Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Ostatnimi czasy za sprawą sukcesu AGH Space Systems, zainteresowała mnie tematyka gondoli badawczych wystrzeliwanych rakietami, inaczej zwanymi CanSatami.
Postanowiłem więc we własny sposób podejść do problemu i zbudować odpowiednią konstrukcję.
W ten sposób powstała myśl budowy (mam nadzieję) serii rakiet przeznaczonych do wynoszenia ładunków na określone pułapy.
Docelowo będą to tanie konstrukcję, których najcenniejszym elementem będzie wspomniany CanSat aniżeli sama rakieta.

Pierwszą rakietą dzięki której mam zamiar wynieść ładunek na pułap, będzie model o wdzięcznej nazwie Krug-1.
Początkowo miała być to możliwie jak najprostsza rakieta, która nawet nie będzie miała systemu odzysku, mówiąc skrótem- miała być to konstrukcja jednorazowego użytku.
Jednak moja koncepcja ze względów ekonomicznych jak i samego bezpieczeństwa delikatnie się zmieniła i pozwoliłem mojemu Krugowi pożyć trochę dłużej.
Wedle moich założeń rakieta wraz z CanSatem będą lądować aż na trzech spadochronach, mianowicie głowica, kadłub i gondola będą miały oddzielne spadochrony.
Prawdę mówiąc znacznie to utrudni odnalezienie wszystkich elementów jednak taki krok znacznie uprościł moją rakietę co było jednym z moich założeń. Myślę, że brzęczyki załatwią sprawę.

Wspomniana gondola będzie trochę uboga jednak przed braniem się za coś większego chciałbym sprawdzić jak to wszystko działa w locie. Docelowo w moim CanSacie (nie wiem czy tą odmianę poprawnie zapisałem Obrazek ) znajdzie się: kamera fullHD, kamera 480p, lokalizator dźwiękowy, lokalizator GPS. Sama gondola będzie miała średnicę niewiele mniejszą od średnicy rakiety- 5,7 cm.
Całość będzie opadać na dosyć dużym spadochronie fi 45 cm. Wszystko po to by przedłożyć lot i móc dłużej cieszyć się pięknymi widokami.

DANE TECHNICZNE Krug-1
Wysokość: 90 cm
Kaliber: 6,1 cm
Masa: 620 g
Pułap obliczeniowy: 450 m

Ostatecznie rakieta jest już ukończona i gotowa do lotu. Start chciałbym zaliczyć jak najszybciej. Mam nadzieję, że poleci w ciągu najbliższych 10 dni :smile:
Załącznik Krug 3D.png nie jest już dostępny
Krug 3D.png
Krug 3D.png (14.69 KiB) Przejrzano 11242 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 22 sie 2015, 22:40 przez Piotrek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakiety serii Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Zdjęcia z budowy Krug-1.
Załączniki
DSC_0192.JPG
DSC_0192.JPG (195.43 KiB) Przejrzano 11241 razy
DSC_0187.JPG
DSC_0187.JPG (178.74 KiB) Przejrzano 11241 razy
DSC_0006.JPG
DSC_0006.JPG (115.11 KiB) Przejrzano 11241 razy
DSC_0167.JPG
DSC_0167.JPG (117.99 KiB) Przejrzano 11241 razy
DSC_0005.JPG
DSC_0005.JPG (122.27 KiB) Przejrzano 11241 razy
DSC_0003.JPG
DSC_0003.JPG (86.2 KiB) Przejrzano 11241 razy
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakiety serii Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Witam ponownie!

Korzystając z końcówki wakacji postanowiłem wybrać się w teren i zająć się tym co bardzo lubię, czyli modelarstwem. Do startu przymierzałem się od dawna jednak miałem awarię kamery a zależało mi na dobrej jakości obrazu dlatego też stwierdziłem, że poczekam aż przyjdzie nowa.

O samych planach lotu nie będę się rozpisywał gdyż wszystko jest napisane w poście powyżej. Dodam tylko, że w moim CanSacie umiejscowiłem kamerę FullHD (Goclever dvr Extreme Wifi), GPS oraz lokalizator dźwiękowy w postaci alarmu okiennego.
Główne założenia zostały spełnione, cansat został wyrzucony z kadłuba za pomocą nitrocelulozy i bezpiecznie wylądował na spadochronie fi 50 cm ok ponad 1 km od miejsca startu. Obeszło się nawet bez używania GPSu gdyż widziałem miejsce lądowania. Bardzo jestem zadowolony z kamery gdyż udało się jej nagrać bardzo ładne widoki.

