SLS GREGORES CONFIGURATION

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: KSard »

Lusterko - to miałem powiedzieć :smile:
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: PIOTR »

Może tez być skrzywiony kadłub (banan) i nie osiowe obciążenia - masy wewnętrzne rozmieszczone nie symetrycznie. Poprzeczne wyważanie ma znaczenie taj jak opony na feldze.
to the open space
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: gregores »

Witam, po przeanalizowaniu dokładnie całej konstrukcji rakiety oraz Waszych sugestii, doszedłem do wniosku, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wywołania ruchu obrotowego rakiety była owiewka z lusterkiem. Na marginesie - powierzchnia rzutu poziomego owiewki to 3,2 cm2 co daje 14% (to dużo) pola przekroju poziomego korpusu wynoszącego 22,9 cm2. Owiewka zamontowana była w górnej części korpusu dokładnie 42 cm nad statecznikami. Przed startem głowica została ustawiona (z mojej nieuwagi) tak, że owiewka znalazła się prawie nad jednym ze stateczników. Wydaję mi się, że podczas startu powodowało to odchylenie i rozbicie nacierającej strugi powietrza na ten statecznik. Doprowadziło to do zaburzeń i nierównomiernego opływu tego statecznika a w konsekwencji do wytworzenia niekorzystnych sił nośnych, powodujących obrót całej rakiety. Jeśli uważacie, że są to błędne wnioski to mnie poprawcie!
owiewka.jpg
owiewka.jpg (13 KiB) Przejrzano 10624 razy
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: gregores »

Witam. Reaktywacja SLS stała się faktem. Rakieta przeszła mały remont. Zostały wymienione elementy, które nie przetrwały próby zimowania na otwartej przestrzeni.
Po odnalezieniu.jpg
Po odnalezieniu.jpg (65.98 KiB) Przejrzano 10589 razy

Nowa głowica, nowe stateczniki sklejkowe – laminowane żywicą L285 na tkaninie szklanej 80g/m2 oraz nowa końcówka rakiety wraz z talią zejściową również laminowana.
W trakcie remontu.jpg
W trakcie remontu.jpg (76.08 KiB) Przejrzano 10589 razy
Przerobiony został korpus z modułem elektroniki, który wraz z głowicą utworzył dodatkowe miejsce dla trackera GPS.
Rakieta jest gotowa do kolejnego lotu.
SLS - reaktywacja.jpg
SLS - reaktywacja.jpg (74.58 KiB) Przejrzano 10589 razy
Przy okazji zastanawiam się czy kolejnym wyzwaniem tej rakiety mógłby być lot na licencję startową RDM klasy 1 ?
Czy gabaryty rakiety: wysokość 980mm, średnica 54mm, masa startowa 1300g oraz własny silnik w klasie H200 o impulsie całkowitym 208Ns - spełniają wymagania lotu na licencję startową klasy1 ?
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: Kacper »

Na I klasę licencji trzeba przeprowadzić prawidłowy lot na silniku klasy H lub I. Gabaryty rakiety nie są istotne, tak że szykuj rakietę na zdobywanie licencji :)
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: gregores »

Witam, wczoraj 25.10.2014 miałem okazję gościć pod Krakowem na weekendowym wypadzie rakietowym.
Na spotkanie to przygotowałem rakietę SLS54 w nadziei zdobycia Licencji Startowej RDM klasy 1.
Poniżej zamieszczam materiał filmowy z lotu:


Rakieta wyposażona została w silnik AL35x300, który napędzał już SLS54 rok temu.
Tym razem został przygotowany silnik w klasie H180 na przewidywany pułap lotu 720m.
Symulacja lotu SLS54.jpg
Symulacja lotu SLS54.jpg (34.82 KiB) Przejrzano 10517 razy
Dane silnika:
Impuls całkowity Ic=198Ns,
Masa paliwa 175g,
Czas pracy t=1,1s

Dane rakiety:
Średnica rakiety 54mm,
Długość rakiety 980mm,
Masa startowa rakiety 1280g,

Rakieta tym razem podczas lotu była cały czas widoczna. Apogeum osiągnęła po 12s natomiast czas opadania na spadochronie wyniósł 91s.
Rakieta bezpiecznie wylądowała 230m od miejsca startu. Lokalizator GPS dokładnie potwierdził współrzędne miejsca startu i lądowania.
Lot SLS54.jpg
Lot SLS54.jpg (50.66 KiB) Przejrzano 10517 razy
Wszystkie urządzenia pokładowe zadziałały prawidłowo.
Jedynie zbyt silne wyzwolenie spadochronu spowodowało niewielkie (3mm) wysunięcie w trakcie lotu korpusu nr2 z 3.
W wyniku tego fragment dolnej części kadru filmu pokładowego nagrał się z pominięciem lusterka.
Szczególne podziękowania dla Jaskiniowca i Kacpra za udział i organizację wczorajszego spotkania.
Pozdrawiam Grzegorz.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2015, 18:36 przez gregores, łącznie zmieniany 1 raz.
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: rafciodz »

Fajny lot, co ciekawe, po zgaśnięciu silnika ustała rotacja - czyżby zależało to od dokładnej zgodności wektora ciągu z osią rakiety? Ale pogodę utrafiliście!
Free Your Mind
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: KSard »

Gratulacje - świetny lot pięknego modelu. :)

Żałuję, że nie mogłem zobaczyć tego osobiście.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: gregores »

rafciodz pisze:Fajny lot, co ciekawe, po zgaśnięciu silnika ustała rotacja - czyżby zależało to od dokładnej zgodności wektora ciągu z osią rakiety? Ale pogodę utrafiliście!
Cześć Rafał, problem już wcześniej w wątku analizowałem.
Doszedłem wtedy do wniosku, że przyczyną rotacji jest owiewka z lusterkiem w zależności od prędkości i przyspieszenia rakiety.
Ale może się mylę?
KSard pisze:Gratulacje - świetny lot pięknego modelu. :smile:
Żałuję, że nie mogłem zobaczyć tego osobiście.
Krzysztof dziękuję, musimy to kiedyś nadrobić! :smile:

Wrzucam jeszcze filmik nagrany przez Kacpra:


I perfekcyjna fotka Jaskiniowca:
SLS_54.jpg
SLS_54.jpg (83.98 KiB) Przejrzano 10502 razy



Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2015, 19:28 przez gregores, łącznie zmieniany 1 raz.
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
Awatar użytkownika
Adi-Ozo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 16 wrz 2011, 23:48

Re: SLS GREGORES CONFIGURATION

Post autor: Adi-Ozo »

Witam,
po pierwsze - wspaniały lot
po drugie - piękna rakieta
po trzecie - świetne nagrania

Rozumiem, że licencja zdobyta?

Gratuluje udanego lotu!
Wydaje mi się, że faktycznie to owiewka miała wpływ na rotację, SLS jak rozumiem jest konstrukcją modułową, może pokusić się o człon bez owiewki z lusterkiem? Przepadnie nagranie OSZ ale sprawa rotacji powinna się wyjaśnić.

Jakie są plany co do następnej konfiguracji/lotu?
"Przemkną dni zatroskanym rojem, niebo przeszyją nowych statków trasy..."
(_[__]=====/////=====[__]_)
ODPOWIEDZ