Rakieta METEOR 2014

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Adi-Ozo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 16 wrz 2011, 23:48

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: Adi-Ozo »

Kamera będzie patrzeć "w bok"? Dziurki jeszcze nie widzę :wink: Którą wersję Altka od Adrela masz?
"Przemkną dni zatroskanym rojem, niebo przeszyją nowych statków trasy..."
(_[__]=====/////=====[__]_)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Tak, kamera będzie patrzeć w bok. Jest za mało miejsca, żeby ją ustawić pod kątem.
Mam Adrel ALT-USB. Niesamowite jakie to jest maluteńkie! Zgubić w trawie można.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Dzisiaj zrobiłem trochę przy rakiecie.

Zacząłem od skrócenia rury silnikowej, bo okazała się trochę za długa. Jako, że cięcie piłą wyszło okropnie krzywo, postanowiłem splanować rurę na frezarce. Rzecz jasna szybciej i lepiej wyszłoby to na tokarce, ale z braku laku trzeba sobie jakoś radzić. Zeszło na to trochę, ale jak na tą metodę, to dokładność jest więcej niż zadowalająca - rzekłbym nawet, że bardzo dobra.

Obrazek
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=JQ09sHGRjlE
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JQ09sHGRjlE[/youtube]

Następnie zabrałem się za zrobienie przejścia dla zapłonników do komory spadochronowej, oraz gwintów pod haczyki, do których będą zamocowane linki spadochronu głównego oraz pilota.

Obrazek
Obrazek

Pomyślałem, że dobrze byłoby zmniejszyć masę rakiety. Postanowiłem zrobić dwa wycięcia w łączniku, od strony komory z elektroniką. Czynność także wykonałem na frezarce. Frezy są wykonane mniej więcej symetrycznie, więc nie powinno mieć to znaczącego wpływu na lot rakiety.

Na filmie słychać pisk spowodowany frezowaniem przy zbieraniu zbyt dużej ilości materiału. Dalsza obróbka była wykonywana przy mniejszym ubytku aluminium.
https://www.youtube.com/watch?v=8dalaEZqePc
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8dalaEZqePc[/youtube]

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji wyszło na Twoje, Stary Leszku. Musiałem nieco przyszlifować szpic głowicy. Spadła na podłogę i 2mm szpicu się nieco skrzywiło.
Obrazek


Zdołałem także wyjąć rurę z włókna szklanego, którą robiłem kilka tygodni temu pod próżnią. Niestety całość nie wyszła zbyt dobrze. Na powierzchni powstały fałdy. W dodatku całość tak się zamknęła na formie, że musiałem się nieźle natrudzić, żeby zdjąć to z aluminiowego walca na którym rura była nawijana. Na szczęście przydała się prasa hydrauliczna. 12 ton nacisku zdołało wycisnąć aluminiowy walec i zdjąć kompozytową rurę z formy.

Obrazek

Jutro chcę wykonać mocowanie elektroniki i przewiercić otworki wentylacyjne dla Altimaxa. Mam nadzieję, że zdążę także wykonać kopyto dla głowicy - jeśli zdążę, to lot powinien odbyć się we wtorek.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Na temat tego czubka: to nie wyszło na moje, tylko nie uważałeś jak
Rodzice Ci mówili, że trzeba się słuchać starszych.

Nawijałem rurę 70mm o długości 310cm i nie miałem problemu ze zdjęciem
jej z formy. Tylko raz puściłem fuchę - dałem :"oszszędnie"folii i żywica podciekła.
Korzystam z przepisu na "sękacz". jest trochę pracochłonne ale zdejmuje się łatwo.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

stary Leszek pisze:Na temat tego czubka: to nie wyszło na moje, tylko nie uważałeś jak
Rodzice Ci mówili, że trzeba się słuchać starszych.

