Projekt INTERCELESTIA

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Re: Projekt INTERCELESTIA

Post autor: verex » piątek, 17 sie 2012, 21:57

Wyszlifowałem talię najlepiej jak umiałem. Kładłem szpachle po kilka razy, szlifowałem, mimo to i tak są niedociągnięcia. Masa talii jest znośna, trochę więcej niż przewidywałem, ale w granicach błędu. Talia została dzisiaj pomalowana na kolor pomarańczowy - taki sam jak głowice i górna część kadłubów rakiet.

Jutro jadę do Gdańska wycinać laserem kolejne wręgi na kosze silnikowe (tym razem bardziej przemyślane) oraz stateczniki do rakiet Intercelestia oraz Intercelestia 500. Nieco większe stateczniki poprawią stateczność - po wprowadzeniu dokładnych mas i wymiarów, trochę się skiepściło, więc korzystając z okazji wytnę też owe stateczniki.

Projekcik na jutro prezentuje się tak:
Obrazek

Do poniedziałku skończę spadochrony i być może także kosze silnikowe.

Zdjęcia dam jak będzie więcej nowych rzeczy do pokazania :smile:.

Pozdrawiam!

----
edit: firma była dzisiaj zamknięta (choć na stronie pisze, że czynne w soboty). Tak więc wycinam w poniedziałek.
Ostatnio zmieniony sobota, 18 sie 2012, 13:53 przez verex, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

sebek17-1999
**

Post autor: sebek17-1999 » sobota, 18 sie 2012, 09:03

Witam!
Kolejne ciekawe rakiety! ;) Szkoda że nie mogę być na FM2012, ale mam nadzieję że prześlesz link ze startu INTERCELESTI, i jej ,,braci,,.
Życzę wysokich lotów!

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » środa, 22 sie 2012, 10:04

To już chyba przedostatnia relacja z budowy.

Wczoraj wróciłem z cięcia laserem. Choć niektóre wręgi musiałem docinać ostro nożykiem, bo chłop nie dociął w niektórych miejscach, to i tak wyszło calkiem nieźle. Zrobiłem m.in. większe stateczniki, które poprawią stateczność, nowe kosze pod silnik, by móc wkleić stateczniki w łoże silnikowe, oraz pierścienie redukcyjne, w razie gdybym chciał lecieć na innych silnikach.

Póki co udało mi się skończyć spadochrony, talię i wręgi. Zrobiłem też główną część kosza silnikowego rakiety Intercelestia 100. Dzisiaj będę robił resztę, bo czas goni. Oczywiście elementy na zdjęciach będą wyglądać barwniej jak je skończe :).

Udało mi się zrobić wymienne spadochrony, w razie gdyby był większy wiatr (chociaż pogodynka.pl mówi że będzie całkiem ładna pogoda).

Być może (!) dam dwa układy UWS by zwiększyć szansę na wyzwolenie spadochronu. Jeszcze nie wiem, bo jeden układ trochę się rozkalibrował (dość nieodpowiednie dla niego otoczenie).

Chciałbym przede wszystkim podziękować Tofifi, za częściowe zapoznanie mnie z techniką cięcia laserem oraz "oświecenie" w sprawie łoża, oraz Robercikowi, za możliwość lotu na silnikach 400Ns. :)

A teraz czas na zdjęcia:

1. główny kosz silnikowy rakiety Intercelestia 100, przystosowany do lotu na silnikach 35mm (teoretycznie wejdzie także ROS oraz G50, na których będzie latać na FM).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. Skończona i pomalowana talia rakiety Intercelestia
Obrazek

3. Spadochron rakiety Intercelestia, rozłożony
Obrazek

4. Spadochrony do rakiet Intercelestia. 90cm, 60cm, 50cm i zapasowy 40cm.
Obrazek

Zdjęcia będą jeszcze w następnej (prawdopodobnie już ostatniej) relacji z budowy.

Pozdrawiam!

