Rakieta SUNRISE

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Rakieta SUNRISE

Post autor: verex »

Upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. W piątek dojdą do mnie silniki ROS-40. ''Doomsday'' na nich nie poleci za wysoko biorąc pod uwagę masę modelu.
Tak więc postanowiłem że zrobię lekką rakietę, która poleci na silniku ROS. Rakieta będzie się zwała SUNRISE (wschód słońca) i będzie wykonana z następujących materiałów (lekkich):

- korpus: karton - rura po dokumentach z papieczniczego
- stateczniki: balsa
- głowica: od p. Piotra

Elektronika pokładowa: kamera

Do rzeczy:
planowana waga bez silnika: max. 400g
długość korpusu: 55 cm
długość głowicy: 15cm
średnica: b.d. (średnicę podam jutro - nie wiem jaką średnicę ma ta rura do dokumentów)
silnik: ROS-40
materiał miotający: proch czarny własnej roboty (jak ktoś byłby tak miły to niech mnie oświeci i poda ile tego mam dać, żeby model nie wybuchł :wink:)
Zapalnik: lont wolnopalny visco o dlugości 10cm

Więcej podam jutro.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 gru 2011, 14:17 przez verex, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: ArturroKRK »

Szczerze? zapowiada się ciekawie, aczkolwiek masa 400gram bez silnika to bardzo dużo jak dla ROS'a więc na pułap większy niż 300metrów bym nie liczył.

Popatrz chociażby tutaj http://forum.rakiety.org.pl/fireball-by ... t1407.html

Razem z ROS'em i długością 100cm udało mi się uzyskać 400gram wagi :)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: verex »

ArturroKRK pisze:Szczerze? zapowiada się ciekawie, aczkolwiek masa 400gram bez silnika to bardzo dużo jak dla ROS'a więc na pułap większy niż 300metrów bym nie liczył.

Popatrz chociażby tutaj http://forum.rakiety.org.pl/fireball-by ... t1407.html

Razem z ROS'em i długością 100cm udało mi się uzyskać 400gram wagi :smile:

Wagę palnąłem od tak - nie wiem ile będzie ważyć wszystko, dopiero wieczorem będę wstanie podać jakąś optymalną wagę jak zważę tą tubę. Dzisiaj zamówię jeszcze odczynniki i lont żeby zrobić materiał miotający - w UWS nie będę się bawić, bo samemu budować mi się nie chce, a na pieniądzach nie śpię ;).

Ogólnie byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś napisał ile mam nasypać prochu strzelniczego, żeby model nie wybuchł - nie chciałbym żeby rakieta poleciała, a zamiast lądowania na spadochronie, rozsypała się w powietrzu. Chociaż byłoby to zapewne bardzo efektowne, ale niebezpieczne i szkoda modelu. A i kamery bym pewnie wtedy nie znalazł ;)

Pomyślałem sobie że skoro już i tak w weekend siedzę w garażu i robię ten model, to nie zaszkodzi mi, żeby w przerwach zrobić taki, co poleci na ROSach, a z nim dużo roboty nie będzie ;).
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: PIOTR »

verex pisze: ... Ogólnie byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś napisał ile mam nasypać prochu strzelniczego, żeby model nie wybuchł ...
Jaką objętość gazu otrzymasz z 1grama PCz?
to the open space
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: Kacper »

To ile potrzeba zależy przede wszystkim od jakości prochu. Jeśli jest porównywalny z fabrycznym to 0,5-1g wystarczy. Jeśli będzie się palić jak saletra z cukrem to i 5g nie pomoże.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: verex »

Kacper pisze:To ile potrzeba zależy przede wszystkim od jakości prochu. Jeśli jest porównywalny z fabrycznym to 0,5-1g wystarczy. Jeśli będzie się palić jak saletra z cukrem to i 5g nie pomoże.

Się poeksperymentuje.

Długość korpusu: 45cm
Średnica wew.: 5cm
Grubość ścianek: 2mm
Śrecnia łączna: 54mm

Stateczniki:
A= 8cm
B= 5cm
C= 4cm

Grubość statecznika: 1mm

Głowica: łączna długość około 15cm.

Właśnie jadę do garażu wszystko przygotować.

------edit: 20:06-------

Stateczniki gotowe i pomalowane. Wystarczy oszlifować i przykleić. Przed chwilą złożyłem zamówienie na odczynniki do prochu czarnego (KNO3, SIARKA, WĘGIEL DRZEWNY, LONT VISCO WOLNOPALNY 5m). Silniki też jutro lub w piątek dojdą, tak samo jak i odczynniki i lont.
Teraz jeszcze balsa, silniki E do modelu ''Doomsday'', folia i jeszcze jakieś duperele co się narzucą do koszyka internetowego :smile:
Głowica będzie prawdopodobnie od PIOTRa.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Mufasa
*
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: Mufasa »