Komplikacje nastały przy odzysku kadłuba gdyż spadochron zaklinował się i nie otworzył. W konsekwencji kadłub zaliczył glebę jednak koniec końców, z racji jego niewielkiej wagi mocno nie ucierpiał i po naprawie statecznika będzie nadawał się do ponownego startu. Chciałbym też dodać, że zrezygnowałem z odzysku głowicy i pozwoliłem jej swobodnie spadać co było dobrą decyzją bo na ziemię wróciła w idealnym stanie.

Film ze startu i z pokładu CanSata wrzucę niebawem jak wszystko poskładam do kupy. Poniżej jednak zamieściłem kilka fajnych fotek.

Zapraszam! https://www.facebook.com/rrzepp
Załączniki
DSC_0007.JPG
DSC_0007.JPG (193.22 KiB) Przejrzano 11202 razy
widok4.jpg
widok4.jpg (197.64 KiB) Przejrzano 11202 razy
widok5.jpg
widok5.jpg (193.95 KiB) Przejrzano 11202 razy
widok3.jpg
widok3.jpg (189.81 KiB) Przejrzano 11202 razy
widok2.jpg
widok2.jpg (198.86 KiB) Przejrzano 11202 razy
widok1.jpg
widok1.jpg (197 KiB) Przejrzano 11202 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 22 sie 2015, 22:45 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: jaskiniowiec »

Ciekawy patent z głowicą na luzie. Gratulacje za całokształt. Fotki takie jakbym sam tam był :)
Awatar użytkownika
Adi-Ozo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 16 wrz 2011, 23:48

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Adi-Ozo »

Gratulacje, rewelacyjne zdjęcia!
"Przemkną dni zatroskanym rojem, niebo przeszyją nowych statków trasy..."
(_[__]=====/////=====[__]_)
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: gregores »

Cześć, bardzo fajny projekt, super fotki - wielkie gratulacje! :smile:
Czekam jeszcze na video-relację z lotu.
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Fajnie, że zdjęcia się podobały. Nie miałem czasu wcześniej mapisać bo przygotowania do fm15 i te sprawy :)
Ostatecznie rakieta jeszcze raz poleciała, tym razem testowo, bez ładunku, na silniku klasy F. Lot udany.

Poniżej załączam filmy z pierwszego startu z CanSatem (+film z pokładu) oraz drugiego testowego lotu, na koniec wakacji.


start nr 1
start nr 2 kilka ujęć.


Następny lot planuję odbyć na najbliższym LRE, tym razem na większy pułap (silnik klasy H, wessex) oraz bardziej zaawansowany ładunek w postaci lepiej wykonanego CanSata. Mniej więcej tak rysują się plany Kruga-2 :eek:

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: jaskiniowiec »

ROSy?
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Nie, to nie ROSy. W obu startach rakiete napędzały silniki od Tendery (pierwszy start silnik kl G 120 Ns, drugi start F i parametrów już nie pamiętam)
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Seria rakiet Krug- czyli moje podejście do CanSatów.

Post autor: Piotrek »

Po udanych lotach mojego Kruga postanowiłem, że najwyższy czas zbudować jego ulepszonego następce. W dalszym ciągu moim priorytetem będzie maksymalne uproszczenie konstrukcji oraz zminimalizowanie kosztów budowy rakiety.
Tym razem Krug-2 "LUTNIA" będzie dużo większy i cięższy od swojego poprzednika. W zamian za to, do jego kadłuba będę mógł umieścić pokaźnych rozmiarów ładunek ponieważ kadłub będzie miał średnicę 90 mm i będzie dosyć długi. Do napędzenia rakiety zostanie użyty ten sam silnik co w mojej naddźwiękowej Lutni-2.


Dane techniczne:
Masa: 5000 g ( z ładunkiem 6000 g)
Wysokość: 210 cm
Kaliber: 90 mm
Silnik: Krzna-1500 1500 Ns
Szacowany pułap: 2000 m

Materiały, które zostaną użyte do budowy: rury PCV (kadłub rakiety), aluminium (kadłub silnika), drewno (głowica), sklejka, włókno szklane, twarda pianka poliuretanowa


Poniżej zrzuty ekranu z wstępnego projektu rakiety
krog2 3d.png
krog2 3d.png (11.79 KiB) Przejrzano 10970 razy
Krug-2.jpg
Krug-2.jpg (92.04 KiB) Przejrzano 10970 razy
Start planowany jest na okres najprawdopodobniej wakacyjny, natomiast sama rakieta powstanie do końca maja. Myślę, że będzie prezentować się idealnie podczas mojej prezentacji w konkursie Explory 2016 jak i przy stoisku PTR na Pikniku Naukowym w Warszawie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 maja 2016, 11:33 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