Jaka żywica do tkaniny szklanej?

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Robertos
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Kielce

Jaka żywica do tkaniny szklanej?

Post autor: Robertos »

Witam serdecznie.

Mam zamiar zrobić korpus z tkaniny szklanej ale nie mogę się zdecydować na żywice. Która jest lepsza do takiej roboty epoksydowa czy poliestrowa?

Czy lepiej jak ma większą lepkość czy nie?

Jakiej gramatury tkaninę zastosować?

Pozdrawiam.
KYK
**
Posty: 59
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: KYK »

Ja do wzmacniania silników używam maty szklanej o gramaturze 300g/m2 oraz żywicy epoksydowej, nie wiem jaki to rodzaj ale jest o gestości miodu.
Aramis
***
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Polska południowa

Post autor: Aramis »

Witam. Powinieneś użyć żywicy epoksydowej bo dłużej się żleuje czyli dłużej możesz nią operować niż poliestrową. Poliestrowa żeluje już po kilku minutach możesz nie zdążyć położyć tkaniny bo żywica stwardnie . A co do gramatury tkaniny to możesz użyć : 80g/m2 lub 160g/m2, ja takiej używam i jest super
Robertos
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Robertos »

Witam.

Dzięki za informacje. Czas żelowania żywicy poliestrowej to ok 20min. Jak długo schodzi na laminowaniu? ile warstw dajecie? Jakiej żywicy używacie EPIDIAN 5?
KYK
**
Posty: 59
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: KYK »

Na 1" rurke pcv daje 3-4 warstwy maty szklanej nasączonej 25 gramami żywicy epoksydowej której utwardzanie jest zależne od temperatury otoczenia i tak przy 50 stopniach laminat jest już gotowy po godzinie a przy 15 nawet po 3 dniach jeszcze sie lepi :wink: A epidiany chyba niewiele sie od siebie różnią wytrzymałością jedynie co lepkością, bodajże Epidian 5 jest najgestszy.
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Jeśli mówimy o produktach z Sarzyny, to faktycznie epidian 5 jest dobry do laminowania. Jest najbardziej lepki i bodajże najbardziej wytrzymały (zawiera niemal zero rozcieńczalników i plastyfikatorów).

Dzięki wysokiej lepkości oczywiście nie wycieka z laminatu.
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Post autor: PIOTR »

Myślę że jednoznacznej odpowiedzi nie da się sformułować. Wszystko zależy od tego co robisz, w jakich warunkach oraz Twojego doświadczenia. Sam pracuję na różnych. Również na poliestrowej. Właśnie dlatego, że szybciej sieciuje. W lipcu laminowałem rurę balsową. Miałem ukrop w garażu. Zwiniętą, laminowaną i utwardzoną rurę miałem po 20min. Zaleta bo szybko. Wada bo szybko - "zwijałem się jak w ukropie":) Musisz wypracować sobie własny sposób na bazie prób z różnymi żywicami. A odnośnie gramatury tkaniny szklanej zastosowałbym 3 warstwy a 80gr zamiast jednej 300gr. Dokładnie wykonane, wielowarstwowe laminaty są wg mnie mocniejsze.
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Piotr, ja myślę, że chłopak zadając to pytanie potrzebuje konkretnej sprawdzonej porady....



Ja dodam tylko, że w przypadku epidianu 5 w temperaturach okolo 20 stopni masz co najmniej godzinę czasu na laminowanie (im chłodniej, tym więcej). Zgdnie z kinetyką reakcji każde 10 stopni temperatury to około 2x przyspieszenie/spowolnienie reakcji
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

Natomiast ja od siebie dodam iż Epidian 5 jest lepszy do mat ( nie wypływa jak 53 , i mocniej wiąże), natomiast do gęstych tkanin używam żadszego 53 (łatwiej przesączyć gęstą tkaninę i unika się przypadkowych zgrubień).



Tkaniny stosuję 300g - korpus jest tylko z laminatu, bez papieru i balsy, 3 warstwy wystarczają przy średnicy do 40 cm.

Maty 150g stosuję do oklejania styrodurowych głowic i innych elementów o niereguralnych kształtach.



Dodam że to co mi wychodzi jest nienajgorsze, ale pewnie możnaby to lepiej zrobić.
wapniak
*****
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: wapniak »

A ja od siebie dodam, że epidian 5 jest klejem, i tak tez powinien być stosowany. Używanie go do laminowania jest rodzajem masochizmu, całkowicie nieuzasadnionym względami wytrzymałościowymi. Do laminowania są epidiany serii 50, a zwłaszcza w miarę tania żywica 53, Należy tylko stosować dla niej utwardzacz Z1 w proporcji 100 ml żywicy i 14-15 ml utwardzacza.Mierzone strzykawką, lata lateczne wypraktykowane. Kładzie się taki laminacik na kaloryferze zimą i za dwie- trzy godzinki można to szlifować. A gdy zależy na czasie to stosujemy utwardzacz TFF w ilości 40 -50 % objętościowo i mamy twardą żywicę po 2-3 godzinach nawet gdy jest zimno( wiąże już od 5 st celsjusza. A stosowanie mat w modelach rakiet to niepotrzebne wożenie balastu. Oczywiście to moja prywatna opinia, i nie musi być brana pod uwagę.



I oczywiście tkaniny do żywic epoksydowych to te z z literką E , czyli z Pabianic a nie z Krosna. Różnica w pracy jest ogromna. Te bez literki e są pokrywane preparacjami rozpuszczalnymi w żywicach poliestrowych.
ODPOWIEDZ