Witaj. Zapowiada się na prawdę ciekawie. :wink: Jeśli mogę dać ci małą podpowiedź... ja stosuje proch z lontu visco. Rozcinam kawałek ok 10-15cm długości i u mnie to w zupełności wystarczało (korpus dł. 70cm, fi 4cm). Były próby z domowej roboty prochem ale nie zadowoliły mnie na tyle bym zaryzykował, za bardzo mi szkoda było modelu. Ale może będziesz miał więcej szczęścia. :wink:
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: verex »

Mufasa pisze:Witaj. Zapowiada się na prawdę ciekawie. :wink: Jeśli mogę dać ci małą podpowiedź... ja stosuje proch z lontu visco. Rozcinam kawałek ok 10-15cm długości i u mnie to w zupełności wystarczało (korpus dł. 70cm, fi 4cm). Były próby z domowej roboty prochem ale nie zadowoliły mnie na tyle bym zaryzykował, za bardzo mi szkoda było modelu. Ale może będziesz miał więcej szczęścia. :wink:

Być może zależy od odczynników. Sam jeszcze dwa lata temu bawiłem się trochę pirotechniką - czarny proch z materiałów które były dostępne w sklepach w mieście (siarka ogrodnicza, saletra potasowa z ogrodnika, węgiel grilowy), świece dymne (saletra + puder cukier), mieszanki fotobłyskowe, etc... Teraz wiem że jeśli nie zrobię mieszanki porządnie, to model spadnie i wbije się w ziemię, a tego bym nie chciał. Zamówiłem więc czyste i dobre odczynniki z sklep.strzaly.pl - łącznie powinno z tego dać 750g PCZ (prochu czarnego). 5 metrów lontu visco wystarczy na jakieś 30-40 lotów rakiety.
Jeśli jednak mój PCZ nie będzie się nadawał, to skorzystam z Twojego sposobu :smile:.

I właśnie co do tego mam jeszcze pytanie: 5g PCZ domowej roboty musi wystarczyć na odpalenie spadochronu. Zrobię przed lotem test tego cuda. Pytanie mam jedno, a mianowicie brzmi ono tak - W co ja mam ten proch włożyć? Ten cypek w silniku to opóźniacz, więc proch musi do niego dojść swobodnie, tak? Czy w takim razie mogę to zrobić tak:

Obrazek
W sensie takim, że proch będzie nasypany do rurki PCV zaklejonej z dwóch stron taśmą. Dziurka od spodu, żeby proch mógł się zapalić od opóźniacza.
Tylko to przychodzi mi do głowy. Czy ktoś mógłby zarzucić mi jakiś pomysł jak to inaczej zrobić, albo ew. co w tym zmienić? ;)

A, i przy okazji podam założenia tego "projektu" :)

1. Lot na pułap ~300m
2. Test aparatury wizyjnej (czyt. kamera)
3. Test silnika ROS-40 (nigdy na nich nie pracowałem)
4. Test ładunku prochowego
5. Zabranie w papierowej kapsule zabawki astronauty i dostarczenie go na ziemię w nienaruszonym stanie (kapsuła będzie mieć oddzielny spadochron i będzie wyrzucona wraz ze spadochronem rakiety). - to taki ficzer na dziewiczy lot modelu, hehe :P
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: ArturroKRK »

W sensie takim, że proch będzie nasypany do rurki PCV zaklejonej z dwóch stron taśmą. Dziurka od spodu, żeby proch mógł się zapalić od opóźniacza.
Tylko to przychodzi mi do głowy. Czy ktoś mógłby zarzucić mi jakiś pomysł jak to inaczej zrobić, albo ew. co w tym zmienić? :wink:
Ja na ten "dzyndzel" nasadzałem gumową rurkę z castoramy która pasowała idealnie - wchodziła z odpowiednim oporem i można było do niej wsadzić NC lub PCZ


3. Test silnika ROS-40 (nigdy na nich nie pracowałem)
Proponuje zaślepić boczne dysze śrubami i rozwiercić dyszę główną do 4,5mm ( Brak rotacji = bezproblemowe zejście z wyrzutni - Odsyłam do filmików rakiety Fireball, już to przechodziłem)
4. Test ładunku prochowego
Test ładunku prochowego to ja bym radził zrobić na ziemii gdy rakieta jeszcze się nie rozbiła... Głupio by było stracić sprzęt "wizyjny" gdy się okazuje że prochu jednak było za mało ( lub za dużo)
Awatar użytkownika
Mufasa
*
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Rakieta SUNRISE

Post autor: Mufasa »

Myślę że chyba każdy sposób będzie dobry, jedyny warunek tak jak zauważyłeś to bezpośredni kontakt prochu z opóźniaczem. :wink: Ja zwijałem z kawałka papieru rurkę pasującą idealnie tak by nachodziła na cycek z opóźniaczem, przyklejałem kropelką, wsypywałem proch, trochę ubijałem, zatykałem to papierową kulką którą też trochę ubijałem i już. :wink: nie bawiłem się w estetykę bo i po co skoro raz że tego nie widać a dwa że silnik jednorazowy... :lol:
ODPOWIEDZ