Rakieta Wodna 6.8l

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: FxPlayer »

Witam! :smile:

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, skończyłem budowę najnowszej rakiety 6,8l. Ciśnienie jakie miało być docelowo to 6 bar jednak w wyniku awarii pompki poleciała przy 5,2 bar. Ale za to jak poleciała! Jak wcześniej oszacowałem na podstawie symulacji, wyskokoś maksymalna to około 85-90m którą rakieta osiągnęła po niecałych 5 sekundach. Tak też ustawiony był timer, który wurzucił spadochron w idealnym momencie :grin:

Obrazek
Obrazek

Jednak to co się stało przy drugim starcie, sprawiło że zaniemówiłem. Podczas pompowania, przy ciśnieniu mniej więcej 5,5 bar rakieta eksplodowała. Wybuchły wszystkie trzy moduły na raz. Najlepsze jest to że dzień wcześniej pompowałem każdy z osobna do 6 barów. O ile pierwszy lot był przełomowy, bo wszystko zadziałało jak należy to po drugim locie, nie zostało z niej nic. Póki co muszę psychicznie od tego odpocząć, a później znowu będę szukał kleju który wytrzyma te ciśnienia (i wtedy pewnie znowu się zobaczymy :smile:) Poniżej zamieszczam film z całkowitą relacją z lotów.
Obrazek

A tutaj film:

https://www.youtube.com/watch?v=s6H5eyMWIMk
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 maja 2015, 20:14 przez FxPlayer, łącznie zmieniany 2 razy.
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: wrx »

Witam! :grin:

Bardzo ładny model i lot, dziwne, ze ta metoda łączenia wytrzymała tylko tyle. :?:

Jakiego kleju użyłeś?

Ech, szkoda modelu, bardzo fajny wyszedł...
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: FxPlayer »

W obu przypadkach użyłem kleju epoksydowego, a na zewnątrz wzmocniłem paskami plastiku przyklejonymi klejem cyjanoakrylowym (cos jak superglue).
Najlepsze jest to że dzień wcześniej pompowałem wszystkie moduły do 6 bar (a myslę że mogłyby wytrzymać znacznie więcej)
Ludzie zzagranicy którzy budują rakiety wodne używają kleju ,,PL Premium''.
Jak widać nawet z tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=tGxOnuNxDoQ gościu robi centymetrowe łączenie tym klejem, owija taśmą i już ten moduł jest w stanie wytrzymać ciśnienia rzędu 14bar.
Rzecz w tym, że w Polsce nie da się dostać tego kleju, a kupno na E-bayu nie wchodzi w grę bo przesyłka kosztuje około 50 $ (!)
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: rafciodz »

Fajna rakieta. Taka dopracowana konstrukcja mogłaby cieszyć widownię na pokazach lotu ;). Super.
Free Your Mind
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: wrx »

Witam.
Niestety, popełniłeś 1 błąd, przez co rozpad tej rakiety był kwestią czasu....

Żywice epoksydowe i wszystkie kleje na ich bazie nie kleją PET.

Właściwe te zewnętrzne pierścienie trzymały rakietę " w kupie".

Ja niedawno eksperymentowałem z sylikonem i klejem do tworzyw sztucznych.

Zobaczymy jak będzie....
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: jaskiniowiec »

Fajowo...Taka rakieta i to jeszcze ze spadochronem. Może otworzymy na forum dział rakiet wodnych?
Awatar użytkownika
FxPlayer
*
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: FxPlayer »

jaskiniowiec pisze:Fajowo...Taka rakieta i to jeszcze ze spadochronem. Może otworzymy na forum dział rakiet wodnych?
Jak najbardziej jestem za :D
Marcin 24 lata
Rakietnictwo wodne
Awatar użytkownika
Meteor
*
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 20:49
Lokalizacja: DE

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: Meteor »

Witam,

Do klejenia butelek,tworzenia spoiwa pomiedzy nacisnietymi na siebie tulejami z PET,koledzy z Niemiec urzywaja
Kleju poliuretanowego a do klejenia statecznikow kleju montazowego do szkla i porcelany.
Pod tym linkiem kolega Bäckchen prezentuje tok budowy swej rakiety na zdjeciach:

http://www.raketenmodellbau.org/forum?a ... 869&page=1
Gdybys mial pytania to moge przetlumaczyc.
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rakieta Wodna 6.8l

Post autor: wrx »

[quote="FxPlayer"][quote="jaskiniowiec"]Fajowo...Taka rakieta i to jeszcze ze spadochronem. Może otworzymy na forum dział rakiet wodnych?[/quote]



Jak najbardziej jestem za :grin:[/quote]



Pomysł dobry, tylko czy opłaca się tworzyć dział przy takiej ilości tworzących takie rakiety.... doliczyłem się dwóch...
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
ODPOWIEDZ