Delirium by Artur

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

Witam po przerwie :)

Na Festiwalu w Toruniu zakupiłem od Piotra piękną głowicę do Delirium pod rurę 122mm. W tym momencie po dzisiejszej "naradzie" z Kacprem postanowiłem zająć się najtrudniejszą dla mnie częścią rakiety - reduktorem. Reduktor wstępnie wykonany jest ze styroduru laminowanego włoknem szklanym od zewnątrz. Niestety taka powierzchnia jest dość nie równa. Dlatego też postanowiłem ją pokryć żywicą epoksydową wymieszaną z mikrobalonami szklanymi które od Kacpra otrzymałem. Następnie całość zeszlifuje na tokarce i wyrównam.

Po przeczytaniu kilku kolejnych postów wstecz stwierdziłem że faktycznie, najlepiej będzie wręgi łoża silnikowego przymocować do korpusu śrubami, co dodatkowo wzmocni całą część silnikową. Poważnie też zastanawiam się nad połączeniem stateczników zarówno z korpusem jak i łożem silnika.

Elektronika pokładowa ( czyt. UWS) czeka na umiejscowienie w rakiecie. Dlatego też kolejnym krokiem jest wykonanie uchwytu pod elektronikę i mocowania ładunku pirotechnicznego ( Nitrocelulozy).

Spadochrony mam 3 szt. o różnych rozmiarach - które dobiorę w zależności od masy gotowej rakiety.

Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

Delirium jako model jest praktycznie gotowa. Zostało mi przymocować teflonowe krążki do wyrzutni szynowej.

Masa startowa około 2200g
Silnik: na początku będzie to Schermuly a później silnik aluminiowy z dyszą grafitową na 200g karmelki sorbitolowej.
Średnica : 122mm górnej części i 84mm części silnikowej.
Wysokość: 160cm

A prezentuje się następująco :smile:
PTR 006mini.jpg
PTR 006mini.jpg (72.91 KiB) Przejrzano 8298 razy

To co mi teraz zostało do zrobienia to:
- pozamykanie komór: silnikowej i transportowych.
- przymocowanie linek od spadochronu i umocowanie spadochronu
- zamocowanie kamer
- zamocowanie uws-a i altimetru
- niespodzianka :smile:

Proszę o wasze opinie, uwagi, pytania :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Delirium by Artur

Post autor: PIOTR »

Sprzęt do robienia czarnych dziur w niebie :smile: Super
Jak zrobiłeś talię zejściową?
to the open space
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

Witaj Piotrze :) No talia zejściowa przysporzyła mi najwięcej problemów. A jak została wykonana? Może napiszę w punktach.

1. Ze styroduru drutem oporowym wyciałem wąskie i długie kawałki . Mniej więcej 3x2x15cm
2. Z tych elementów zeszlifowałem boki pod katem by wyszły kliny. By mozna je było nakleić na obwodzie)
3. Przykleiłem kliny distalem prosto do tuby kartonowej
4. Ręcznie zeszlifowałem zewnętrzą powierzchnie styroduru.
5. Na zewnątrz położyłem laminat szklano epoksydowy.
6. Na powierzchnię talii nałożyłem mieszankę żywicy epoksydowej z mikrobalonami szklanymi . ( lekka pasta wypełniająca)
7. Kacper na swojej maszynie zeszlifował talię żeby była równa.
8. Na koniec pozostało tylko wyrównanie małych dziurek i nierówności szpachlówką wykończeniową.
9. malowanie podkładem i następnie kolorem.

Podrzucę jeszcze niebawem zdjęcia całej konstrukcji by każdy mógł popatrzeć jak to wygląda "od kuchni" :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Delirium by Artur

Post autor: andżej »

Witam,

No widzę że w przyszłym roku to bez rakiety fi=122 wstyd się będzie pokazywać :grin:
Jak tak dalej pójdzie to zacznę beczki po paliwie spawać żeby Was przegonić :grin: .
A tak na serio super rakieta.

Pozdr
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Delirium by Artur

Post autor: KSard »

Pięknie wykonany model :smile:

Trzeba powiedzieć, że poziom konstrukcji nieustannie podnosi się.
Teraz naprawdę nie mamy się już czego wstydzić.
Artur - moje gratulacje !

Będę trzymał kciuki za udany lot Delirium.
Jakie planujesz osiągi na silniku Schermuly?
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

Właśnie niestety biorąc pod uwagę masę rakiety 2,2kg z silnikiem. To na schermulu pułap powinien wynieść około 350-400metrów. No ale schermuly to tylko pierwszy strzał i ewentualne konkursowe na zlotach :) Obecnie jestem w posiadaniu silnika aluminiowego z dyszą grafitową produkcji Kacpra :) Na tym drugim powalcze o nieco większy pułap.

Plus jest taki że część silnikowa ma 80mm średnicy wewnętrznej i 500mm długości... dlatego też można będzie zmieniać łoże silnikowe na inne zwiększając w późniejszym czasie silniki :)
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

Wiadomości z ostatniej chwili :) Delirium powoli zostaje wyposażana w elementy wystroju wnętrza :) obecnie właśnie wklejam przegrody korpusu i komory silnika :) Jeszcze dzisiaj planuje zamocować spadochrony i przygotować kosz na elektronikę... W tym samym czasie schnie sobie kosz na kamerę :)

Jak dobrze pójdzie to jutro wszystko dokończę i być może w sobotę Delirium po raz pierwszy zasmakuje nieba :)


Trzymać kciuki :)
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Delirium by Artur

Post autor: ArturroKRK »

No i stało się :smile: Dnia 27.11.2011r. Rakieta Delirium wzbiła się w przestworza :smile: Lot co prawda nie był zbyt długi czy wysoki - ale nie to było moim celem :smile: Celem było przetestowanie całej konstrukcji, mocowań spadochronów, stateczności itp itd... Na mocniejsze silniki przyjdzie czas na wiosnę :smile:
Rakieta spokojnie na dwóch spadochronach wróciła na ziemię, bez żadnych usterek, praktycznie bez żadnych uszkodzeń :smile:

Rakieta poleciała na silniku Schrmuly z wyrzutni szynowej Krakowskiej grupy PTR .
Na jej pokładzie leciały dwie kamery - niestety ta większa ( nagrywająca w jakości HD nic o dziwo nie nagrała... )

A o to filmik OSZ z kamery "pod nogi"

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B1uu2p3cVXA[/youtube]

PS. Rakieta lądowała na dwóch spadochronach wyciąganych jednocześnie :P Zastosowany został UWS stworzony przez kolegę Jaskiniowca :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lis 2011, 17:04 przez ArturroKRK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Delirium by Artur

Post autor: Tofifi »

Lądowała na 2 spadochronach?
Czyli jaka była elektronika?
ODPOWIEDZ