Rakieta Wir

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Rakieta Wir

Post autor: Piotrek »

Witam
Z nudów postanowiłem zrobić małą rakietę na silnik ROS-40.
Wzorując się na Bączku Jaskiniowca chciałem zbudować swój odpowiednik . Stabilność tak samo jak w pierwowzorze miała mieć dzięki obrotom silników ros, dodatkowo do dzioba umieściłem 30g balastu .
W jeden dzień powstał gotowy model...
Kadłub został wykonany z papieru po foli ozdobnej , za głowice posłużyła spalona żarówka . Silnik do korpusu wchodził na wcisk ale dla pewności dałem tekturową przekładkę .


Rakieta miała 800mm długości i 115g wagi (bez silnika... ) oraz 36mm średnicy . Startowała ona z wyrzutni rurowej pod kątem ok 75* . Spadochron był ten sam co w Inwetorze . Za ładunek miotający posłużyło 0,5 g prochu H3.

Start był bardzo dynamiczny, z rury wyleciała z wielkim świstem i po chwili znikła w niebie . Rakieta dość długo ,,wisiała,, w powietrzu po czym wylądowała ok 500m od wyrzutni .
kilka chwil przed startem
kilka chwil przed startem
SAM_0081.JPG (108.89 KiB) Przejrzano 6748 razy
SAM_0080.JPG
SAM_0080.JPG (71.39 KiB) Przejrzano 6748 razy
SAM_0079.JPG
SAM_0079.JPG (43.35 KiB) Przejrzano 6748 razy
Filmik ze startu obok wyrzutni wrzucę jutro Obrazek
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Rakieta Wir

Post autor: Skiba »

Ja bym nie ryzykował i nie dawał ładunku wyrzucającego... Ale jak kto woli :grin: Jak było ze stabilnością? Wszystko dobrze?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Wir

Post autor: Piotrek »

Taaa, rakieta podczas lotu była stabilna tylko na wysokości 50m trochę ją telepneło w kierunku wierzby (tej na filmiku) ale natychmiast wyrównała lot i dalej poleciała prosto i potem majestatycznie opadła na spadochronie .

Oto filmik ze startu Wir-a . Kamerka była ustawiona około 2,5m od wyrzutni .
http://youtu.be/sDTcJ70ntP0
podczas wystrzału
podczas wystrzału
wir start.JPG (23.85 KiB) Przejrzano 6725 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 maja 2012, 10:08 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Wir

Post autor: jaskiniowiec »

A jaka była stabilność aerodynamiczna?
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Wir

Post autor: Piotrek »

Nie będę kłamał i bez bicia przyznam się, że nie wiem... Rakieta była robiona ,,na oko,,
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Wir

Post autor: rafciodz »

Hej.
Udany lot cieszy ale nie podchodzisz do tego jak należy. Przez nieodpowiedzialność możesz napytać sobie biedy, a najbardziej innym.
Modelarstwo rakietowe to nie puszczanie samolocików z kartki w kratkę... To inne konstruktywne podejście do zabawy. Gdzie nudną matmę i nic nie znaczące formułki opowiadane na lekcjach zamieniasz na coś praktycznego.
I do tego świetnie się bawisz.

Sam jestem ciekaw obliczeń jakie dokona np. Open Rocket dla twojej rakiety.
Jak będzie z jej stabilnością teoretyczną ( bez usterzenia ) w porównaniu do praktycznego stabilnego lotu.:smile:

Jeżeli możesz to zmierz poszczególne elementy, wrzuć na wagę. A potem wszystko wpisz w program...

Robione trochę o tylno/dolnej strony ciała - ale będą to wartościowe dane! I twój przypadkowy eksperyment ;-).

A o to też nam chodzi.
Free Your Mind
ODPOWIEDZ