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI

Post autor: Tofifi » środa, 22 sie 2012, 12:59

Talia wyszła super, nie sądziłem, że uda Ci się tak ładnie ją oszlifować! :wink:
Zastanawia mnie tylko dlaczego stateczniki na 2 fotce są trochę krzywo.
Weź to pod uwagę.

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » środa, 22 sie 2012, 20:01

Tofifi pisze:Talia wyszła super, nie sądziłem, że uda Ci się tak ładnie ją oszlifować! :wink:
Zastanawia mnie tylko dlaczego stateczniki na 2 fotce są trochę krzywo.
Weź to pod uwagę.

To złudzenie. W rzeczywistości jest równo, bo sprawdzałem.

Przy okazji nieco zaktualizuję stan prac, ale bez zdjęć.

Zrobiłem główny kosz silnikowy dla rakiety Intercelestia, oraz wyciąłem w korpusach otwory na stateczniki. Zdjęcia dam jutro bądź w piątek, kiedy się tego nazbiera więcej. Złożyłem także do kupy całą rakietę Intercelestia, oraz Intercelestia 500.

Jutro pozostaje złożenie pozostałych koszy silnikowych, pomalowanie i wklejenie stateczników, no i wpakowanie do środka spadochronów oraz koszy pod elektronikę. Myślę, że już jutro wieczorem rakiety będą skończone.

Rakieta Intercelestia sama zaczęła mnie zadziwiać swoją wielkością. Podczas składania "rosła jak na drożdżach", a razem z głowicą ledwo zmieściła się w garażu (w pionie rzecz jasna).

Do Intercelestii będę potrzebować dość sporej wyrzutni. Mam nadzieję że ktoś na FM będzie takową dysponował i urzyczy mi jej na te dwa loty. ;)

Co prawda w pośpiechu, ale się wyrobię :).

Pozdrawiam!

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » piątek, 24 sie 2012, 21:57

No, widzę że tuż przed FM, życie na forum umarło ;).

Rakiety skończone. Nie mam czasu by wstawiać zdjęcia, więc wstawię wszystkie możliwe materiiały w poniedziałek lub we wtorek, po FM.

Ci co będą, zobaczą na żywo. Oby tylko UWS zadziałał i rakiety poprawnie wylądowały na spadochronach :).

Pozdrawiam!

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » piątek, 24 sie 2012, 22:07

Cisza przed burzą :)
Nie do końca umarło. Pakuje się i jeszcze zerkam na forum. Fajnie, że udało się skończyć rakietę. Co do odzysku, to oby:
- bateria była sprawna
- UWS zadziałał
- nie było zwarcia na zapalniku
- zapalnik odpalił
- ładunek miotający był wystarczający
- rozdzieliło człony
- nie przepaliło linek
- nie przytopiło spadochronu
- nie przyklinowało spadochronu
- nie zerwało linek przy otwarciu

i pewnie coś by sie jeszcze znalazło...

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » piątek, 24 sie 2012, 22:34

Ogólnie rzecz biorąc, główna linka spadochronowa jest osłonięta koszulką termokurczliwą, za radą Tofifi. Więc linka się raczej nie spali. Mam osobiście kilka zastrzeżeń co do umieszczenia elektroniki, ale byłem już tak zmachany, że przekładanie wszystkiego i myślenie na nowo nie wchodziło w rachubę. Poza tym czas gonił, a z garażu wyszedłem o 21.50, więc mówi samo za siebie.

Czas pokaże, czy wszystko jest zrobione jak należy. Z ciekawostek dodam, że na srebrnym pasie rakiety Intercelestia zostały zebrane podpisy osób, które miały swój wkład w pracy nad rakietami (np. pomoc przy spadochronach, czy składaniu koszy silnikowych, oraz sponsor), w tym oczywiście ja. To tak "familijnie" ;).

Wygląda dobrze. Za pare godzin rakiety wystartują i mam nadzieję poprawnie wylądują :).

