Rakieta Binary One

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Rakieta Binary One

Post autor: placydo »

Równo tydzień temu zacząłem budowę prostej rakiety, którą zdecydowałem się nazwać Binary One (oznaczenie 1 :wink:).
Rakieta napędzana jest silnikiem ROS, ponieważ chciałem stworzyć rakietę, którą można będzie odpalić i 30 razy dziennie. ROS to piękny silnik bardzo bardzo bardzo często nie doceniany.
Na pierwszy ogień poszła głowica wykonana ze styroduru, którego paski połączone zostały klejem epoksydowym. Tak wyglądała po wytoczeniu.:
Obrazek

Następnie zająłem się statecznikami. Wykonane zostały ze sklejki.
Obrazek

Obrazek

Korpus rakiety wykonany został z rury tekturowej zaimpregnowanej lakierem. Całość tuż przed malowaniem wyglądała tak:
Obrazek

Obrazek

A oto efekt końcowy (już po pierwszych startach):
Obrazek

Obrazek

Teraz jeszcze parę filmów:

1) Test odzysku (480kl/s)


2) Pierwszy start w takiej samej ilości klatek:


3) Drugi lot rakiety:


4) Drugi lot rakiety ujęcie drugie:



Rakieta cała i zdrowa. Niedługo kolejne starty.
Jedyne co mnie zdziwiło, to fakt, że rakieta dostała rotacji. Wydaje mi się, że może to być wynikiem niedokładnego zatkania dysz bocznych w ROSie.
Następne starty wyjaśnią w 100% moje wątpliwości.

Serdeczne podziękowania dla Kacpra za cenne rady.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 gru 2015, 21:22 przez placydo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Binary One

Post autor: rafciodz »

Ekstra, a nic się nie chwaliłeś na Drawsku, że zamierzasz coś ten teges i coś zbudujesz :smile:.
Free Your Mind
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta Binary One

Post autor: placydo »

rafciodz pisze:Ekstra, a nic się nie chwaliłeś na Drawsku, że zamierzasz coś ten teges i coś zbudujesz :smile:.
Wtedy jeszcze nic nie planowałem.
Wczoraj odbył się czwarty start. Niestety rakieta zniknęła z oczu. Szukałem wczoraj 2h zanim zrobiło się ciemno. Dziś po pracy kontynuowałem poszukiwania (na filmie widać cały lot - czasem niestety pojedynczy pixel - udało mi się wykreślić lot i nanieść na mapę co poprowadziło mnie w miarę dokładnie do celu. Ostatecznie znalazłem ją (według geoportalu) 279 metrów od miejsca startu. Nauczka, żeby nie kłaść rakiety aż pod takim kątem.
Rakieta wisi na drzewie na wysokości około 10 metrów i jestem w beznadziejnej sytuacji, żeby ją zdjąć. Jutro podejmę kolejną próbę.
2 klatki z ostatniego startu:
Obrazek Obrazek

Wczorajsze i dzisiejsze burze w Kielcach zmniejszają niestety szansę na przetrwanie rakiety.
norteno
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 15:04

Re: Rakieta Binary One

Post autor: norteno »

Odzyskałeś model?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Binary One

Post autor: rafciodz »

Jak nie to kotwiczka na lince i ściągać! :smile: Nie ma co się poddawać, rakietę zbudowałeś, a z drzewem sobie nie poradzisz :wink: Obrazek
Free Your Mind
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta Binary One

Post autor: placydo »

Po 4 ulewnych dniach wreszcie udało mi się odzyskać rakietę. Niestety bardzo ucierpiała podczas prób jej odzyskania i niezbędne będzie ponowne wykonanie jednej części korpusu.


Poniżej wrzucam film ze startu (z super podkładem):


Oraz film z pokładu rakiety:


Miejsce gdzie znalazła się rakieta:
Obrazek

Rakieta już w domu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 gru 2015, 21:22 przez placydo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Binary One

Post autor: rafciodz »

Brawo, za upór i sukces. Czy w połowie lotu na filmiku z kamerki pokładowej nie przesunęła Ci się ona, czy to było uwolnienie spadaka?
Free Your Mind
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta Binary One

Post autor: placydo »

Start 5 i 6 już za nami. Rakieta została odbudowana - urosła o 10cm. Głowica została porządnie zaszpachlowana i przetoczona.
Nowy spadochron też spisuje się ok.

Start numer 5


Start numer 6

Ostatnio zmieniony niedziela, 13 gru 2015, 00:21 przez placydo, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Binary One

Post autor: Adam »

Witam!
Pięknie! Dobra robota! W takim tempie to do jesieni padnie trzycyfrowa liczba startów :grin:
Pozdrawiam!
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta Binary One

Post autor: placydo »

Po dłuższym czasie rakieta Binary One doczekała się nowej głowicy.
Głowica wykonana w technologii druku 3d (ABS) z pojedynczą warstwą zewnętrzną jest lżejsza od poprzedniej konstrukcji o 20 g (poprzednia 72 g).
Obrazek

Obrazek

Sam koniec wydruku (czubek) nie wyszedł najlepiej. Przyczyna została zlokalizowana i nie powinna się już powtórzyć..
Wydruk był bardziej formą testu stąd tak cienka ścianka + 15% wypełnienia.

Przed rakietą jeszcze malowanie. Najbliższy start to jedna z imprez: Kalendarz PTR na 2016 rok
ODPOWIEDZ