Rury z kompozytu szklanego

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Awatar użytkownika
Darek
**
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 17:50
Lokalizacja: okolice Łasku

Rury z kompozytu szklanego

Post autor: Darek »

Nawiązując do mojego poprzedniego wątku:
http://forum.rakiety.org.pl/zywice-epok ... t2020.html

opiszę teraz technologię produkcji rur z kompozytu. Chodziło mi tu głównie o to aby zrobić rury o idealnie gładkiej powierzchni na zewnątrz dlatego zrobiłem takie formy:
_0011308.JPG
_0011308.JPG (47.94 KiB) Przejrzano 14054 razy
formy te zrobione są z Al, przed ich użyciem posmarowałem je specjalnym woskiem który zapobiega przyklejeniu się żywicy do formy, wosk jest w tej puszce na zdjęciu, do wosku dołączony jest krążek(ten czarny) gąbki do smarowania wosku. Na zdjęciu widać też formę do głowicy zrobioną z czerwonego silikonu. Głowice robiłem też z kompozytu szklanego. Jeśli chodzi o silikon to tu nie trzeba używać wosku, do silikonu to chyba nic się nie da przykleić.
Rury te robiłem specjalnie pod rakietę Rosko-2 na konkurs FM2013, niestety zabrakło czasu i rakiety nie skończyłem.

Technika robienia rur wygląda tak:
do złączonej formy wkładam matę lub tkaninę szklaną następnie za pomocą pędzla z twardym włosem i długą rączką nasączam tkaninę żywicą epoksydową; zastosowałem kompozycję Epidian 52 i utwardzacz IDA.
_0011315.JPG
_0011315.JPG (40.2 KiB) Przejrzano 14054 razy
Tak wyglądają rury po rozdzieleniu form:
_0011370.JPG
_0011370.JPG (43.43 KiB) Przejrzano 14054 razy
tutaj odcinam zbędne kawałki za pomocą mini tarczy korundowej:
_0011393.JPG
_0011393.JPG (42.93 KiB) Przejrzano 14054 razy
a tu widać sklejone dwie rury, do ich sklejenia użyłem tej samej żywicy i tkaniny szklanej, żeby skleić je równo i bez żadnych zwichrowań robię to w formie jak widać na zdjeciu:
_0011397.JPG
_0011397.JPG (50.37 KiB) Przejrzano 14054 razy
a tu "prawie" gotowa rakieta Rasko-2, pomalowana szarą farbą podkładową:
_0011430.JPG
_0011430.JPG (45.43 KiB) Przejrzano 14054 razy
Mówiąc szczerze metoda jest dość pracochłonna i czasochłonna, efekt jest fajny bo powierzchnia rakiety jest gładka i błyszcząca ale biorąc pod uwagę czas który na to poświęciłem nie polecam metody jeśli ktoś chce zrobić szybko rakietę. Ale umiejętności i doświadczenia które się zdobędzie są bezcenne Obrazek
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: verex »

Wow, całkiem nieźle! Wygląda naprawdę profesjonalnie.
Może wykaże się tutaj niewiedzą na temat kompozytów, ale ciekawi mnie dlaczego użyłeś akurat maty szklanej, a nie tkaniny. Przy laminowaniu używa się przecież tkaniny, bowiem ma ona większą wytrzymałość. Napisz proszę, czemu właśnie mata...

Poza tym to kawał dobrej roboty, zarówno z rurami i głowicą, ale przede wszystkim z testami żywic... SZACUN!

Jeszcze jedno pytanie - jak zrobiłeś formę sylikonową do zrobienia głowicy? Ze zdjęcia mogę wywnioskować tylko, że umieściłeś w rurze aluminiowej głowicę i wszystko "zlałeś" sylikonem. Jak jednak potem umieściłeś wewnątrz formy tkaninę/matę szklaną - forma jest rozcinana na połowę?

Pozdrawiam,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: rafciodz »

Też dorzucę się z pytankiem: forma rury wypełniana była czymś od środka, w celu zabezpieczenia się przed oderwaniem się maty od ścianki formy, lub wyciśnięcia pęcherzyków powietrza. Bo mi do głowy przychodził balon/dętka.

Co do głowicy żeby zrobić formę silikonową należy wykonać model tej głowicy i go zalać w formie, silikonem.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
Darek
**
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 17:50
Lokalizacja: okolice Łasku

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: Darek »

