Projekt "Sójka"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Witam!
Wpadłem ostatnio na pomysł skonstruowania rakiety na silniku ROS-40 (ponieważ były i są tanie :razz: ) o nazwie Sójka . W domyśle ma to być rakieta niezbyt wielka, która ma osiągnąć wysokość ok. 500m. Będzie ona w miarę możliwości lekka (bez silnika ok 100g). Zbuduję w 1 serii dwie sztuki, w drugiej tak samo.
Zestawienie części rakiety, materiału z czego jest ona wykonana oraz ważnych czynności:
Kadłub: zwinięta 2-3 warstwowa rura kartonowa klejona szkłem wodnym długości 35-45 cm
Stateczniki: sztuk 3 wykonane ze sklejki "cytrynówki" (sklejka ze skrzynek po cytrusach)
Głowica: toczona z drewna sosnowego o długości 10 cm i wadze 78g (nie jest ona jak na razie toczona w środku, lecz postaram się zmniejszyć jej masę do <20g.)
Silnik: Ros-40 z dyszą rozwierconą do 5mm i zaślepionymi bocznymi dyszami Poxiliną, a na Poxilinę warstwa cyny lutowniczej 1mm
Spadochron: w egzemplarzu numer 1 zwykły spadochron z folii do szklarni o śr. 40cm. W egzemplarzu numer 2 waham się między taśmą hamującą a spadochronem typu latające skrzydło.
System wyrzucania spadochronu: 1g prochu bezdymnego ze ślepaków odpalany z opóźniacza od silnika. Ładunek prochowy znajdzie się w mocnej papierowej rurce o grubości 3mm. Gazy popchną swego rodzaju tłok o długości ok 10cm.
Linki: zwykła dratwa.
Amortyzator(guma): guma do bielizny(firanek?) o szerokości 5mm
Sprzęt pokładowy: Jak na razie nie planuję. Ale w kolejnych egzemplarzach numer 3 i 4 powinny się znaleźć kamera oraz altimetr.
Inne bajery: byś może mała świeca dymna 10 g z mieszanką B&T która będzie kreśliła białą smugę w czasie spadania rakiety :smile:
Malowanie: Czerwony lakier w spreju kładziony na oszlifowaną rurę papierową.
Impregnacja: Nitrocellon kładziony cienką warstwą po malowaniu oraz kolejną warstwą po przymocowaniu stateczników.
Mocowanie stateczników: klej AK20/ klej na gorąco.

Jak na razie nie jestem pewien ostatecznych wymiarów i wagi więc dane podaję orientacyjnie:
Średnica:
wewnętrzna:34mm
zewnętrzna:36mm
Długość: 10-13 kalibrów rakiety
Waga: ok. 200-300g
W miarę postępów prac będę wszystko ładnie uzupełniał i dodawał zdjęcia. :lol:
Pozdrawiam! :grin:
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 kwie 2012, 19:48 przez Skiba, łącznie zmieniany 1 raz.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: ArturroKRK »

Średnica: 34mm
Jeśli się nie mylę sam ROS ma taką średnicę :P więc pewnie rakieta będzie miała ok 36mm ( no ale to żadna różnica )

ROS'a proponuje zaślepić wkrętami ( nie do końca rozumiem po co cyna, która tylko dociaży silnik )

Zamiast dratwy proponuję również jakieś syntetyczne linki, najlepiej zamocowane tak by nie miały kontaktu z odpalanym prochem.

Reszta wygląda w miarę pozytywnie :) Zobaczymy w trakcie pracy co i jak dalej - proponuje wrzucać zdjecia by każdy mógł popatrzeć, sprawdzić i doradzić :)

Pozdrawiam
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Poprawione. Zdjęcia powinny być jeszcze w tym tygodniu, projekt w Open Rocket tak samo. :roll:
Poxilinę zabezpieczyłem cyną dla pewności, aby przypadkiem "nie wyskoczyła" ze swojego miejsca. Nie wpłynie to raczej znacząco na parametry. Silnik "przytył" o ok 2g, więc raczej nie dużo :smile: Pomyślałem o dratwie ponieważ mam do niej największe zaufanie-jeszcze mnie ani razu nie zawiodła w różnorakich sytuacjach. :wink:
Pozdrawiam!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Tofifi »

Plan działań bardzo dobry.

Moje sugestie:
1)Rury zwiń i zaimpregnuj jeszcze przed malowaniem. Przesączając je lakierem dragon wzocnisz je o kilka procent.
2)Dratwa się nada, ale polecam zakupić w sklepie koszulkę termokurczliwą i zatopić w niej dratwę. osłoni ją to przed gorącymi gazami. - w przeciwnym przypadku może się przepalić.
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: PIOTR »

Kadłub: Szkło wodne nadaje się do betonu. Klej korpus /2 warstwy/ na wikol, polimer lub cyjanoakryl.
Stateczniki: Gruba przesada, zastosuj 3 lub 4 warstwy brystolu na wikolu.
Głowica: Obawiam się że pełna głowica będzie za lekka a co dopiero drążona.
Silnik: Czy to oznacza że będziesz lutował dysze na gorąco?
System wyrzucania spadochronu: Ile gazu otrzymasz z 1gr prochu bezdymnego?
Linki: Cienki sznurek lniany lub bawełniany / dratwa/ po zaimpregnowaniu silikonem lub butaprenem jest lepszy od cienkich linek poliestrowych
Amortyzator(guma): odpuść
Inne bajery:
gdzie wstawisz świecę dymną?
Malowanie: najpierw impregnacja potem lakierowanie
Mocowanie stateczników: mocowanie cyjanoakryl, wypełnienie pachwin poliestrowa szpachla samochodowa lub akryl budowlany
Średnica: w jaki sposób zablokujesz silnik w korpusie?

