Rakieta"PAJĄK" mini

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: placydo »

filipberet pisze:Witam

Znalazłem kilka zdjęć odrzutowca napędzanego silnikiem strumieniowym. W sumie bez skrzydeł to rakietka jak ta lala:D.
Link z opisem: http://www.diseno-art.com/encyclopedia/ ... craft.html

Zamieszczam również zdjęcie rakiety NASA napędzanej silnikiem strumieniowym, oraz lokomotywę z przedmiotowym napędem jako ciekawostkę made in New York :grin:

Pozdrawiam
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rakieta
Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_rakietowy
Silnik rakietowy – rodzaj silnika odrzutowego, czyli wykorzystującego zjawisko odrzutu substancji roboczej, który nie pobiera w trakcie pracy żadnej substancji z otoczenia.
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: filipberet »

Witam

http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_strumieniowy

"Silniki strumieniowe znalazły zastosowanie głównie w technice wojskowej; służą do napędu szybkich manewrującychpocisków odrzutowychdalekiego zasięgu."

"Do rozpędzenia pocisków do odpowiedniej prędkości stosowane sąsilniki rakietowe"

Pozdrawiam



Up Up and Away
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: Daniel »

filipberet pisze:służą do napędu szybkich manewrujących pocisków odrzutowych dalekiego zasięgu."
Jest różnica pomiędzy pociskiem odrzutowym a rakietowym wspomniana przez Placydo.
Do rozpędzenia pocisków do odpowiedniej prędkości stosowane sąsilniki rakietowe"
Samoloty też używają silników rakietowych do startu (JATO) a nie czyni ich to rakietami :wink:
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: filipberet »

Witam

W takim razie, czy ktoś mi powie jak poprawnie nazwać "obiekt" który zostaje wstępnie rozpędzony za pomocą wyrzutni pneumatycznej, następnie załącza silnik strumieniowy, który wynosi ten że "obiekt" na wysokość kilkudziesięciu kilometrów i za pomocą silnika hybrydowego odłączając drugi stopień dalej mknie w przestrzeń aby na wysokości 30 - 40 km otworzyć spadochron i opaść na ziemię.

Czy całość możemy nazwać rakietą??

Odwracając sytuację: obiekt zostaje rozpędzony za pomocą wyrzutni pneumatycznej, następnie załącza rakietowy silnik hybrydowy a finalnie załącza silnik strumieniowy i na wysokości 30 km otwiera czaszę spadochronu i spada na ziemię.

Czy taki obiekt możemy nazwać rakietą, czy też powinniśmy go nazywać pociskiem odrzutowym o napędzie hybrydowym? czy też po prostu pociskiem odrzutowym?? pociskiem nośnym??

Pozdrawiam
Up Up and Away
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: Tofifi »

Jak dla mnie rakieta, to obiekt napędzany za pomoca silnika odrzutowego z tym, że porusza się dzięki pozbywaniu się masy własnej, wykorzystując paliwo i utleniacz posiadany we wnątrz, nie pobierając żadnego z medium z zewnątrz.

Dla tego np, silnik w samolocie jest odrzutowy, ale nie rakietowy (np pasażerskie).
Silnik rakietowy jest z kolei odrzutowym ale pracuje zupełnie inaczej, ponieważ pobiera utleniacz z własnych zbiorników, a nie z atmosfery.

W przypadku kombinowanych napędów tak jak u Ciebie, obiekt wystrzelony z wyrzutni nie jest rakieta sensu strikte, a racze pociskiem ponieważ energia zostaje uwolniona z zwenątrz a nie z zasobów w zbiornikach pojazdu.

Gdy na pewnej wysokości uruchomi się hybryda wówczas można mówić o rakiecie.

Jak jest z tym silnikiem strumieniowym to już nie wiem. W swym wywodzie oczywiscie mogę się mylić ale teoretycznie podałem logiczne uzasadnienie swojej tezy.

Swoją droga to wydaje mi się, że silnik strumieniowy będzie kiepskim rozwiązaniem, w wyższych partiach atmosfery - 20-40km.

Według mnie jesli już tak koniecznie chcesz komplikować systemy napędu to optymalniej będzie, pnemuatyczny-strumieniowy-hybrydy.
Dla tego że im wyżej tym trudniej o utleniacz.