Jeśli chodzi o głowicę to zrobiłem model z Al, następnie zrobiłem formę z kartonu i w niej zalałem głowicę silikonem
_0011435.JPG
_0011435.JPG (43.42 KiB) Przejrzano 14032 razy
ale nie polecam takiego sposobu, jest to forma z której wychodzi głowica bez wpustu (zdjęcie)do korpusu rakiety a więc trzeba go dorobić.
Na głowicę z wpustem forma musi być dzielona.
Głowicę z tej mojej formy łatwo jest wyjąć, silikon czerwony ma największą twardość ale jest nieco elastyczny, tak jak twarda guma.
Szczerze powiedziawszy to roboty było sporo a i koszty nie małe. Po tym doświadczeniu wolę jednak kupić gotową głowicę z wpustem, wychodzi wiele, wiele taniej a wybór średnic jaki się chce.
Jeśli chodzi o technikę wykonywania głowicy to wygląda to tak: do formy wkładałem paski maty lub tkaniny o szerokości ok.2-3cm a długości takiej jak głowica, paski układałem na zakładkę i nasączałem żywicą.
Tu zdjęcie maty szklanej z opisem:
_0011437.JPG
_0011437.JPG (65.15 KiB) Przejrzano 14032 razy
Mata do epoksydów musi być proszkowa, widać to na etykiecie, zdjęcie jest z lampą i jest złudzenie, że włókna są ułożone w koło, w rzeczywistości są "rozsypane " przypadkowo i chaotycznie.
Tkanina przy robieniu rurek miała dwie wady:
ta której używałem(160g/m2) była wiotka, jak materiał, więc nie było łatwo docisnąć ją do ścianek formy, trzeba to było robić stopniowo, nasączając ją jednocześnie żywicą która przyklejała ją do formy.
Drugą wadą było to, że włókna w tkaninie są na tyle gęste, że z lepką żywicą "zamykają" bańki powietrza które nie jest łatwo wycisnąć.
Jeśli tkanina leży na metalowej formie a tkanina jest polewana żywicą to żywica musi przesączyć się przez tkaninę i dojść do metalowej formy i dlatego "zamyka" bańki powietrza.
Znalazłem na to sposób, prosty ale pracochłonny; na kawałek folii wylewałem żywicę a następnie paski tkaniny kładłem na żywicę, tkanina w tym wypadku TOPIŁA się w żywicy na tyle wolno, że praktycznie powietrze spomiędzy włókien zostało całkowicie wyciśnięte.
Tak nasączone paski wkładałem na zakładkę do rurki.
Praca bardzo upierdliwa ale po pewnym czasie i kilku próbach można dojść do wprawy.
Dla nerwowych zalecam pracę w samotności i z dala od dzieci bo okazje do użycia nie cenzuralnych słów gwarantowane.

I wtedy też myślałem o tym samym co raciodz - dętka lub balon do środka, ale na szczęście odkryłem matę szklaną i to było to o co chodziło.
Mata mimo, że ma mniejszą gramaturę (100g/m2) jest sztywniejsza od tkaniny i bardziej sprężysta.
Wycinałem z niej kawałek taki żeby jego szerokość była idealnie równa obwodowi formy.
Zwijałem matę w rulon, wkładałem do formy a ona rozwijał się i sama dociskał się do ścianek formy, tu i tam musiałem jej pomóc ale było super.
Następnie trzymając pionowo formę, strzykawką polewałem od góry matę. Żywica powoli spływała w dół nasączając matę a że włókna w macie są luźno ułożone nie "zamykała" baniek powietrza.
Dodatkowo ważne było to, że mata proszkowa jest do epoksydów, trudno mi to opisać ale było widać, że się lubią Obrazek
Kiedy po ok.10-15 min. żywica nasączyła całą matę i zaczęła kapać z dolnego końca formy, wkładałem drugi taki sam kawałem maty który wchłaniał żywicę która już tam była, ewentualne braki żywicy uzupełniałem strzykawką i wyrównywałem prętem z teflonu. Na tym etapie można ewentualnie włożyć także tkaninę.
Taka zabawa z jedną formą trwa ok.1h do momentu gdy żywica zgęstnieje i nie ścieka. W tym czasie trzeba obracać parę razy formę góra-dół aby żywica była równo położona.

Rozpisałem się, ale myślę, że dzięki temu rozwiałem Wasze wątpliwości i odpowiedziałem na pytania.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: Tofifi »

Jakiego silukonu używałeś do zrobienia formy pod głowice?
Ile on kosztuje i gdzie można kupić?
Awatar użytkownika
Darek
**
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 17:50
Lokalizacja: okolice Łasku

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: Darek »

Użyłem PLASTOSILU M-56, tani to on nie jest, 1l z utwardzaczem i przesyłką kosztuje ok 90zł; tu namiar na sklep:
http://www.sklep.silikonypolskie.pl/pro ... -56,2,9042


[rafciodz] Żeby było w jednym poście to dodam inne miejsce. Gdzie ja się akurat zaopatrywałem w silikon i żywicę do odlewania małych głowic:

http://www.progmar.waw.pl/silikon-mm922 ... -p-48.html
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: rafciodz »

Zapytam jeszcze może o miejsce zaopatrzenia w tkaniny szklane - do żywic epoksydowych? Jakieś namiary na sklepy w sieci?
Free Your Mind
Awatar użytkownika
Darek
**
Posty: 32
Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 17:50
Lokalizacja: okolice Łasku

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: Darek »

Tutaj kupisz tkaninę szklaną za ok.3-4zł/m2 ale musisz kupić całą rolkę, najmniejsze ok.10kg.
http://www.e-sklep.krosglass.com.pl/eSk ... 469,).aspx
Tutaj kupisz za ok.23zł/m2 ale możesz kupić nawet 1m2
http://sklep.epoxtech.pl/19-tkaniny-szk ... -interglas

Kupiłem w jednej i drugiej firmie dla porównania takie same tkaniny tj.150g/m2 w krossglass i 160g/m2 w epoxtech, różnica jest taka, że ta 150g jest bardziej sztywna od tej 160g, istotne jest też to, że w tej 150g poszczególne włókna szklane są szersze i bardziej oddalone od siebie niż w 160g. Efekt jest taki, że 150 jest "ażurowa" natomiast 160 bardziej zwarta, ale jak już napisałem mimo to mniej sztywna od 150.

Widać to na zdjęciu:
_0011449.JPG
_0011449.JPG (64.7 KiB) Przejrzano 13979 razy
po lewej 150 po prawej 160
Awatar użytkownika
sław
Modelarz FAI
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 7 mar 2013, 23:58

Re: Rury z kompozytu szklanego

Post autor: sław »

Cześć
Ja robię zakupy w:http://havel-composites.com/home.html?newlang=pl
Wszystko w jednym miejscu. Od ładnych poru lat tyko tam kupuję i jestem zadowolony.
ODPOWIEDZ