PETEOR

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: PETEOR

Post autor: stary Leszek »

Patrzę,podziwiam i aż mnie skręca ,że moje rakiety powstają tak wolno.
Dla porównania - jestem ciekawy ile waży korpus rakiety.
Powiedz coś o grafice. Ta którą widzę jest prawie nieosiągalna w moich warunkach.
Czy robił ją profesjonalista, czy Ty sam. A jeśli sam to powiedz jak osiągnąłeś taki efekt.
Tak czy inaczej WIELKIE GRATULACJE.
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: PETEOR

Post autor: Sw21 »

Ja też jestem pełen podziwu dla jakości i tempa z jakim powstaje projekt.Musisz mieć dużo wolnego czasu lub/i dobrze go gospodarować.

Pozdrawiam i udanych lotów życzę!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: PETEOR

Post autor: gregores »

Cześć Panowie dzięki za miłe słowa.
Leszku nie przejmuj się - moje rakiety nie powstają tak szybko, jak mogłoby się wydawać z relacji na forum. Z wykonywaniem tej rakiety walczę już od ponad miesiąca. Nie miałem po prostu wcześniej czasu aby pisać na forum. Pstrykałem tylko fotki z poszczególnych etapów prac. Na razie trudno jest mi określić końcową wagę korpusu. Wnętrze rakiety (systemy rozdziału, spadochrony, moduł elektroniki) pozostaje jeszcze do wykonania. Walka z ciężarem nie jest w tym projekcie priorytetem. Chodzi o przetestowanie rożnych rozwiązań w perspektywie dalszego rozwoju. Ściśle trzymam się projektu wykonanego w OpenRocket, w którym masa rakiety (bez silnika) wynosi około 2200g. Jak będę już miał gotowe wszystkie elementów to dokładnie całość zważę. Malowanie korpusu zajęło mi dobry tydzień. Z bliska można dopatrzeć się pewnych mankamentów - ale ogólnie myślę, że wyszło OK.
Wdając się w szczegóły:
Na korpusie miejsca gdzie powinno znaleźć się logo i napisy obkleiłem taśmą a następnie naniosłem sprayem 3x warstwę srebrnej farby. Wyciąłem wydrukowane na samoprzylepnym papierze A4 litery oraz logo i w pomalowanych wcześniej srebrną farbą miejscach przykleiłem wycinanki. Następnie całość korpusu pomalowałem 3x białym sprayem. Kolejną czynnością po oderwaniu wyklejanek, było czyszczenie tych miejsc rozpuszczalnikiem do usuwania kleju. Okazało się, że klej z wyklejanek przywarł tak mocno, że został częściowo na korpusie – (czynność bezsensowna i pracochłonna). Potem wyklejanie taśmą miejsc, które powinny być pomalowane na czerwono i zabezpieczenie pozostałej części korpusu. Po 3 krotnym malowaniu farbą czerwoną oraz delikatnym szlifowaniu papierem ściernym 1200, końcowe 3x malowanie lakierem bezbarwnym. Tak to w skrócie wyglądało. Metoda jak najbardziej osiągalna w warunkach chałupniczych. Jeśli ktoś ma lepsze bardziej cywilizowane patenty to proszę o sugestie.
SPRAY.jpg
SPRAY.jpg (72.07 KiB) Przejrzano 11436 razy
...CDN

"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: PETEOR

Post autor: Daniel »

Naklejki dobrze zchodzą podgrzane suszarką. Następnym razem polecam zamówić wcięcie w firmie, jest dużo ofert dla modelarzy redukcyjnych. Tną ploterem na czyms podobnym do taśmy izolacyjnej ale ze słabszym klejem, odchodzi latwo i bez śladów a koszt kilku zł.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: PETEOR

Post autor: verex »

Jeśli chodzi o napisy, loga itp to polecę dwie metody:


1) Folia ORACAL + cięcie laserem -> w folii samoprzylepnej która ma niesamowicie mocny klej możemy za pomocą plotera wyciąć zaprojektowane nalepki a następnie z pomocą folii transparentnej (ze słabszym klejem) równo umieścić je na korpusie rakiety. Korzystam z tej metody i choć w przypadku mniejszych czcionek jest to metoda dość uciążliwa, to w przypadku większych zdecydowanie polecam.