Choć wydaje mi się, że tak duże komplikowanie konstrukcji nie przyniesie pozytywnego efeku z stosuniiuem mocy do masy.
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: filipberet »

Witam

Po głębokiej analizie muszę przyznać, że Placydo ma rację. Rakieta to rakieta i tyle. Wyrzutnia pneumatyczna i (o zgrozo) pocisk nośny o napędzie strumieniowym składają się na oddzielny system, który chcąc jakoś sklasyfikować nazwałem Systemem Rozpędzania Rakiety (SRR).

Pozdrawiam
Up Up and Away
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: placydo »

Fajnie, ze doszlismy do porozumienia.
Mnie do glowy wpadla nazwa "Multi Propulsion Vehicle" MPV ale nie kazdemu podoba sie nazywanie konstrukcji po angielsku.
Jesli wyrazisz zgode, to temat moznaby zmienic na np Pojazd "Pajak" mini i po sprawie.

Co do opisanej przez Ciebie konstrukcji (jako calosci) to mam nastepujaca sugestie - rozbij caly projekt na male, pojedyncze kroczki (zadania).
Np. zanim zaczniesz budowac ten hmm pocisk, pojazd? to w pierwszej kolejnosci wystrzelilbym z tej Twojej wyrzutni cos w rodzaju atrapy zeby upewnic sie, ze system odzysku wytrzyma taki wystrzal, ze masz opanowany system odzysku.
W drugiej kolejnosci moglbys przetestowac odpalanie takowego pojazdu po wystrzeleniu. Moze jakies testy statyczne tego pojazdu (chyba da sie taki silnik rozbujac kompresorem). itd itd

Powodzenia
Awatar użytkownika
filipberet
***
Posty: 97
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 07:36
Lokalizacja: Białystok, Choroszcz

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: filipberet »

Witam
placydo pisze: Mnie do glowy wpadla nazwa "Multi Propulsion Vehicle" MPV ale nie kazdemu podoba sie nazywanie konstrukcji po angielsku.
Ta nazwa kojarzy mi się z minivanem, ale w sumie podobną rolę ma pełnić również ten pojazd tzn. transportową.
placydo pisze: Jesli wyrazisz zgode, to temat moznaby zmienic na np Pojazd "Pajak" mini i po sprawie.
Nazwa faktycznie może wprowadzać w błąd i trzeba ją zmienić. Może Pojazd Startowy "Pająk" (Launch Vehicle). W sumie jest to pojazd z którego będzie startować rakieta Obrazek.
placydo pisze:
Co do opisanej przez Ciebie konstrukcji (jako calosci) to mam nastepujaca sugestie - rozbij caly projekt na male, pojedyncze kroczki (zadania).
Np. zanim zaczniesz budowac ten hmm pocisk, pojazd? to w pierwszej kolejnosci wystrzelilbym z tej Twojej wyrzutni cos w rodzaju atrapy zeby upewnic sie, ze system odzysku wytrzyma taki wystrzal, ze masz opanowany system odzysku.
W drugiej kolejnosci moglbys przetestowac odpalanie takowego pojazdu po wystrzeleniu. Moze jakies testy statyczne tego pojazdu (chyba da sie taki silnik rozbujac kompresorem). itd itd

Powodzenia



Tak też będzie. Powoli do celu.

Ps. Do próbnego uruchomienia silnika planuję użyć wysokowydajnej dmuchawy przemysłowej. Już się w taką wyposażyłem, teraz muszę znaleźć wysokoobrotowy silnik.

Pozdrawiam
Up Up and Away
Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów Polska

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: donPedro »

W "Blackbirdzie" układ napędowy był zmiennocyklowy: tj w zakeresie małych prędkości pracował jako turboodrzutowy, w zakresie bardzo dużych prędkosci przechodził w tryb strumieniowy. Tj. ciąg wytwarzał dopalacz.
Silnik "Blackbirda"
Silnik "Blackbirda"
obraz_2021-09-29_173400.png (201.72 KiB) Przejrzano 2677 razy
Piotr M. Strzelczyk
Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów Polska

Re: Rakieta"PAJĄK" mini

Post autor: donPedro »

Piotr M. Strzelczyk
ODPOWIEDZ