:D
Nie zmienia to faktu, że głowica z i tak zaokrąglonym nieco szpicem jest tak samo niebezpieczna, jak ze szpicem, który był przed szlifowaniem. To zupełnie nic nie zmienia.

Jeśli już jesteśmy w temacie głowicy, to przeszlifowałem dziś kopyto z włókna szklanego, zrobiłem nacięcia i wkleiłem klejem epoksydowym. Nacięcia w kopycie są po to, by można było je włożyć do stożkowej głowicy. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że "ząbki" które powstały idealnie przylegają do stożka, więc klej trzyma na dużej powierzchni.

Obrazek
Obrazek

Mocowanie spadochronów:
Obrazek
Jutro płytka będzie wklejona na stałe tak, aby ładunek miotający jej przypadkiem nie wyrzucił.

No i udało się zrobić szczelny, dzielony kosz elektroniki: na kamerę i elektronikę ciśnieniową (Altimax + Adrel):
Obrazek

Całość na chwilę obecną wygląda tak:
Obrazek

Jutro wkleję stateczniki, zrobię pachwiny, zamocuję całą elektronikę, spadochrony, silnik.... No i we wtorek będzie można lecieć :).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Zdaje się, że rakieta gotowa do lotu. Ale to tylko złudzenie. Altimax nie widzi zapłonników, a spadochrony ledwo co się mieszczą - do poprawki. Tak więc lot pewnie dopiero w sobotę :(

Kilka fotek:

Spadochrony - po lewej główny, po prawej pilot:
Obrazek

Gwintowanie otworków pod blokadę silnika:
Obrazek

No i tak to wygląda:
Obrazek

I komora Altimaxa z podłączonymi zapłonnikami przeciągniętymi do komory spadochronów:
Obrazek

Altimax:
Obrazek

I efekt końcowy:
Obrazek

Całość wydaje się dziwnie ciężkawa, choć wg projektu masa startowa powinna być równa 1,7 kg.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Winna jest optyka.
Pięć poprzecznych pasków skraca lub poszerza obiekt.
Stosunkowo długa głowica równierz.
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: gregores »

Cześć Damian, z dużym zaciekawieniem obserwuję Twój kolejny projekt.
Świetna relacja z budowy i postępu prac - oby jak najwięcej podobnych prezentacji pojawiało się na forum!
Czekam na pierwszy lot i trzymam kciuki :smile:
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: stary Leszek »

Na zdjęciu pokazujesz spadochrony, które są mocowane do oczek wkręcanych w aluminiowy
blok. Czy oczka są zaspawane? Ponieważ nic nie piszesz o amortyzatorach, obawiam się że
niespawane oczka puszczą. Rakieta ma 1700g, Przy "dobrych'' układach może na takie oczko
działać 20-30kg.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Nie ma sensu zmieniać czegoś, co działa nawet zbyt dobrze. Te same haczyki przeżyły w styczniu otwarcie spadochronu przy pracującym silniku. Nie ma bata, żeby szarpnięcie 20-30kg je uszkodziło.

Spadochrony zapakowałem w nomexowe chusty, żeby osłonić je przed gazami od ładunku wyzwalającego. Zmieniłem też linki spadochronu głównego na nieco chudsze, bo gruba linka kevlarowa 4mm po prostu się nie mieści do ciasnej komory spadochronowej... Niestety nie mogę znaleźć kamery, a przeszukałem już chyba każdy możliwy zakamarek w pokoju... To stawia pod znakiem zapytania film z lotu na wessexie.

Odkryłem też, dlaczego Altimax nie widzi zapłonników - jutro z rana czeka mnie lutowanie złączki na płytce z wyjściami zapłonników. Jeśli pogoda dopisze, to jeszcze jutro rakieta poleci. A jak będzie brzydko, to poleci za tydzień. Najbardziej w tym locie interesuje mnie rotacja, pułap lotu i przetestowanie dzielonej komory spadochronowej.

Kilka zdjęć z robienia pachwin:

Obrazek
Obrazek
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