
Reszta rakiety kontynuowała lot balistyczny, lądując nieopodal. Tak więc, eksperyment można uznać za nieudany, ale, jedno dobre, zarówno system pokładowy działał, jak i zapisał i wysłał radiowo wszystkie dane.
Tak więc, ICS wzorowo, a zawiódł silnik.

Pozdrawiam,
Pajper
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta Infinity

Post autor: verex »

pajper pisze:Po chwili doszło do uszkodzenia silnika i zerwania jego mocowania, jak i wypalenia górnej części. Silnik, który dostał przeciwny ciąg, spadł z wysokości ok. 120m na ziemię, przebijając wyrzutnię, mocowanie i wbijając się głęboko w grunt. Prędkość upadku wyniosła ok. 220m/s.

Pozdrawiam,
Pajper

Dawid, silnik został na wyrzutni i fizycznie nigdy z niej nie zszedł. Rakiete napędziła siła eksplozji silnika i wyrwanej zatyczki. Z 3 zasady dynamiki która zapewne znasz, idealnie widać, ze silnik został wgnieciony w wyrzutnie jako skutek wyrwania zatyczki — ciśnienie silnika wzrosło, co doprowadziło do wyrwania zatyczki, która z wielka sila została wepchnięta w rakiete, podziałało to jako siła odrzutu. Jako ze gazy musiały się rozprężyć a siła zadziałała w pionie, to reszta silnika została z wielka siła skierowana w stronę przeciwna do zatyczki - w dół.
Pomyśl, czy możliwe jest, aby silnik z wysokości 120m spadł idealnie w to samo miejsce, w dokładnie takiej samej pozycji tak, żeby wejść między prowadnice wyrzutni?

Krótko mówiąc standardowe cato na starcie, takie samo jak w kwietniowym PST-1 w Drawsku. Postaraj się dojść do tego co było przyczyną eksplozji silnika, aby unikać błędów w przyszłości.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta Infinity

Post autor: stary Leszek »

Chyba verex ma rację.
Bardzo mnie ciekawią szczegóły techniczne Twojego silnika.
Jestem na etapie projektu silnika z laminatu.
Będzie sporo mniejszy, bo ok.400g karmelka, ale nie chciał
bym powielać cudzych błędów.
Ciekaw jestem systemem mocowania zatyczki i dyszy.
Jaki był planowany zacisk, wymiary i z czego jest korpus,
czy wykluczasz ew. nieciągłość lub pęknięcie ziarna?
A może masz jakieś uwagi.
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Witam.
Wygląda na to, że problem znaleziony.
Zła inhibicja, inhibitor nie zakrył całego ziarna.

Co do projektowania. Przewidywałem zacisk początkowy KN=239.
Silnik wykonany z aluminium, 60mm średnicy zewnętrznej, 56mm średnicy komory spalania.

Pozdrawiam,
Pajper
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Infinity

Post autor: jaskiniowiec »

Wystrzelenie zatyczki...W końcu rozumiem skąd to 88g.
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Obejrzeliśmy jeszcze raz silnik i zdjęcia ziarna.
I rzeczywiście, nie wiem, czemu nie zauważyliśmy tego wcześniej, duży obszar przy zatyczce nie był poprawnie zainhibitowany.
Pewnie kwestia szybkości pracy i, niejako, rutyny.
Jeszcze jeden przykład tego, że silniki nie wybaczają pośpiechu i błędów. ;)
Ale, po chwili namysłu, może i dobrze, że rakieta nie poleciała. Bo, dopiero wczoraj wieczorem znaleźliśmy przypadkowy błąd w systemie, który uniemożliwiłby otwarcie głównego spadochronu. :)

Pozdrawiam,
Pajper
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Witajcie w nowym roku! :)
Co z projektem? Mówiąc szczerze, niewiele, dość duże problemy były w ostatnich miesiącach, wiele osób nie miało czasu, a ci, co mieli, no cóż... trochę byli niewidomi albo nie mogli się zgrać. :D
A teraz poważnie, odebrałem trzy silniki na paliwo stałe, które chcemy przetestować na hamowni do 15 stycznia.
Pierwszy silnik ma impuls ok. 500NS i jest niemal idealną kopią naszego pierwszego silnika, z tą różnicą, że ma dyszę grafitową.
Drugi silnik ma impuls ok. 800Ns.
Te dwa silniki chciałbym, jeśli przetrwają oczywiście testy :D , wykorzystać do lotów Infinity2, by przetestować spadochron etc. mam nadzieję, że pierwszy lot w pierwszych dniach lutego, w styczniu nie ma szans, bo się rozjeżdżamy feriowo. :D
Pod koniec lutego / początek marca będę natomiast chciał startować na silniku trzecim, o impulsie wedle SRM 2000Ns. Jeśli to wypali, to można spodziewać się pułapu ok. 1km dla 800Ns i 3km dla 2000Ns (wedle ShizoRocket). :)
Ale, na razie czas na małe testy na hamowni, z nadzieją, że nie skończy się popisowym "BUM".
Swoją drogą, mam prośbę, jeśli ktoś ma jeszcze nagrania z wybuchu na FM, mógłby się podzielić (@Jaskiniowiec)? Z góry bardzo dziękuję...
And I'm looking forward do następnego wpisu z, mam nadzieję, wykresami po udanym teście. :)
Pozdrawiam,
Pajper
pajper
**
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 14 mar 2016, 19:07

Re: Rakieta Infinity

Post autor: pajper »

Dobry wieczór. :)
Dawno niczego nie pisałem, ale projekt jak najbardziej nadal istnieje.
Dokonaliśmy kilku zmian planów co do przyszłości, ale o tym może kiedy indziej.
Na razie o rakiecie Infinity2.

Po październiku zeszłego roku nie była w najlepszym stanie. Naprawiliśmy dolną część korpusu i położyliśmy dodatkowe warstwy laminatu na głowicy, która była już w nie najlepszej formie.
Wymieniliśmy też stateczniki, z tej samej przyczyny jak również drobnej zmiany w gabarytach rakiety.
Jedna z rur tworzących korpus, zbyt poobijana, również wyleciała. :)
W efekcie uzyskaliśmy rakietę o długości 1,67m, wykonaną z włókna szklanego, średnica zewnętrzna 76mm.
Masa pustej rakiety wyniosła 1,8kg.
Najbliższy start planowany jest na sobotę, a raczej dwa starty.

Najpierw chcemy zrobić lot testowy na silniku Wessex.
Przewidywany pułap to 300 metrów, wedle symulacji dokładniej 347, ale jak wiadomo, realia nigdy nie są tak piękne. :)
Prędkość, wedle symulacji, 81 metrów na sekundę.

Jeśli rakieta nie rozpadnie się w drobny mak lub nie ulegnie podobnej dysfunkcji, chcemy zaraz potem przeprowadzić jeszcze jedną próbę, tym razem z użyciem samorobnego silnika.

Napęd o impulsie całkowitym 840NS wedle symulacji wyniesie rakietę na pułap 1187m przy prędkości 201m/s, więc realnie pewnie koło 1000-1100 m.

Teraz pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że to się uda. :)

Z pozdrowieniami,
Dawid Pieper
ODPOWIEDZ