Maty - pare pytań

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Maty - pare pytań

Post autor: placydo »

Witam znowu ja!

Mam pytanie dotyczące tych 3 tworzyw:

1. Mata szklana

2. Mata węglowa

3. Mata kevlarowa



Bardziej niż gotowe pytania chodzi mi bardziej o ich opis. Które według Was najlepiej nadają się na budowę korpusu rakiety, które mniej. Oczywiście aspekt finansowy również wchodzi w grę.

Zastanawia mnie również wytrzymałość - np balistyczna. Która z tych mat sprawdzi się najlepiej.

A jeśli do tego byłyby linki z instruktarzem jak wykonać taki korpus byłbym bardzo wdzięczny.

Proszę nie odbierać mojego postu jako zapytania leniwca. Jednak z Waszym doświadczeniem liczę się najbardziej!
Grafit_alpha3
Teoretyk
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Serock

Post autor: Grafit_alpha3 »

Chyba nie maty a tkaniny? Maty mają gorsze właściwości wytrzymałościowe, ale kompozyty są bardziej izotropowe (co nie jest bardzo potrzebne).

W temacie o blasze Al nakreśliłem odpowiedź na twoje pytanie.

Najlepsze, bo najsztywniejsze są tkaniny węglowe (chętnie jednokierunkowe). Jednak ze względu na problemy z wytwarzaniem (dobre przesycenie!) 8/10 mieszkanek warszawy nie widzi różnicy. Moje kontakty z włóknem węglowym są ograniczone (wyszło mi kruche i więcej nie wracałem do tematu), ale włókna szklane mi w zupełności wystarczają.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: placydo »

Drogi Graficie

To co za chwile przeczytasz - blagam nie odczytaj tego negatywnie. Te slowa - chociaz dziwnie dobrane - maja w 100% pozytywny wydzwiek. Oczywiscie ocenzuruje co trzeba. Domyslalem sie, ze bedziesz pierwsza osoba, ktora tutaj odpowie.

Dlaczego?

Zacytuje slowa kolegi z ktorym razem wpadlismy w pasje budowania rakiet. Moj kolega - ktory tutaj na forum zarejestrowany nie jest - tak oto skomentowal parenascie razy Twoje wypowiedzi z forum (przytocze te 2 ktore mnie najbardziej rozwalaja i oddaja sedno sprawy) - i tutaj przypominam - wszystko pozytywnie!

"Skur*$^&$ musi pracowac dla NASA"

i moje ulubione:

"Skur*$^&$ uciekl z NASA"

Dzieki za odpowiedz! Jesli bedziesz chcial cos dodac zapewne Robek skomentuje to jeszcze nie raz :wink:
Gość

Post autor: Gość »

Nie za bardzo rozumiem entuzjazm twojego kolegi. Może, trochę przenoszę ducha listy mailingowej aRocket, gdzie sporo aktywnych członków to osoby związane z przemysłem kosmicznym.

Może dlatego, że studiuję coś co mnie interesuje.

Ja w każdym razie nie uważam, żeby moje posty wnosiły coś bardzo nowatorskiego. Większość tych informacji możesz znaleźć w internecie.



W swoich postach staram się nie pisać o sztuczkach wyjątkach, specjalnych właściwościach. Roman Pampuch w książce "Siedem wykładów o ceramice" pierwszy wykład poświęcił tematowi edukacji wyższej. Jednym z ciekawszych wątków jest to, ze rozróżnił stanowczo wiedzę od informacji. Postawił tezę, że masowość informacji powoduje coraz większe problemy z przekształcaniem jej w wiedzę.

Ja staram się przekazywać wiedzę. W tym przypadku już przetrawioną przez umysł fascynata informację.

Dlatego nie pisałem o teorii zniszczenia pierwszej warstwy, współczynniku odporności na kruche pękanie, adhezji, charakterystykach technicznych, włóknach długich i krótkich, i nie zaleciłem zainteresowania się włóknami boru (właściwie to pisząc post średnio połowę czasu tracę na kasowanie tych terminów)



Jeśli cię to zainteresuje to mogę tylko zasygnalizować:

Jeśli chodzi o kompozyty to 80% zależy od tego jak je robisz, a 20% od tego jakie jest zbrojenie. Pewnie przydał by ci się jakiś dobry podręcznik można takie znaleźć w necie, głównie po angielsku.

Z polskich pozycji miałem styczność tylko z "Kompozyty" OWPW



Oczywiście to tylko teoria, druga ważna sprawa w tym jak się robi to pewna kultura techniczna i praktyka. Kompozyty generalnie są wredne i trudne w robieniu. No, ale polacy są w tym dobrzy. Jesteśmy europejską potęgą jeśli chodzi o produkcję łodzi z laminatów.

Skoro już piszę długi i niekoniecznie związany z tematem post to historyjka też będzie. Francuscy producenci łodzi którzy nie wytrzymywali konkurencji ze strony naszych firm urządzili protest. Gwoździem programu było zrzucenie kadłuba bez oprzyrządowania masztów itd. z dźwigu. Laminat nawet nie pękł. Marketingowa porażka.

BTW. dziś dowiedziałem się, ze Polska produkuje około 80% mebli jakie są produkowane w europie.

No i jak dobrze pójdzie to za jakiś czas będziemy europejskimi liderami w eksperymentalnym modelarstwie rakietowym.
wapniak
*****
Posty: 163
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: wapniak »

Tkanina kewlarowa jest paskudna do obróbki przez szlifowanie i lekka jak węglowa, choć węglowa jest mniej wytrzymała, szklana jest cięższa, ale za to dużo tańsza, choć tak samo wytrzymała jak węglowa...

pozdro.
ODPOWIEDZ