Co do ciszy przed burzą, zgodzę się :).

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Kontakt:

Post autor: verex » poniedziałek, 27 sie 2012, 09:52

Ci, którzy byli na Festiwalu Meteora, widzieli co się stało z największą Intercelestią. Dla tych którzy przegapili start albo FM, napiszę co się stało.

Po przebadaniu "szczątków" rakiety potwierdziło się to, co myślałem i co potwierdziły osoby będące na FM. Rakieta wystartowała pięknie z wyrzutni, poszła pięknie w niebo, równo, spadochron wyskoczył, a chwilę potem rakieta oderwała się od spadochronu i głowicy i rozbiła się na parkingu samochodowym. Całe szczęście że nie było ofiar :smile:. Spadochron z głowicą wylądowały wg. obliczeń prawie 400 metrów w las. Spadochronu z głowicą nie znalazłem. Jest film z pokładu, lecz plik jest uszkodzony (przy uderzeniu w ziemie karta pamięci wyskoczyła). Postaram się go naprawić i wstawię go na forum jeśli da się go otworzyć.

Szkoda rakiety, ale jest to dla mnie cenne doświadczenie. W przyszłym roku zbuduję tą samą rakietę, ale wyeliminuję błędy konstrukcyjne, dam mocniejsze materiały.

Co się zostało - przetrwał cały kosz silnikowy wraz ze statecznikami, kamera pokładowa, UWS (trzeba przylutować jedną część, ale raczej będzie działał :smile:), bateria.

Intercelestia 500 odbyła jeden poprawny lot na silniku ROS. Szkoda, że nie zdążyłem puścić jej na TSP G50, ale za rok się da.

Intercelestia 100 odbyła 3 starty na silniku ROS. W niedzielę przy ostatnim starcie przechyliła się i poleciała poziomo. ROS miał przecieki przy dyszach bocznych (wszystkich trzech), a kamera była zamontowana w złym miejscu, przez co rakieta była słabo wyważona.

Niedługo wstawię zdjęcia i filmy które nakręciłem podczas imprezy. Prosiłbym także o przesłanie lub wstawienie zdjęć i filmów ze startów największej Intercelestii. Przydałby się moment oddzielenia spadochronu od rakiety. Na filmie z mojej kamery jest to ledwo widoczne.

Przy okazji dziękuję Robercikowi za silnik i jaskiniowcowi za pomoc. Pierwszy raz byłem na takiej rakietowej imprezie, ale już wiem że w przyszłym roku będę na pewno :smile:. Postaram się zbudować jeszcze lepsze rakiety, wyrzutnię i uprościć każdą z konstrukcji tak jak to robi pan Sornowski, któremu także dziękuję za cenne lekcje podczas FM. Miałem okazję spotkać się ze wspaniałymi ludźmi, wymienić się doświadczeniami i przyglądnąć się bardziej skomplikowanym konstrukcjom. Naprawdę świetna rzecz. Bardzo miło będę wszystko wspominać :smile:.

Pozdrawiam!

http://damianmayer.net/intercelestia/fm - zdjęcia, niektóre.

Near Space Technologies
www.nearspace.tech

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » poniedziałek, 27 sie 2012, 15:00

Dziękuję za możliwość poznania osobistego młodego, ambitnego konstruktora rakiet. Szczególnie zaskoczył mnie wysoki poziom zaangażowania się rodziców w kwestie rakietowe. To była rakietowa rodzinka, a nie rodzice z synem :) .
Co do samych rakiet, trudno jest uniknąć błędów. Zawsze coś. Intercelestia właściwie odbyła poprawny lot. Był stabilny, wysoki, nastąpiło wyrzucenie spadochronu...Czy prawie wszystko OK. Niestety właśnie "prawie". Brakło tylko, by linka wytrzymała.

P.S. A mamę Verexa trzymam za słowo, że za rok przyjedzie z własnym modelem.

ODPOWIEDZ