Tkanina szklana vs węglowa

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Adam »

Tofifi pisze: - porównując tą samą gramaturę co będzie lżejsze?
-co będzie sztywniejsze?
Węglówka będzie i lżejsza i sztywniejsza o ile jedyną zmienną będzie rodzaj materiału tkaniny czy maty.
Wadą węgla jest duża kruchość ale w dobrze zrobionym kompozycie włókna nie pracują na zginanie tylko na rozciąganie.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
sław
Modelarz FAI
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 7 mar 2013, 23:58

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: sław »

Z całym szacunkiem, polegając na mojej skromnej wiedzy i doświadczeniu kompozyt z węgla, przy tej samej gramaturze, zawsze będzie cięższy od szkła. No chyba że, mamy dostęp do technologii, która pozwoli mam maksymalnie pozbyć się nadmiaru żywicy. (węgiel ją po prostu chleje)
W zasadzie nie spotkałem sensownego zastosowania czystego węgla w modelarstwie. stosuję się go do wzmocnień. Przy zasadniczych częściach zawsze w połączeniu ze szkłem albo z kewlarem (aramid).
Na początek polecam zabawę jedynie z tkaniną szklaną o niskiej gramaturze, pięknie się układa. No i dobra żywica to podstawa.



POZDRAWIAM.S.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Kacper »

Oczywiście jeśli porównać gramaturę gotowego laminatu w odniesieniu do użytej gramatury tkaniny to węglowa waży więcej ale wynika to z tego, że sama jest o wiele lżejsza więc zajmuje większą objętość. Mamy za to laminat grubszy o około 40% przy tej samej zawartości wagowej włókien. Z tego wynika, że również potrzeba użyć 40% więcej żywicy żaby przesączyć całą objętość węgla. Jednak zysk wytrzymałości i tak rekompensuje wielokrotnie te różnice. Zajmuję się również modelarstwem RC i powiem szczerze, że jedynym powodem dla którego wszędzie nie stosuję węglowej tkaniny jest cena. Po za tą zasadniczą niedogodnością bije na głowę włókno szklane wytrzymałością, jakością obróbki i estetyką.
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Adam »

Witam!
Święte słowa Panowie. Założyłem, że ilość użytej żywicy będzie jednakowa dla obu materiałów a to jest bardzo trudne (a może i niemożliwe...). Gęstość węglówki jest mniejsza niż szkła i tym się kierowałem.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