"Meteorek"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

"Meteorek"

Post autor: malyro »

Witam !
Na wstępie chciałbym wyjaśnić że nie będzie to model redukcyjny Meteora w skali, tylko jego namiastka (proporcjia cz też sposób malowania).Rakieta ( jak i jej poprzedniczki )powstaje z tanich czy też odpadowych materiałów obrabianych bez specjalistycznych narzędzi i urządzeń.
Napędzana silniczkiem - ROS lub 3 ROSY.
meteorek.jpg
meteorek.jpg (30.57 KiB) Przejrzano 12696 razy
Głowica - stożek z papieru ,czubek(końcówka)usztywniony żywicą reszta wypełniona pianką montażową.
2e.jpg
2e.jpg (65.84 KiB) Przejrzano 12696 razy
Korpus - rura tekturowa zaprawiana rzadkim lakierem nitro.Górna część rura w rurze.
1e.jpg
1e.jpg (50.75 KiB) Przejrzano 12696 razy
Okno wycięte na komorę spadochronu.Otwierane przez "KMZ" i serwo modelarskie.
Obrazek
podobnie jak w rakiecie "Serw"
Obrazek
c.d.n
pzdr.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: "Meteorek"

Post autor: verex »

No, no! Świetna rakieta się szykuje! :D

Czekam na dalszą część budowy. 3 Rosy to fajne rozwiązanie.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: "Meteorek"

Post autor: malyro »

Witam !
W hołdzie twórcy - ojcu programu rakiet Meteor prof. Jackowi Walczewskiemu w przeddzień ostatniej drogi (3.07.2013)
Obrazek

Myślę że jeszcze przez wiele ,wiele lat rakiety z seri 'METEOR' będą natchnieniem dla "młodych i starych konstruktorów rakiet".
pzdr.
c.d.n
Awatar użytkownika
Puhacz
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: "Meteorek"

Post autor: Puhacz »

Cześć!

Meteorek całkiem podobny do Meteora.... fajnie wygląda!
Czy mógłbyś napisać coś więcej o układzie wyzwalania? Głównie interesuje mnie czy jest to modyfikacja któregoś UWSa czy od początku Twój projekt? Inna sprawa to sterowanie serwem: podajesz sygnał o określonym wypełnieniu czy serwo jest przerobione "na silnik" i sterowane jakimś timerem? Możesz pokazać schemat? Sądząc po ilości elementów w płytce PCB jest on b. prosty (no chyba że smd po drugiej stronie.....).

Stosuję podobny sposób wyrzutu spadochronu (tj. boczny przez okienko) zainspirowany zapewne (nie pamiętam) którymś z Twoich poprzednich projektów. Nie jestem jednak zadowolony z mojego układu wyzwalania - stosunkowo skomplikowany i czuję że można go uprościć....

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: "Meteorek"

Post autor: malyro »

Witam !
Układ wyzwalania to UWS Jaskiniowca +przerobione serwo "na silnik" z wył.krańcowym .Jest to odbudowana
wersja systemu zastosowana w rakiecie "Serw"z którego byłem zadowolony.Katastrofa przy drugim starcie rakiety "Serw" była spowodowana czynnikiem ludzkim -nie ściągłem gumki opasującej spadochron założonej dla wygody.System zadziałał ,spad wyleciał ale czasza nie mogła się rozwinąć.
Tak zaś będzie wyglądał moduł silnikowy -na jeden ew.3 ROSY
Obrazek
ewentualnie wersja doposażona w pirotechniczny tłoczek i uchwyt do linki
Obrazek
Rosy są dość ciężkie zwłaszcza jak jest ich kilka .Żeby ochronić kartonowy model zespół silnikowy będzie mógł być oddzielony(długa linka) lub odłączony na własnym spadochronie .Lont będzie przekazywał płomień od opóżniacza Rosa.
Chcę zastosować uszczelnienie bocznych dysz dając cienkie gumowe uszczelki pod silnik/i - w końcu silniki będą pracować w dobrze skręconym "jarzmie"
Mam nadzieje że nie przedmucha.
pzdr.
c.d.n
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Meteorek"

Post autor: KSard »

Czy rakieta będzie gotowa na przyszły tydzień?

Można by coś odpalić, jeśli pogoda dopisze :)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: "Meteorek"

Post autor: PIOTR »

malyro pisze: ... Chcę zastosować uszczelnienie bocznych dysz dając cienkie gumowe uszczelki pod silnik/i - w końcu silniki będą pracować w dobrze skręconym "jarzmie" . Mam nadzieje że nie przedmucha ...

Wkręty wyrywa to i uszczelki dmuchnie. Poza tym jarzmo jest aluminiowe. Stawiam że przedmucha :)
to the open space
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: "Meteorek"

Post autor: malyro »

Witam !
Uwzględniłem sugestie Piotra ,oprócz uszczelki - żywica
Obrazek
Tutaj gotowy człon silnika z jednym Rosem
Obrazek
pzdr.
mam nadzieje że uda się Krzysiu :grin:
c.d.n
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: "Meteorek"

Post autor: Kacper »

Wygląda bardzo ładnie. Jaka będzie masa startowa z jednym ROSem? Wydaje mi się, że może ledwo polecieć w konfiguracji z jednym silnikiem. Dysze rozwiercone na 5mm?
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: "Meteorek"

Post autor: malyro »

Witam
No masz oko - dysze trzeba jeszcze rozwiercić.Dlaczego piszesz 5mm ? na czeskiej str.jest 4,5mm.
Masa startowa (1ros)"Bitwa pod Grunwaldem" 1410g.Spróbuje zasymulować w programieOpenRocket - właśnie odkryłem że moge go uruchomić na Mac-u.
Tylko musze powalczyć z dodaniem silnika ROS.
Na małym poligonie wystarczyłaby wysokość do poprawnego zadziałania odzysku,na czymś większym poleci na 3 rosach (1670g)
pzdr.
ODPOWIEDZ