Ciekawy temat
Piotr
to the open space
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Silnik zablokuję drutem który będzie biegł przy stateczniku. Takim jaki jest pokazany w książce pana Elszteina. Nie chce mi się na razie bawić w łoża silnika. :razz: Stateczniki mogą mi się zwichrować więc i tak zastosuję szlifowaną sklejkę. Silniki są już przerobione. Cyna stanowi zabezpieczenie poxiliny, a ta raczej nie ma dużego przewodnictwa cieplnego. Co do gazów, to raczej niczego nie jestem pewien. Jeżeli innym starcza przy większych rakietach 1 płatek nitrocelulozy lub 1-2g prochu czarnego... Po prostu nie ma rady żeby nie zadziałało. To będzie działać jak nabój, popychając tłok, więc i tak jeżeli gazów będzie mało lub zbyt dużo to i tak spadochron wyleci. Co do świecy dymnej, to jej raczej nie zastosuję. Ale jakby miała być to zwisałaby na osobnym sznurku. Mój korpus ma 2 warstwy. Raczej skleję go wikolem bo mordęgą jest zdejmowanie korpusu klejonego szkłem wodnym z trzpienia i do tego ściśniętego gumą. Co do klejenia stateczników: klej na gorąco z usuniętym jego nadmiarem nada się świetnie. Z impregnacją i malowaniem to zastosuje się do uwag. Jeżeli wydrążę głowicę zawszę mogę dociążyć ją ołowiem... w końcu będę mógł w niej zmieścić ok, 70-80g ołowiu.
Przemyślę wszystkie uwagi i zastosuję się do nich. Po prostu słucham się taty który mi pomaga budować rakiety.
Pozdrawiam! :smile:
Edit: Jednak cyny na poxilinie już nie ma :smile:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Witam!
Rakieta ma już kompletny korpus ze statecznikami. Stateczniki pomalowane są na czarno, korpus na czerwono. Sekwencja malowania korpusu przedstawia się następująco: dokładne szlifowanie/lakierowanie bezbarwnym lakierem akrylowym/ malowanie czerwoną farbą w sprayu/szlifowanie/znowu malowanie/bezbarwny lakier akrylowy/ szlifowanie na jak najgładszą powierzchnię.
Waga poszczególnych elementów:
a)3 stateczniki-18g
b)korpus z trzema statecznikami przed malowaniem-40g
c)sam korpus po pierwszym szlifowaniu- 22g
d)Głowice (drewniane, sosnowe) wymiary wahają się od całkowitej długości 10cm do 7cm) :
nr1: waga 34g
nr2. waga 41g
nr3: waga 45g
e)Waga rakiety bez silnika, z najlżejszą głowicą, bez spadochronu, linek i systemu wyrzucania (przed malowaniem :razz: ): 73g
f)Plany ze Space cada(mogą być w przód o kilka gram bo ciężko było znaleźć odpowiednią masę) :
Obrazek
Obrazek
Niepokoi mnie fak że tylko 1,2 kalibrów dzieli środek parcia od środka masy. Wartość ta zejdzie pewnie do ok1-0,9 kalibrów. Najwyżej dociążę głowicę- tak optymalnie ok. 40g. Symulacja pokazuje mi że w czasie 7 sekund rakieta osiągnie 479m. Cóż za optymizm :roll: .
Rakieta poleci w majówkę. Niedługo przyjdzie mi z naprawy telefon więc zamieszczę zdjęcia.
Pozdrawiam! :smile:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Piotrek »

Witam.
Fajna rakieta Ci wyszła , lecz mam kilka pomysłów:
1 W następnym egzemplarzu daj stateczniki o bardziej opływowym kształcie. Dzięki temu jeszcze bardziej zbliżysz się na pułap 500m albo nawet go przekroczysz.
2 zamiast spadochronu daj taśmę hamującą - Twój model jest lekki, jak odleci na spadochronie to możesz go nie znaleźć .
3 czy w programie space cad jest pokazana masa silnika ? jest tak to musisz sprawdzić czy waży tyle samo co ros-40 bo w innym wypadku wyniki będą zawyżone (jeśli np cały silnik ze spacecada waży 60g to po prostu dociąż tył odpowiednią masą aby ważył tyle samo co ros)
4 1,5 kalibra stateczności wystarczy

Pozdrawiam rrzepkaa i życzę wysokich lotów
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Niestety w Space Cadzie nie da się zaokrąglić krawędzi stateczników... Dzięki temu że je szlifowałem papierem ściernym są mniejsze o ok 3-4mm (przy krawędzi końcowej i natarcia). Mają teraz "miły", okrąglejszy kształt dla oka :razz:
Pozdrawiam!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Skiba
***
Posty: 128
Rejestracja: środa, 15 lut 2012, 18:44

Re: Projekt "Sójka"

Post autor: Skiba »

Dodaje więc (nie)oczekiwane zdjęcia.
Korpus ze statecznikami i głowicą:
Obrazek
Sam korpus:
Obrazek
Głowica:
Obrazek
Polakierowana, schnąca głowica:
Obrazek
Start odbędzie się prawdopodobnie w sobotę. Jutro pójdę na bazarek i zakupię jakiś lekki materiał na spadochron (stylon lub coś w tym stylu). System wyrzucania jest prosty w budowie, więc z nim nie powinno być problemu.
Pozdrawiam! :smile:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w pisania postu. Nie może on służyć przeciwko niemu w żadym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
ODPOWIEDZ