Amelinium

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Re: Amelinium

Post autor: robercik » środa, 24 paź 2012, 20:09

Cześć
Kacper pisze:Zadziwiająca jest tak mała rotacja i to nie przy byle jakim pułapie. Widać stateczniki w supernowoczesnej technologii robią swoje :smile:

He he, technologia właśnie idzie na złom, dlatego pozwoliliśmy sobie na pocięcie urządzeń. Zdecydowałem się na taki dobór materiału ponieważ pozłacane ścieżki po jednej stronie mają w wielu miejscach kształt siatki - jak na papierze milimetrowym. Łatwo więc ręcznie odwzorować identyczny kształt wypiłowując płytkę zgodnie z siatką.
Osoby zainteresowane takim materiałem konstrukcyjnym proszę o kontakt na pw. Nie mam lepszego zdjęcia, ale na tym kadrze siatkę trochę widać: Obrazek

W tej chwili stateczniki nie są naostrzone, tak więc jest spora szansa na poprawienie własności aerodynamicznych modelu.
Docelowo postaramy się dołączyć do rakiety silnik fi 60 mm :grin:

pzdr

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » piątek, 26 paź 2012, 00:09

Prosta - szybka - udana konstrukcja. Jakość filmiku OSZ powala.

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » piątek, 26 paź 2012, 00:14

Cześć
Chciałbym przedstawić wykres lotu Amelinium, otrzymany za pomocą pomiaru przyspieszenia.

Obrazek

Jak już wspominałem, na podstawie pomiaru ciśnienia wysokość wyniosła 1010 m. Na pułapie było spokojnie, tak więc pomierzone ciśnienie nie wzbudza wątpliwości. Na starcie było 1010,6 hPa a na pułapie 8953,0 hPa (średnia po kilkudziesięciu próbkach). Podana wysokość jest liczona ze wzoru dołączonego do cyfrowego czujnika ciśnienia i pokrywa się idealnie ze wzorem atmosfery standardowej, tzw. US standard. Taki wzór zakłada m.in temperaturę 15 stopni, został on opracowany empirycznie na podstwie uśredniania pomiarów.

Jeśli uwzględnimy że na poligonie było 20 st. celsjusza wówczas musimy już użyć tzw. wzoru barometrycznego który uwzględnia temeraturę. Według niego mamy 1038 m. Jest to dobry wzór dla staratosfery, ponieważ zakłada stałą temperaturę niezależnie od wysokości słupa gazu. W troposferze jednak jest z zasady niedokładny. W moim programie symulacyjnym ShizoRocketApplication włączam wzór barometryczny powyżej 12 km wysokości :wink:

Dla troposfery Jerzy wyprowadził specjalny wzór uwzględniający liniowy spadek temperatury ze wzrostem wysokości, na bazie wzoru barometrycznego. Nazwaliśmy go "wzorem troposferycznym Rocket Team Poland". Według niego uzyskaliśmy wysokość 1026 m.

Jak widać różnice są niewielkie. Piszę o tym w związku z lotem KX1, dla tego, że różni producenci altimetrów używają różnych wzorów. Zakładając, że pomiar ciśnienia jest przeprowadzony prawidłowo - wskazania wysokości różnych urządzeń mogą się nieznacznie różnić.

Kilka lat temu próbowałem uzyskać informację od twórców SALTa, jakiego wzoru oni używają, jednak nie chcieli podzielić się informacją. Gdy nalegałem, podali mi pewną wskazówkę - wzór politropowy. Okazało się to jednak ślepą uliczką, wzory politropowe są może dobre do obliczeń silników spalinowych, dla atmosfery dają natomiast potężne błędy. Wzoru tego nie stosuję, sprawdziłem tylko dla ciekawości :grin:.
Jesli dałoby się wyciągnąć pomiar ciśnienia z altimetrów użytych w KX1, stało by się jasne jak jest liczona wysokość :idea:

Zgodnie z akcelerometrami wysokość Amelinium wyniosła 1056 m zakładając kąt startu 87 stopni (mimo że Karol ustawiał wyrzutnię możliwie w pionie, rakieta jednak poszła trochę na bok).

pzdr

tadeusz
PROFI

Post autor: tadeusz » piątek, 26 paź 2012, 13:35

Witam!

