Rakieta METEOR 2014

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: jaskiniowiec »

"Nie ma sensu zmieniać czegoś, co działa nawet zbyt dobrze."
Brawo. Dałeś dowód na to, ze jesteś już stary praktyk. Poprawianie dobrego lubi się mścić i zajmuje czas.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Rakieta pomalowana i w sumie, to jest już gotowa do lotu. Pozostaje tylko czekać na ładną pogodę, bo póki co jest okropnie.
Znalazłem także kamerę, więc będzie także film z pokładu.
Faktura farby pozostawia wiele do życzenia, bo elementów z kompozytu nie szpachlowałem i nie szlifowałem zbytnio przez brak czasu, ale już z odległości metra, czy dwóch wygląda pięknie :wink:. Jak znajdę więcej czasu to i rury się wypoleruje tak, że będą jak niczym niezmącona tafla wody :)
Niedocelowo pomalowany na docelowy kolor ;)
Niedocelowo pomalowany na docelowy kolor ;)
meteor2014w malowanie.jpg (40.69 KiB) Przejrzano 7825 razy
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: przemo »

No i piknie ! :smile:
Czekamy na start i relację po udanym locie.
Jaka jest faktyczna masa startowa gotowca?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Rakieta bez silnika waży 1440 gram. Z silnikiem około 2 kg.

Dzisiaj wyruszyłem w teren, co by się przewietrzyć i po miesiącach zwlekania w końcu udało mi się odpalić Meteora. W sumie kameralny wypad, ferie są to i dzieciaków z pracowni wiele nie ma. Łącznie poleciały 3 rakiety - Meteor i dwa focusy.

Obrazek

Rakieta była wyposażona w Altimaxa G2 SD, kamerę MD80, tracker GPS i piszczyk okienny. Ze względu na objętość komory spadochronowej w tej rakiecie postanowiłem wywalić pilota i lecieć tylko na głównym. Altimax pięknie wyzwolił spadochron na pułapie, a ustawiony na wys. 250 m strzał podczas opadania dał sygnał na jakiej wysokości rakieta się znajduje podczas opadania. Kamerka pokładowa filmu nie nagrała, gdyż po prostu wyzionęła ducha. Czas poszukać czegoś lepszego. Piszczyk okienny wysiadł podczas lądowania, chwała Altimaxowi za to że ma wbudowany piskun. Wszystko pięknie, tyle, że w momencie otwarcia spadochronu urwał się umieszczony w głowicy tracker GPS i z pełnej wysokości spadł... i się potłukł, bo nie zwraca współrzędnych. Moja wina że byłem zbyt leniwy żeby zrobić zamknięcie głowicy. Cóż, straty są normalne, kupi się nowy.
Podczas lądowania odpadły dwa stateczniki - też mnie to nie dziwi, bo klejone na chiński epoksyd. Obecnie pracuję nad kompozytowym mocowaniem usterzenia, które powinno być dużo bardziej wytrzymałe i - co ważne - bardzo lekkie.

Film z lotu:
https://www.youtube.com/watch?v=BWtOxTk0vOw
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BWtOxTk0vOw[/youtube]

Obrazek

Rakieta osiągnęła pułap 548 metrów, przy prędkości max. 99,5 m/s

Obrazek
Obrazek

Teraz czas na przygotowanie wersji hybrydowej i lot naddźwiękowy w Drawsku.

Pozdrawiam,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: verex »

Odkopałem temat.
Jak niektórzy wiedzą rakieta ta ma za sobą już drugi lot naddźwiękowy.
Pierwszy, w październiku 2015 na LRE w Drawsku opisałem w tym wątku: http://forum.rakiety.org.pl/lre-drawsko ... nic#p27727

Rakieta nie została odnaleziona po pierwszym locie naddźwiękowym w październiku 2015. Udało się ją odnaleźć dopiero podczas LRE w kwietniu tego roku. Z racji tego że rakieta w żaden sposób nie ucierpiała, to po małych poprawkach lakierniczych oraz wzbogaceniu o trochę lepsze mocowania elektroniki, jak i samą elektronikę, rakieta odbyła wczoraj podczas LRE 10/2016 w Drawsku Pomorskim swój drugi lot naddźwiękowy.

Celem lotu było:
- Przetestowanie amerykańskiego układu TeleMega (spadochrony + telemetria)
- przetestowanie układu eksperymentalnego, który ma lecieć w sobotę w balonie stratosferycznym (Niestety drugi układ z nieznanych mi przyczyn nie chciał współpracować, więc poleciała sama TeleMega.)
- Przetestowanie nowego sposobu inhibitacji paliwa – uprościłem to sobie znacznie, dzięki temu jest szybciej, czyściej i dokładniej
- Nagranie filmu z kamery

Lot odbył się w niedzielę kilka minut po godzinie 12:00 z pasa taktycznego "Mielno" na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Tak rakieta prezentowała się na wyrzutni:
Obrazek

No i tak przebiegł sam start:
https://www.youtube.com/watch?v=iGaMRXhBU0c


W trakcie lotu dane były przesyłane na bieżąco do komputera:

https://www.youtube.com/watch?v=Fy9tM0uTajE


Niestety rakieta na wysokości 3009 metrów z niewiadomych mi przyczyn wyszła z zasięgu i antena już zasięgu nie odzyskała. Całe szczęście zauważyłem gdzie rakieta ląduje i dzięki pilotowaniu Jaskiniowca udało się podjechać i rakietę bez większych problemów odzyskać. Wylądowała bezpiecznie na niedużym drzewie.

Obrazek

Mimo niesprzyjającej pogody i dwóch dość grubych warstw chmur udało się nagrać całkiem fajny film z pokładu rakiety:
https://www.youtube.com/watch?v=EQjbXy3lq-I



Rakieta osiągnęła pułap 3162 metrów z prędkością 385 m/s (Mach 1.1.). Poniżej małe podsumowanie zebranych danych:
Obrazek

Teraz będę się głowił dlaczego TeleMega, na której w mieście jadąc samochodem i mając antenę odbiorczą na balkonie na wys. drugiego piętra uzyskałem zasięg 3 kilometrów, gdzie w mieście jest dużo większe ekranowanie przez liczne zabudowania, a na poligonie sygnał urwał się jeszcze przed osiągnięciem pułapu, i już nie wrócił nawet mimo przyniesienia rakiety tuż pod antenę odbiorczą. Aby to sprawdzić, w ciągu miesiąca lub dwóch pewnie odbędzie się kolejny start TeleMegi, ale na nieco niższy pułap.

Pozdrawiam,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Rakieta METEOR 2014

Post autor: przemo »

Jeszcze raz gratulacje Damian !
Cały lot suuuuper.

Z tymi antenami to na pewno wypowiedzą się fachowcy, ale podejrzewam że w locie miałeś jedną antenę pod drugą, a nie na podobnym poziomie oddalone od siebie w bok jak w teście samochodowym.
No chyba że oddalając się samochodem antenę nadawczą miałeś skierowaną w kierunku jazdy.
ODPOWIEDZ