Głowica

czyli zaczynamy zabawę!
luki1910
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Głowica

Post autor: luki1910 »

Czy zna ktoś łatwy sposób na zrobienie głowicy?
Rafał
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Przegędza/Kraków

Post autor: Rafał »

Bierzesz przygotowany wcześniej, w miarę walcowaty kawałek styropianu, nakręcasz w jego osi długą śrubę u dużym skoku, jednak nie dłuższą niż długość głowicy, którą chcesz wykonać, koniec śruby wkręcasz do wiertarki tak jak wiertło i przy pomocy np. nożyka do tapet w czasie kręcenia się styropianu toczysz głowicę, później drobnym papierem ściernym wyrównujesz i pokrywasz jakąś warstwą ochronną (uważaj na lakiery bo mogą rozpuścić polistyren). Jeszcze prościej można po prostu wyciąć koło np. z bloku technicznego i zrobić stożkowatą głowicę. Są też inne, bardziej profesjonalne metody, o których może wypowiedzą się inni.
Kula16
*****
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Kula16 »

Nie ma łatwego sposobu na zrobienie głowicy. Cokolwiek będziesz robił w kierunku modelarstwa trzeba się trochę namęczyć.

Ja np robię głowice poprzez wstrzyknięcie pianki montażowej do jakiegoś walca np. tekturka po srajtaśmie. Oczywiście po środku znajduje się kijek, który będzie zamocowany w wiertarce. Po stwardnięciu pianki usuwam papier, piankę w kształcie walca mocuję dzięki patyczkowi do wiertary i obrabiam do kształtu stożka. Następnie nakładam warstwę szpachli, która po stwardnięciu jest szlifowana.

Ja osobiście styropianu nie polecam, gdyż przyczepia się do ciebie podczas obróbki i może się okazać, że jesteś cały biały :(
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

Ta śruba o której pisze Rafał to np długi wkręt.

Zamiast nożyka do tapet, polecam papier ścierny na dwóch klockach tak by głowicę "toczyć" z dwóch stron na raz.

Zamiast styropianu - styrodur. Jest twardszy (gęstszy) i przyjemniej się obrabia.

Przy większych głowicach lepiej skleić kilka krążków styroduru. Jest on niejednorodny i przy większych głowicach łatwo zrobić głowicę o owalnym przekroju.
Hubert
*
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31

Post autor: Hubert »

WITAM



Ja nie robię głowic ze styropianu lecz z papieru. Fakt faktem są mniej wytrzymałe, ale dla mnie łatwiejsze do wykonania :!: :!: 8)



Wycinam z papieru krążek o promieniu równym tworzącej stożka głowicy.

wyznaczam łuk o długości obwodu kadłuba, wychodzący z dolnego punktu okręgu (który odpowiednio odznaczam). na końcu łuku zaznaczam punkt i łącze go promieniem ze środkiem koła. tnę nożyczkami wzdłuż tego promienia. Następnie zwijam z niego stożek tak aby zaznaczony punkt początku łuku pokrył się z jego końcem. Następnie wzmacniam stożek od wewnątrz wklejając w niego kartonowe wręgi o kształcie koła. Teraz u nasady głowicy montuję kartonowy kołnierz wzmocniony wręgą.

Kołnierz powinien wystawać jakieś 10mm.



MIŁEJ ZABAWY

Hubert
ODPOWIEDZ