2) Papier transferowy + drukarka laserowa -> Konrad w ten sposób zrobił logo PTR na swojej rakiecie. Jeśli masz dobrą drukarkę laserową, to pociągnie też w kolorach inne niż podstawowe. Metoda podobno fajna i przyjemna, a z tego co widziałem efekt bardzo dobry. Papier transferowy można kupić na allegro. Minusem tego rozwiązania jest wymóg posiadania drukarki laserowej - przeważnie w domu mamy zwykłe atramentówki.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: PETEOR

Post autor: gregores »

Czesć, wrzucam kolejne fotki z postępu prac sklejania kosza elektroniki.
Kolejno od lewej poszczególne przedziały na: tracker GPS, kamerkę, UWS, zasilanie UWS, Arecorder, zasilanie Arecordera.
Kosz elektroniki.jpg
Kosz elektroniki.jpg (90.9 KiB) Przejrzano 11361 razy
Kosz elektroniki 2.jpg
Kosz elektroniki 2.jpg (87.58 KiB) Przejrzano 11361 razy
Załączniki
Kosz elektroniki 3.jpg
Kosz elektroniki 3.jpg (86.72 KiB) Przejrzano 11361 razy
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: PETEOR

Post autor: gregores »

Witam po krótkiej przerwie :wink:
W zasadzie wszystkie elementy konstrukcyjne PETEORA zostały już zmontowane. Silnik AL50x400 również jest już gotowy.
Pozostały do wykonania spadochrony z olinowaniem, formy do wykonania ziaren paliwa i oczywiście montaż elektroniki.
I w tym miejscu będzie chyba mały problem, ponieważ nie posiadam jeszcze Arecordera a na dzień dzisiejszy nie ma szans na jego zakup. :sad:
złączki.jpg
złączki.jpg (65.69 KiB) Przejrzano 11324 razy
armatki.jpg
armatki.jpg (67.9 KiB) Przejrzano 11324 razy
kosz elektroniki.jpg
kosz elektroniki.jpg (55.36 KiB) Przejrzano 11324 razy
...CDN... :smile:
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: PETEOR

Post autor: gregores »

W ostatni weekend września wykonane zostały spadochrony do PETEORA.
Na murawie stadionu ekipa testerów przeprowadziła szereg skomplikowanych prób wytrzymałościowych.
Testy zakończyły się pełnym sukcesem- tylko ekipa pod koniec testów była wycieńczona – jednak po uzupełnieniu elektrolitów szybko wróciła do siebie. :smile:
Pół-elipsoidalne czasze spadochronów skonstruowane są z tkaniny ripstop poliamid 39g/m2 oraz linek Dyneema 1mm/110kg.
Spadochron-pilot o średnicy podstawy d=50cm waży 20g, natomiast spadochron-główny d=100cm jest o 45g cięższy.
spad1.jpg
spad1.jpg (116.98 KiB) Przejrzano 11266 razy
spad2.jpg
spad2.jpg (118.12 KiB) Przejrzano 11266 razy
spad3.jpg
spad3.jpg (117.66 KiB) Przejrzano 11266 razy
Wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych testów:....Biało-czerwone to barwy niezwyciężone”....!!!

...CDN...
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PETEOR

Post autor: jaskiniowiec »

No właśnie miałem pisać, ze patriotyczne sa te spadochrony. radosny test, ale i wykonanie i materiały zacne, więc bez obaw! Niebo czeka!
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: PETEOR

Post autor: Sw21 »

Piękne spadochrony,model tez piękny.Gdybym ja mógł na takie sobie pozwolić...
Pozdrawiam!Aleksander
ODPOWIEDZ