Chyba 895,3 a nie 8953,0hPa.

Pozdrawiam.tadeusz

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » piątek, 26 paź 2012, 19:48

Cześć
Przepraszam za przecinek, oczywiście na pułapie było 895,3 hPa .

pzdr

Awatar użytkownika
kbosak
Kontakt:

Post autor: kbosak » czwartek, 4 kwie 2013, 07:39

W Flexipilocie mam wyliczankę jak na wykresach, zgodną z http://en.wikipedia.org/wiki/Internatio ... Atmosphere i 89530Pa daje 1031.33m ;-)
Trzeba dokładnie policzyć błędy zaokrągleń w tych algorytmach na logarytm, bo coś mało Wam wyszło przy 15C...

np tak:

static const float32_t STD_G=9.80665f;
static const float32_t STD_R=287.052f;
const float32_t STD_A1=6.49f/1000.0f;//6.49C/1000m temperature lapse rate (falling)
static const float32_t STD_T0=288.15f;

float32_t altitude=
(STD_T0/STD_A1)*(1.0f-power(P/STD_P0, (STD_A1*STD_R)/STD_G));

float32_t pressure_band_normalized=(P-STD_P0)/(STD_P1-STD_P0);
pressure_band_normalized=saturate(0.0f, pressure_band_normalized, 1.0f);
altitude-=(pressure_band_normalized*ALTI_TroposphereOvershot);
Załączniki
altiplots.xls
(196.5 KiB) Pobrany 167 razy

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » czwartek, 29 sie 2013, 14:48

Cześć
Amelinium2 gotowa do ataku. Wyposażona w silnik 1,6 [kNs] zintegrowany z korpusem ma zadanie zalecieć na około 3 km i przekroczyć 1,4 [Ma] prędkości.

Obrazek

Masa startowa rakiety nie przekroczy 3 [kg]

pzdr

Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI

Post autor: Kacper » piątek, 30 sie 2013, 09:03

Dobry wynik, wiele silników ma gorszy stosunek impulsu do masy niż tutaj cała rakieta :smile:

Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: robercik » niedziela, 15 wrz 2013, 00:14

ześć
Zaraz po locie RTP7 wykonaliśmy wToruniu udany lot naddźwiękowy rakiety Amelinium2.

Obrazek

Rakieta błyskawicznie zniknęła w chmurach. Pierwsze odczyty wskazują, że przyspieszenie startowe wyniosło 42 g, prędkość max. 485 [m/s] (1,4 [Ma]) a wysokość 4 [km] (4040 [m]).
GPS tracker zadziałał prawidłowo i doprowadził grupę poszukiwawczą na miejsce. Dziękujemy kolegom z Kosmonata.net i kolegom z PG za pomoc przy eksperymencie i odnalezieniu rakiety.
Rakieta wylądowała niestety na sośnie, około 2 km od miejsca startu. Musieliśmy się sporo natrudzić, żeby zdjąć ją z drzewa :smile: .
Wkrótce kolejne materiały.

pzdr

Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: andżej » niedziela, 15 wrz 2013, 21:18

Witam,

Popgodę faktycznie trafiliśmy trudną, chmury bardzo nisko, przelotna mżawka. Na loty zdecydowaliśmy się jednak ze względu na brak wiatru i zagrożenia Ppoż.
Rakieta faktycznie znikła w chmurach zaraz po starcie. Na filmie OSZ niewiele widać. Osobiście pomimo tego jestem zadowolony. Arecoder spisał się w locie naddźwiękowym no i pokonaliśmy w końcu magiczne dla nas 2,8km wysokości. Czego chcieć więcej.
Obrazek
Filmy:
http://www.rakiety.pomorze.pl/filmy/V150.by.and.avi
http://www.rakiety.pomorze.pl/filmy/V150.by.PG.mp4
http://www.rakiety.pomorze.pl/filmy/V150_OSZ_short.mov

Pozdr
Andrzej

ODPOWIEDZ