Jak laminowac glowice

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Jak laminowac glowice

Post autor: Paul »

Witam,

Dotarlo do mnie pytanie odnosnie sposobu laminowania glowic. Oczywiscie nie jest to proste zadanie, ale przy odrobinie "dobrej woli" :wink: i checi , sprawa do przeskoczenia.

Obojetnie z jakiego materialu jest glowica (styropian, styrodur, balsa itd.) sposob postepowania jest identyczny. Ja stosuje tylko i wylacznie zywice epoksydowa L 285 oraz utwardzacz H 285 z czasem krzepniecia 60min. Jako Laminat stosuje wlokno szklane 80g , a dla glowic pow. 60mm srednicy rowniez i 160g.
PICT0015.JPG
PICT0015.JPG (35.22 KiB) Przejrzano 8294 razy
PICT0254.JPG
PICT0254.JPG (94.52 KiB) Przejrzano 8296 razy
Na zdjeciu jest pokazana glowica o srednicy 40mm. Do laminowania zastosowalem wlasnie wlokna 80g. Wlokno wycinamy w ten sposob, by po nasaczeniu zywica i owinieciu glowicy powstala jeszcze zakladka ca. 5.... 20mm. To nie ma az tak wielkiego znaczenia. Po nalozeniu jednej warstwy, nakladamy druga w identyczny sposob. W ktorym miejscu bedzie zakladka rowniez nie ma znaczenia. Oczywiscie wlokno mozna nakladac diagonalnie (45°) Kladzie sie lepiej wokol oraglych (wypuklych oraz wkleslych) powierzchniach.... ale tutaj czychaja pulapki :wink:

Nastepnie przygotowywujemy sobie paski z cienkiej folii o szerokosci ok 4 cm i dlugosci 1,5 srednicy glowicy. Owijamy pierwszy pasek u samej nasady i nastepny, nastepny..... az do samego konca z zakladka ok. 1 cm

Tak przygotowana glowice owijamy (nie za mocno!!!) guma do bielizny tak jak na nastepnym zdjeciu.
PICT0269.JPG
PICT0269.JPG (63.34 KiB) Przejrzano 8296 razy
Teraz pozostaje juz tylko czekac do nastepnego dnia by zobaczyc efekt swojej pracy.
PICT0270.JPG
PICT0270.JPG (50.06 KiB) Przejrzano 8296 razy
Jak zesmy dokladnie pracowali, to efekt powinien tak wygladac :wink:

Oczywiscie powierzchnia nie jest idealnie gladka, na glowicy jest pelno rowkow powstalych od gumy, ale te z kolei sa bardzo pomocne w nastepnym etapie pracy :wink:



Jezeli sa pytania, to prosze pytac !!!



Paul
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak laminowac glowice

Post autor: Bullet »

Chęci i dobrą wolę to ja mam. Nawet w nadmiarze :)

Jak widzę największym moim problemem przy wykonywaniu w tej technologii głowic jest <span style="font-weight: bold">NIEODPOWIEDNIA TKANINA SZKLANA</span>.

Jako że mieszkam w regionie słynącym z żeglarstwa, pytanie w sklepach czy hurtowniach o tkaniny 80g czy nawet 200g wzbudza ironiczne uśmiechy. Nic więc dziwnego że wykonanie głowic o średnicy ok 30 mm było dla mnie mordęgą. Do wykonania używałem 150g matę szklaną gdyż tkaniny jakie udało mi się dostać to min 300g. Zamiast pasków folii używałem taśmy samoprzylepnej.

Ale jak widać dało się.

Obrazek





Niestety ze względu na słabo rozwinięte modelarstwo w moim regionie pozostają zakupy przez internet. Dzięki Paulowi będę wiedział przynajmniej co kupić i jak stosować.



Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki



A pytania ??

Kiedy następne tutoriale ? :)
..:::DAX:::..
******
Posty: 94
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: ..:::DAX:::.. »

A ja mam pytanie jak wygląda ten następny etap pracy ponieważ mam taką głowicę zalaminowaną i zastanawiam się w czym mają być pomocne te rowki od gumy :?: :wink:
mdk5000
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 24 mar 2017, 15:49

Re: Jak laminowac glowice

Post autor: mdk5000 »

Witam Kolegów,
Korzystając z Waszego doświadczenie, czy możecie podać ile należy zmniejszyć średnice kopyta w stosunku do uzyskania finalnego wyrobu, oraz mam gorącą prośbę do kolegi Paul-a aby podał jak dalej obrobić głowicę.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