Sztuczne mięśnie ze zwiniętej żyłki wędkarskiej - przydatne?

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
ajuc
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 23:27

Sztuczne mięśnie ze zwiniętej żyłki wędkarskiej - przydatne?

Post autor: ajuc »

Witam

natknąłem się na ciekawy artykuł - okazuje się, że ze zwiniętej nylonowej żyłki wędkarskiej można zrobić bardzo silne sztuczne mięśnie reagujące na ciepło.

Streszczenie po polsku. Artykuł po angielsku (z wideo jak to zrobić).

Te sztuczne mięśnie skracają się do 50% przy różnicy temperatur 100-200 stopni C, ale reagują już na małe zmiany temperatur (1.2 % długości na stopień C). Reagują z opóźnieniem poniżej sekundy. Są około 100 razy mocniejsze, od ludzkich mięśni. Wytwarzana moc na kilogram to około 7 koni mechanicznych.

Robi się to tak - zawiesza się odważnik na żyłce zaczepionej do wiertarki/wkrętarki itp, trzyma się odważnik, żeby nie kręcił się względem osi razem z wiertłem. Żyłka skręca się i w końcu zaczyna się zwijać w ciasną spiralę (jak ktoś bawił się w modele samolotów na gumę, to wie, o jaki efekt chodzi). Po całkowitym zwinięciu trzeba podgrzać żyłkę suszarką do włosów - efekt gotowy.

Jeśli wymusić zwijanie się żyłki w spiralę w przeciwną stronę do kierunku obrotów wiertarki to w reakcji na ciepło żyłka się wydłuża zamiast skracać.

Myślicie, że da się to wykorzystać w rakietach? Np do wyzwalania spadochronu?
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Sztuczne mięśnie ze zwiniętej żyłki wędkarskiej - przyda

Post autor: wrx »

Witam, sądzę że można było by to wykorzystać, ale raczej do mniejszych rakiet i w okolicach silnika.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
ODPOWIEDZ